Dożynki są pięknym staropolskim i religijnym zwyczajem. Jest to radosne święto o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, mający zapewnić dostatek w przyszłym roku. Jest on ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, która wymaga zaangażowania oraz poświęcenia.
Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 2 września br. na terenie przy Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Rzuchów, gm. Dąbie. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Burmistrz Miasta Dąbie Tomasz Ludwicki. Starostami Dożynek zostali Pani Bożena Budzińska z gminy Dąbie i Pan Marcin Pochylski z gminy Chodów. Po powitaniu przez prowadzących - inspektora Roberta Jokiela z Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole oraz Panią Mariolę Ciszewską – mieszkankę sołectwa Rzuchów, nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Leszek Galemba, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, szkół, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz przedstawiciele instytucji, związków, stowarzyszeń i firm z terenu powiatu kolskiego.
Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, odprawił ks. Radosław Kobiela z Parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu.
Obrzęd dzielenia chlebem wykonał Zespół Ludowy ,,Nadnerzanki”. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.
W dalszej części święta plonów rozstrzygnięto dwa konkursy. Jeden z nich odbył się po raz pierwszy, a wyłaniano w nim „Rolnika Roku Powiatu Kolskiego” w trzech kategoriach. W dziedzinie produkcji bydła mlecznego zwyciężyli Beata i Lucjan Rogaś z Wrzącej Wielkiej (gm. Koło), spośród hodowców trzody chlewnej tytuł zdobyli Barbara i Daniel Skonieczni z Przybyłowa (gm. Koło), zaś w gronie gospodarzy zajmujących się drobiarstwem wyróżniono Dorotę i Marka Mruk z Cichmiany (gm. Dąbie). Laureaci otrzymali statuetki i nagrody.
Dokonując oceny wieńcy dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w konkursie na „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”, następującym delegacjom:
I miejsce – Sołectwo Tury (gm. Kościelec)
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie (gm. Dąbie)
III miejsce – Sołectwo Chodów (gm. Chodów).
Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.
Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.
Na scenie oglądaliśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Chełmnie, zespołu dziecięcego ,,2M” z M-GOK i BP w Dąbiu , Big Band'u z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole, zespołu tańca nowoczesnego ,,FRISKA” oraz występ Matti. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,JUMPER”.
Stoiska wystawowe prezentowały instytucje i firmy działające na rzecz rolnictwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zepół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Pszczelarze Ziemi Kolskiej.
Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym częstowano ciastem drożdżowym oraz dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.
Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem, dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko.
Święto Plonów zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,FOXTROT”.