Przeziębienie, czyli infekcja wirusowa, dotyka przeciętną dorosłą osobę nawet 3-4 razy w ciągu roku. Dzieje się to niezależnie od płci, wieku czy też panującego sezonu.
Tak, latem także można zachorować! Warto zatem poznać jak najwięcej metod na poradzenie sobie z przeziębieniem – które leki należy mieć w podręcznej apteczce i jakie domowe sposoby pomogą w walce z infekcją? Do zakażenia wirusami dochodzi drogą kropelkową lub też poprzez bezpośredni kontakt z patogenem, np. przeniesienie wirusa z brudnych rąk wprost do nosa czy ust. Drobnoustroje mają bardzo dużą łatwość rozprzestrzeniania się i stąd też przeziębienie jest najczęstszą przyczyną wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Ważne jest jednak to, że jego leczenie nie wymaga antybiotykoterapii – tego typu leki wskazane są przy zakażeniach bakteryjnych. W przypadku infekcji wirusowej opieramy się na leczeniu objawowym, czyli łagodzeniu nieprzyjemnych symptomów: bólu, drapania, swędzenia, suchości i opuchlizny gardła, nieżytu nosa, bólu głowy, mięśni, ogólnego osłabienia, gorączki.
Chcąc postawić na profesjonalne preparaty, należy pamiętać, że sprawdzą się szczególnie leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jedną z bezpieczniejszych tego typu substancji jest paracetamol, na bazie którego powstają środki przygotowane specjalnie do walki właśnie z zakażeniami wirusowymi. Niektóre z nich mają dodatek np. fenylefryny, która obkurcza śluzówkę nosa, co pozwala go udrożnić i tym samym znacznie ułatwić oddychanie. Jeśli zaś chcemy złagodzić problemy gardłowe, postawmy dodatkowo na preparaty działające miejscowo, np. pastylki do ssania, aerozol czy też roztwór do płukania gardła - wszystkie dostaniesz bez recepty.
To jeden z lepiej znanych „babcinych” sposobów do picia na przeziębienie i grypę. Syrop z cebuli ma właściwości przeciwzapalne oraz immunostymulujące. Działa także wykrztuśnie, co jest szczególnie pomocne w przypadku nieżytu gardła.
Do przygotowania preparatu potrzebujemy tylko dwóch składników: cebuli oraz cukru (można zastąpić go także miodem). Warzywo kroimy w kostkę lub piórka, przekładamy do zamykanego naczynia, np. garnka, a następnie zasypujemy cukrem. Całość mieszamy i pod przykryciem odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie cebula wypuści sok, który jest właśnie naszym syropem. Stosujemy go 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce.
Miód jest produktem, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a do tego łagodzi podrażnienia tkanek, regeneruje i nawilża. Dzięki temu staje się znakomitym środkiem pomocnym w walce z przeziębieniem oraz grypą - jest to udowodnione wieloma badaniami.
Jak można go wykorzystać? Na pewno w formie napoju, przy czym należy pamiętać, aby nie dodawać miodu do wody, która będzie gorąca. Zbyt wysoka temperatura zabije walory terapeutyczne miodu. Po drugie, można nabrać miód na łyżeczkę i ssać aż do całkowitego rozpuszczenia. Zadziała wtedy podobnie, jak tradycyjne pastylki na gardło.
Fitoterapia, czyli inaczej ziołolecznictwo, jest gałęzią medycyny oraz farmakologii, która ma sprawdzoną skuteczność działania. Badania wskazują, że min. bez czarny pozytywnie wpływa na walkę z przeziębieniem (m.in. skraca czas trwania infekcji). Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, łagodzące, immunostymulujące oraz wykrztuśne. Co więcej, pomaga też w obniżeniu wysokiej temperatury - ma również właściwości przeciwgorączkowe oraz napotne. Napar z bzu czarnego sprawdzi się zarówno w formie napoju, inhalacji - co zadziała łagodząco na zatoki - jak i płukanki na gardło.
W formie napoju bardzo dobrze sprawdzi się także imbir - jest dodatkiem, który działa przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Co więcej, dzięki dużej zawartości silnych olejków eterycznych jest bardzo skutecznym środkiem wykrztuśnym.
Warto dodać go do herbaty - należy jednak pamiętać, że powinien być to imbir świeży, który ma znacznie więcej walorów niż suszony. Popijając gorący napój z kawałkami imbiru, będziemy mogli wesprzeć organizm także w walce z gorączką (działa również napotnie).
Pamiętaj, nie powinno się bagatelizować infekcji wirusowych - jest przecież tyle sposobów na walkę z nimi. Sprawdź, które będą najbardziej pomocne właśnie dla ciebie!