Przyglądamy się nadal niebezpiecznym pojemnikom znalezionym na terenie gminy Chodów. Dziś jesteśmy w posiadaniu nazw części zidentyfikowanych substancji. Trwa nadal ustalenie właściciela tych beczek.
W piątek 26-tego października mieszkańcy miejscowości Szołajdy wraz z sołtysem i Wójtem Gminy Chodów poinformowali służby ratunkowe o zbiornikach z nieznaną substancją przetrzymywaną na terenie opuszczonego gospodarstwa. Na miejsce przybyły zastępy straży pożarnej z Poznania wyspecjalizowane w działaniach chemicznych oraz funkcjonariusze Policji działający pod nadzorem prokuratury.
Kilka dni temu mieszkańców obiegła informacja jakoby jedną z substancji przechowywanych w pobliżu ich miejsc zamieszkania był śmiercionośny sarin. Postanowiliśmy to sprawdzić. Prokuratura Okręgowa w Koninie zaprzeczyła jakoby posiadała informacje o w/w substacji, o tej konkretnej nazwie. Kolejny telefon wykonaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, który również zaprzeczył jakoby sarin został zidentyfikowany. Na końcu również Komenda Wojewódzka Państwowoej Straży Pożarnej w Poznaniu, która to pracuje nadal nad sprawą z m. Szołajdy - stanowczo zaprzeczyła.
To, że sarin nie został zidentyfikowany nie oznacza wcale, że substancje znajdujące się w 1000-litrowych pojemnikach są bezpiecznie. Wiele z nich jest niebezpiecznych i w razie wycieku do gruntu lub bezpośrednim kontakcie z człowiekiem stanowią realne niebezpieczeńśtwo dla życia i zdrowia.
Łącznie poprano 22 próbki z pojemników wskazanych przez Policję. Ratownicy w działaniach używali ubrań ochronnych- chemicznych, sprzęt ochronny dróg oddechowych oraz urządzenia wykrywacze i pomiarowe. Policja jest w posiadaniu dokumentacji fotograficznej potwierdzającej w których pojemnikach znajduje się zidentyfikowana substancja. W poszczególnych pojemnikach zidentyfikowano następujące substancje: chlorek heksadecylotrimetyloamoniowy (CAS: 112-02-7), tri (proplene glycol) diacrylate (CAS: 42978-66-5), glikol propylenowy (CAS: 57-55-6), aceton 75% (CAS: 67-64-1), kwas 4-toluenosulfonowy (CAS: 6192-52-5), trichlorek fosforylu (CAS: 10025-87-3) - substancja wyszczególniona w załączniku Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej. Część badanych substancji nie została zidentyfikowana - sprzęt pomiarowy znajdujący się na miejscu akcji nie był w stanie określić rodzaju substancji. Za pomocą koparki zadysponowanej przez Wójta Gminy Chodów zdjęto warstwę ziemi którą przykryte były zakopane pojemniki. Z uwagi na uszkodzenia zakopanych pojemników typu DPPL, odstąpiono od ich całkowitego wydobycia. Próbki gleby do analizy zostały zabezpieczone przez przedstawiciela GIOŚ.
- czytamy w notatce Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole
Trichlorek fosforyl jest jednym z surowców, które mogą służyć do produkcji pochodnych kwasu fosforowego(V) działających na układ nerwowy człowieka, tzw. środków paralityczno- -drgawkowych, uznanych za najgroźniejsze bojowe środki trujące.
W Szołajdach śledztwo będzie prowadzone nadal. Laboratoria nadal nie posiadają wszystkich zidentyfikowanych nazw pobranych do badań substancji.