Artur Michalski, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przywiózł dziś do naszego miasta dwie doskonałe wiadomości.
O godzinie 13:00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kole odbyła się konferencja prasowa, która niosła za sobą wiele ważnych informacji. Wzięli w niej udział: Posłowie Leszek Galemba oraz Witold Czarnecki, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Starosta Kolski Robert Kropidłowski oraz Burmistrz Miasta Koła - Krzysztof Witkowski.
Pierwsza to dofinansowanie w wysokości 1 700 000 złotych na realizację projektu, pt. "Poprawa efektywności energetycznej budynków szpitalnych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole", który zakłada zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2. Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach szpitalnych. Realizacja projektu przyczyni się także do poprawy warunków użytkowych obiektów poprzez poprawę komfortu cieplnego użytkowników oraz wpłynie na poprawę świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Koła. Dodatkowo, promowane będą odnawialne źródła energii.
W wyniku realizacji projektu wykonane zostaną następujące usprawnienia:
- ocieplenie ścian zewnętrznych o łącznej powierzchni 1382,67 m2
- ocieplenie stropodachu o łącznej powierzchni 810,25 m2
- ocieplenie dachu o łącznej powierzchni 398,18 m2
- wymiana stolarki okiennej o łącznej powierzchni 115,19 m2 (71 szt.)
- wymiana stolarki drzwiowej o łącznej powierzchni 13,34 m2 (6 szt.)
- wymiana bramy garażowej o powierzchni 4,42 m2 (1 szt.)
- wymiana grzejników wraz z uchwytami mocującymi, zestawami przyłączeniowymi (w tym głowica termostatyczna z czujnikiem gazowym, zawory odcinające, złączki do rur) oraz zaworów odpowietrzających - łączna ilość 45 szt.
- wymiana instalacji grzewczej (przesyłowej) wraz z instalacją gałązek grzejnikowych - 15 mb
- chemiczne czyszczenie instalacji grzewczej wewnątrz budynku - 2 budynki
- wykonanie instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 150 kWp
- wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne, typu LED, łącznie 1 655 szt. (3 242 źródeł światła).
Druga informacja dotyczy zielonego światła na dotację, która pozwoli dokonać drugi odwiert geotermalny, tzw. "zatłaczający" wraz z całą infrastrukturą niezbędną do uruchomienia geotermalnej ciepłowni. Jak wspomniał Artur Michalski - do przydzielenia dotacji nie dzielą nas miesiące lecz tygodnie. Wniosek jest oceniony pozytywnie, pozostają ostatnie etapy formalne.
Przypomnijmy, że pierwszy odwiert badawczy GT-1 został wykonany w całości za fundusze państwowe. Wyniki parametrów wody zaskoczyły wszystkich, gdyż są to jedne z najlepszych w kraju. Blisko 85 stopni Celsjusza pozwoli nie tylko odciążyć kolski MZEC od korzystania z węgla a co za tym idzie - dodatkowych kosztów, ale i miasto będzie mogło rozwijać się pod względem rekreacji i turystyki, gdyż są plany, aby wodę doprowadzić do kolskiej pływalni.
Więcej wysłuchacie informacji przekażą nasi dzisiejsi rozmówcy, którzy wzięli udział w konferencji.