„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - to słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego. Słowa wypowiedziane wiele lat temu, a wciąż tak bardzo aktualne.
Niezwykle ważnym jest, by świadectwa historyczne przekazywać kolejnym pokoleniom. W duchu tej idei, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole zorganizowali akademię z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej, podczas której licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładów o tematyce odrodzenia Państwa Polskiego, procesu powstania Policji Państwowej oraz historii formowania się formacji będących protoplastami późniejszej Policji na ziemi kolskiej. Program uświetniły występy artystyczne młodzieży kolskiego powiatu oraz utwory wokalne kolskich solistek.
2019 rok jest dla policjantów wyjątkowy. Tego roku obchodzimy jubileusz setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Dla upamiętnienia tego jubileuszu, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, 27 września przygotowali akademię. Odbyła się ona w Miejskim Domu Kultury w Kole. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli lokalnych samorządów ze Starostą Kolskim Robertem Kropidłowskim na czele, radnych powiatowych i miejskich, przedstawicieli instytucji, z którymi na co dzień kolska policja współpracuje, dyrektorów placówek oświatowych, a także młodzież szkolną. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster.
Wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz uroczystości, Komendant Powiatowy Policji w Kole mł. insp. Artur Foryński. Przełożony kolskich policjantów podkreślił, że przeszłość i historia to nierozerwalna część życia każdego człowieka i każdego narodu. Bez wiedzy o nich nie wiemy, kim do końca jesteśmy, nie możemy być pewni co do swojej tożsamości, dlatego tak ważnym jest, aby przekazywać młodym pokoleniom wypracowane wartości etyczno-moralne.
Podczas tej wyjątkowej uroczystości, przed licznie zaproszonymi gośćmi, wykłady na temat tworzenia zrębów odrodzonego państwa polskiego oraz historii policji wygłosili pasjonaci lokalnej historii, Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Pan Tomasz Nuszkiewicz oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Dąbiu, Pan Piotr Wąsowicz. Prelekcję związaną ze specyfiką formowania się Policji Państwowej przeprowadził mł. insp. Jarosław Szemerluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który posiada ogromną wiedzę na temat międzywojennej oraz obecnej Policji. W części artystycznej wystąpiła młodzież szkolna, Izabela Rybnik oraz kwintet Orkietry Dętej OSP Koło.
Zwieńczeniem tych uroczystości było wręczenie nagród uczniom biorących udział w Turnieju zorganizowanym z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W konkursie, którego celem było zainteresowanie młodego pokolenia historią powstania i działalnością Policji, podnoszenie świadomości o zadaniach jakie realizuje ta formacja mundurowa na rzecz społeczeństwa oraz zainteresowanie młodzieży służbą w Policji. Udział w nim wzięli uczniowie szkół średnich powiatu kolskiego. Turniej składał się z trzech etapów: zawodów strzeleckich, testu wiedzy o policji oraz testu sprawności fizycznej. Wzięło w nim udział sześć drużyn składających się z czterech osób. Na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Na drugim miejscu uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Kole, a trzecie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole. Dla wszystkich uczestników przygotowano wspólną nagrodę, a dla laureatów nagrody dodatkowe.
Na zakończenie uroczystej akademii, głos zabrali goście w osobach Posła na Sejm RP Pana Leszka Galemby, Wicewojewody Wielkopolskiego Pani Anety Niestrawskiej oraz I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Pana insp. Romana Kustera.