Instytucja, która miała być ostoją i miejscem spokoju dla seniorów z Koła, od samego początku budziła wiele kontrowersji. Od cofniętej dotacji przez Wojewodę po blokady wstępu dla członków komisji rewizyjnej poprzedniej kadencji.
Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjął Burmistrz Witkowski w nowym roku było przekazanie kolskiego Domu Seniora pod zarządzanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wcześniej zajmował się tym wydział w Urzędzie Miejskim. Przypomnijmy, wnioski komisji rewizyjnej poprzedniej kadencji, które podsumowały kontrolę w obiekcie.
Komisja Rewizyjna ustaliła m.in. następujące uchybienia: niejasny nabór do Domu Seniora, dziwne daty przyjęć, brak podpisów na kartach zgłoszeń, źle wypełniane karty zgłoszeń, brak podpisów na listach obecności, brak pobierania opłat za obiady, brak ewidencji podopiecznych, nie przestrzeganie regulaminu, brak przejrzystości w zamawianiu obiadów długość pobytu starszych osób w Domu Seniora. Jednym z dużych kontrowersji zdaniem radnych jest korzystanie z Domu Seniora osób, które w opinii radnych nie kwalifikują się do takiej pomocy, ponieważ są bardzo aktywni i zdrowi, a Dom Seniora miał pomagać ludziom samotnym i schorowanym.
Jakie zajdą zmiany w Domu Seniora? Poniżej prezentujemy komunikat Urzędu Miejskiego w Kole.
Kolski włodarz zdecydował, a radni, poznawszy argumenty, poparli pomysł włączenia działającego dotąd w ramach struktury organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Kole ośrodka wsparcia – Dziennego Domu "Senior+" (w ramach realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020 skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego) w kompetencje Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole. Przypomnijmy, że prowadzenie na terenie miasta Dziennego Domu "Senior+" ma na celu zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu i odpowiada na rosnące potrzeby osób starszych w zakresie podtrzymywania kontaktów i więzi z innymi ludźmi poprzez szeroko rozumianą aktywność prowadzoną w placówce dziennego pobytu. Ze względów organizacyjnych przekazanie do realizacji Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Kole zadań związanych z prowadzeniem tego ośrodka wsparcia i zapewnieniem w nim miejsc oraz kierowaniem do niego osób wymagających opieki należy uznać za uzasadnione i konieczne z uwagi na dążenie do kompleksowego ujęcia zadań z zakresu pomocy społecznej w ramach struktur organizacyjnych MOPS w Kole. Zmiana organizacyjna znalazła zapis w Statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole, poparty przez radę w głosowaniu. Radni uznali, że to korzysta zmiana, bowiem pracownicy MOPS mają doświadczenie w pracy z seniorami. W kolejnym głosowaniu radni podjęli uchwałę w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za świadczenia w formie pobytu w Dziennym Domu „Senior +” w Kole. Wyrazili zgodę na wprowadzenie niskiej odpłatności (zależnej m.in. od dochodu seniora) za miesięczny pobyt w placówce. Regulamin zakłada możliwość zwolnienia z opłaty.
- źródło: kolo.pl