Święta za pasem, pachnie choinką i świątecznymi pierniczkami. Czas świąt Bożego Narodzenia skłania do refleksji, wnosi w nasze codzienne życie ciepło i radość.
Najintensywniej przeżywają zwykle Boże Narodzenie najmłodsi. Oczekiwanie na święta wypełnia im przede wszystkim zabawa, chętnie jednak pomagają też w przygotowaniach świątecznych w domu i poza nim. Sześciolatki z PM 5 w Kole czas w przedszkolu spędzają pracowicie poznając symbole świąt Bożego Narodzenia, ucząc się pastorałek, kolęd i wierszy, wspólnie dekorując choinki . Dla swoich bliskich przygotowały przedstawienie tematyczne „ W Aniołkowie” połączone z warsztatami plastycznymi. Wszystko po to, by utrwalić zdobyte wiadomość , kultywować tradycje, pochwalić się swoimi umiejętnościami i miło spędzić czas z rodzicami. Przygotowany przez dzieci montaż słowno-muzyczny bazował na koncepcji teatru muzycznego opracowanej swego czasu przez kompozytora i pedagoga Carla Orffa . Koncepcja ta w swoim założeniu łączy muzykę ,ruch, taniec, mowę, grę na instrumentach. Przetworzone na język muzyki gesty, słowa, zabawa w naśladowanie czynności i postaci tworzą przestrzeń dla spontanicznej twórczości dziecka i wyrażania pozytywnych emocji. Dodatkową wartością pracy z dziećmi opartej na koncepcji Orffa jest integracja społeczna odbywająca się w trakcie uczenia się w grupie poprzez uczenie się od siebie nawzajem.
Scenariusz przedstawienia pomyślany był tak, by każde z dzieci uczestniczyło w procesie tworzenia teatru na swój sposób. Istotny był nie tyle końcowy efekt, choć udało się wyśmienicie, ile droga do osiągnięcia celu. Wspólne działanie dało wszystkim wiele radości, do zabawy w teatr spontanicznie włączeni zostali także licznie przybyli rodzice.
Dodatkową zabawą było tworzenie kartek świątecznych. Kolorowe i błyszczące pocztówki były tak różne, jak ich autorzy i wszystkie niezwykłe. Wspólna praca rodziców i dzieci wyzwoliła pokłady kreatywności. Udostępnione materiały plastyczne pozwalały na swobodę wyboru tworzywa i techniki wykonania.
Podziękowania za wkład w realizację projektu przedstawienia sześciolatki z PM 5 oraz autorka scenariusza otrzymały z ust dyrektora PM 5 pani Agnieszki Kozajda.
Rodzicom sześciolatków z grupy IV , którzy w natłoku codziennych obowiązków znaleźli czas i zaangażowali się we wspólnie tworzone przedsięwzięcie dziękujemy szczególnie. Idea współpracy przedszkola i rodziny zawsze znajduje swoje uzasadnienie.