W przededniu najstarszych i najważniejszych świąt katolickich, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej „Polska Wielkanoc”. Ekspozycja prezentuje piękne pisanki, palmy i wszelkie wielkanocne atrybuty. Zachęcamy do odwiedzenia MTC, gdyż wystawa daje możliwość nie tylko przeglądu współczesnej sztuki ludowej, ale również poznania zapomnianych zwyczajów.
Przede wszystkim te ostatnie były tematem prelekcji, jaką w dniu wernisażu wygłosiła kuratorka dr Barbara Chlebowska - kustosz zbiorów Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Mamy możliwość zapoznania się ze współczesną tradycją ludową, obrazującą wielkonocne zwyczaje, chodzenie z kurkiem, śmigus dyngus, przygotowywanie pisanek, a także dziełami twórców ludowych, którzy dużo uwagi poświęcają tematom religijnym, przedstawiają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – wyjaśniła pani kustosz. – Choć Wielkanoc upamiętnia fundamentalne dla wiary chrześcijańskie wydarzenie, zmartwychwstanie Chrystusa, nie zapominajmy, że w polskiej kulturze ma także ludowy związek z powrotem wiosny, nadzieją na urodzaj i pomyślność.
W czasach narodowej niewoli czy przełomów politycznych, wydarzenia historyczne również znajdowały odniesienie w tradycjach świątecznych, były widoczne np. w sposobie wystroju grobu Chrystusa. Gościom muzeum bardzo podobały się zgromadzone eksponaty. Dopytywali o techniki zdobienia pisanek. Przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Łęczycy i Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz od lokalnych twórców - Teresy Brzoskiej i Teresy Głowackiej.