Częściowe zachmurzenie -0.7

Wielkopolska skutecznie rozwijana dzięki PROW 2014-2020

Autor: Partner 14 Październik 2020 przeczytasz w ok. 7 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Wielkopolska skutecznie rozwijana dzięki PROW 2014-2020
© partner
(0) | Czytano:
11,044 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Blisko 270 milionów złotych wypłacono już beneficjentom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, którzy podpisali umowy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Pozytywnie rozpatrzonych zostało około 1200 wniosków o płatność. Dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskiej w regionie poprawia się stan infrastruktury wiejskiej, powstają nowe firmy i rozwijają już istniejące, dając nowe miejsca pracy mieszkańcom wielkopolskiej wsi. PROW 2014-2020 pomaga również dbać o dziedzictwo lokalne i rozwój turystyki na obszarach wiejskich.

R E K L A M A
0
Czytano:
11,044 razy
Udostępnij

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wdraża Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 od drugiej połowy 2015 roku. Od tego czasu zakończono szereg naborów wniosków,  w efekcie czego podpisanych zostało ponad 2000 umów z beneficjentami na zadania o łącznej wartości prawie 500 milionów złotych.

- Województwo wielkopolskie jest drugim co do wielkości regionem w kraju. Jako region tradycyjnie rolniczy mierzy się z wieloma wyzwaniami, które stawia przed nim współczesny świat. Działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach PROW 2014-2020 zmierzają do tego, aby obszary wiejskie uczynić miejscem atrakcyjnym do życia. Poprawiamy stan dróg gminnych i powiatowych, dbamy o zapewnienie dostępu mieszkańcom do podstawowych usług, takich jak doprowadzenie bieżącej wody, czy odprowadzenie nieczystości. Troszczymy się o rozwój handlu lokalnego umożliwiając gminom inwestowanie w targowiska. Budowane i modernizowane są świetlice wiejskie, parki, ścieżki pieszo-rowerowe, boiska, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Pamiętamy też o ochronie zabytków. Jednym z priorytetowych wyzwań programu jest zwiększenie zatrudnienia na obszarach wiejskich w branżach pozarolniczych. Dzięki środkom europejskim skutecznie rozwijamy nasz region

– mówi wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

Inwestycje  w powiecie kolskim

22,4 miliona złotych z PROW 2014-2020 zostało dotychczas wypłaconych beneficjentom z powiatu kolskiego. Ponad 10 milionów złotych wykorzystano na poprawę stanu dróg lokalnych. W tym zakresie zrealizowano aż 20 inwestycji. Na poprawę infrastruktury drogowej przy wsparciu środków europejskich postawiły gminy Przedecz, Babiak, Olszówka, Chodów, Grzegorzew, Kłodawa, Kościelec i Dąbie, a także władze powiatu kolskiego, które przeznaczyły fundusze na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Kaleń Mała – Jasieniec. W 2019 roku umowę na dofinansowanie projektu zakładającego modernizację kolejnego odcinka drogowego podpisała Gmina Kłodawa.

Ponad 5 milionów złotych zostało spożytkowanych na realizację inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową. W Stellutyszkach w gminie Koło zmodernizowany został budynek hydroforni. Na terenie tej samej gminy zbudowano odcinek sieci kanalizacyjnej w miejscowości Powiercie oraz przebudowano sieć wodociągową w miejscowości Leśnica. Przebudowana została stacja uzdatniania wody w miejscowości Dzierzbice w gminie Chodów. W Chodowie natomiast pobudowano nową sieć kanalizacyjną z przykanalikami i wodociągową z przyłączami. Gmina Przedecz środki PROW przeznaczyła na budowę Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Żarowo wraz z budową kanalizacji sanitarnej na ul. Ogrodowej w Przedczu. Z kolei Gmina Olszówka postawiła na przebudowę stacji uzdatniania wody Umień w Adaminie oraz budowę przyzagrodowej oczyszczalni w Dębowiczkach. Ponad 7 milionów złotych z PROW 2014-2020 zakontraktowały w lipcu 2020 roku gminy oraz gminne zakłady gospodarki komunalnej z terenu powiatu kolskiego na kolejne inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Zadania zostaną zrealizowane w gminach Przedecz, Chodów, Dąbie, Grzegorzew oraz Koło. Beneficjenci umowy w tej sprawie podpisali z wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim.

Gmina Dąbie wykorzystała środki europejskie na modernizację targowiska, w którym zaprojektowano wyodrębnione miejsca do obsługi handlu i ruchu kupujących, podnosząc jednocześnie komfort zakupów oraz wpływając na promocję artykułów rolno-spożywczych lokalnych producentów. W powiecie kolskim powstały także nowe miejsca pełniące funkcje kulturalne oraz podnoszące atrakcyjność przestrzeni publicznej. Przebudowano budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Babiaku, kompleksowo zmodernizowano, wyposażono oraz zagospodarowano świetlice wiejskie na terenie Gminy Dąbie oraz zmodernizowano świetlicę wiejską w Dębinie w gminie Kłodawa. Fundusze na realizację inwestycji tego typu pozyskały również Gmina Grzegorzew, która buduje świetlicę wiejską w Grodnej oraz Gmina Olszówka z przeznaczeniem na rozbudowę i przebudowę świetlicy wiejskiej w Olszówce. PROW pomaga również dbać o zabytki, dzięki czemu możliwa była renowacja budynku Ratusza Miejskiego w Dąbiu.

Dzięki dofinansowaniu z PROW 2014-2020 w Dąbiu powstało nowoczesne targowisko. Burmistrz Tomasz Ludwicki miał okazję zaprezentować obiekt wicemarszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu oraz radnemu sejmiku województwa Czesławowi Cieślakowi. Na zdjęciu również przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbiu Wacław Zwoniarkiewicz oraz dyrektor ds. administracyjnych w UM Dąbie Monika Szymanowska.

 

Ważne środki na rozwój lokalny

W województwie wielkopolskim funkcjonuje 28 lokalnych grup działania finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na terenie powiatu kolskiego działają trzy z nich. Do LGD Solna Dolina należą gminy:  Dąbie, Olszówka, Chodów, Przedecz, Kłodawa i Grzegorzew,  do Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju T.U.R. -  gmina Kościelec, a do LGD Wielkopolska Wschodnia gmina Babiak. Lokalne grupy działania prowadzą nabory wniosków zgodnie z opracowanymi wcześniej strategiami rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Pieniądze trafiają do jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, firm i osób fizycznych. Wartość dotychczas zrealizowanych projektów wynikających z realizacji strategii rozwoju lokalnego to ponad 4,3 miliona złotych, z czego ponad 1,4 miliona złotych zostało przeznaczonych na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne oraz rozwój już istniejących firm.

Środki rozdysponowane w ramach realizacji strategii rozwoju lokalnego skutecznie pozyskały również gminy oraz stowarzyszenia. Dzięki temu udało się zmodernizować Centrum Usług Społecznych w Babiaku, przebudować świetlicę wiejską w Skobielicach w gminie Koło. Na terenie tej gminy powstał także plac zabaw w Borkach oraz boisko sportowe w miejscowości Wrząca Wielka.  W Gminie  Grzegorzew utworzono miejsca rekreacji i przebudowano ścieżkę nordic - walking w miejscowości Borysławice Kościelne, podobnie w miejscowości Katarzyna w Gminie Przedecz, gdzie powstała całkiem nowa ścieżka do uprawiania tego sportu. O aktywność mieszkańców zadbała także Gmina Olszówka, która zagospodarowała teren w Ponętowie Górnym Drugim z przeznaczeniem na kompleks sportowo – rekreacyjny, jak również Gmina Kościelec, gdzie teren stawu w Kościelcu zagospodarowano na rekreację i edukację przyrodniczą. Klub Sportowy "Górnik" Kłodawa zainwestował w Kłodawską Przystań Turystyczną rewitalizując park, a Stowarzyszenie "Kłodawska Jedynka" wybudowało centrum rekreacyjno- wypoczynkowe  przy ul. Kościelnej w Kłodawie. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Brdowie - rozbudowała budynek strażnicy, a Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbiu dokonała renowacji obiektu zabytkowego Dąbiu. Dwie inwestycje dofinansowane z PROW 2014-2020 zrealizowała też Fundacja Naszych Marzeń, która zrewitalizowała Park Miejski w Dąbiu, zbudowała siłownię zewnętrzną, jak również przebudowała ścieżkę nordic walking wzdłuż rzeki Ner.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 umożliwia również wsparcie mniejszych inicjatyw realizowanych w formie grantów. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Solna Dolina dofinansowane zostały granty dotyczące rozwoju turystyki, rekreacji, sportu, a także wspierające budowę i modernizację infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, jak również działania edukacyjne.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Materiał opracowany przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wypadki
Kierowca autobusu musiał wjechać do rowu by uniknąć zderzenia
8 godziny temu 10,143

Kierowca autobusu musiał wjechać do rowu by uniknąć zderzenia

Inne
Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie
12 godziny temu 8,379

Miał zakaz prowadzenia pojazdów, ale to jego najmniejsze zmartwienie

Inne
Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!
14 godziny temu 15,966 2

Chciał skoczyć z mostu. Policjanci uratowali życie 27-latka!

Miasto Koło
Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno
16 godziny temu 2,259

Pogoda w Kole na najbliższy weekend. Będzie chłodno

Gmina Kłodawa
Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie
16 godziny temu 2,353

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodawie

Wydarzenia
Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole
16 godziny temu 1,315

Graficzna podróż z Sławomirem Łosowskim z zespołu Kombi: Wernisaż i spotkanie autorskie w Kole

R E K L A M A