Wrześniowe przedstawienie "Czarny warkocz" przygotowywane przez Dariusza Matysiaka będzie oparte głównie na twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat, której setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w styczniu br. Premiera spektaklu planowana jest na dzień 6 września 2019 roku. Pozostałe terminy przedstawienia: 7, 8, 21 i 22 września. Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie i szybkie wykupienie biletów na wszystkie terminy, Zespół zdecydował o dodatkowym wystawieniu sztuki w dniu 20 października br.
Współorganizatorem spektaklu jest Miejski Dom Kultury w Kole oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Sponsorem tytularnym tegorocznego przedstawienia została firma "Wood-Mizer". W rolę pisarki wcieli się p. Agata Dziedziczak. W trakcie przedstawienia odbędzie się zbiórka datków na pomnik-ławeczkę Czesława Freudenreicha. Przy okazji "Poli Negri" widzowie wrzucili do skarbonki 5891 złotych.
Pisarka, poetka, publicystka i dramaturg. Pisała powieści obyczajowe i historyczne, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, sztuki teatralne i libretta do widowisk muzycznych. Była m.in. kierownikiem literackim w "Teatrze Wybrzeże". Największą sławę przyniosły jej książki i bardzo popularne w latach 60. słuchowiska radiowe. Debiutancka powieść "Pozwólcie nam krzyczeć" doczekała się siedmiu wznowień, a powieść "Wizyta" została wydana w nakładzie 370 tysięcy egzemplarzy. Wszystko, co napisała, znikało z księgarń w błyskawicznym tempie. Dla mieszkańców Koła ważne jest jeszcze coś innego - to tutaj, w naszym mieście nad Wartą, pisarka spędziła lata swojego dzieciństwa, tu dorastała i publikowała swoje pierwsze utwory, tu doświadczyła inteligenckiej biedy lat kryzysu, to stąd Niemcy wywieźli ją na przymusowe roboty. I choć pisarka nie wróciła po wojnie do Koła na stałe, to ślady lat spędzonych w naszym mieście można odnaleźć w jej późniejszej twórczości, czego najlepszym przykładem jest powieść "Powrót do miejsc nieobecnych" oraz tytułowe dla tegorocznego przestawienia opowiadanie "Czarny warkocz".
Kilka ciekawostek o pisarce: