Okres PRL-u charakteryzował się upaństwowieniem wszystkich dziedzin gospodarki, w tym również handlu. Na terenie Koła, działało w tym sektorze kilka podmiotów państwowych, w tym spółdzielnie.
Któż z nas nie kojarzy budynku Rolniczego Domu Towarowego, przy ul. Sienkiewicza w skrócie RDT? Wielu z nas z pewnością ma związane z nim wspomnienia…
Wybudowany został w latach 60-tych przez Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Kole. Był to pierwszy duży sklep przemysłowy na terenie naszego miasta. Na piętrze znajdowały się tekstylia, a na parterze asortyment typowo przemysłowy w postaci narzędzi i innych materiałów, głównie niezbędnych w rolnictwie, takich m. in. jak łopaty, widły, czy sznurki do snopowiązałek. Z tyłu obiektu znajdowały się biura spółdzielni powiatowej, która zarządzała wówczas wszystkimi spółdzielniami gminnymi na terenie powiatu.
Na widokówce wydanej w 1969 roku widzimy budynek RDT-u, a na nim ciekawy napis propagandowy: „Koszalin-Gdańsk-Szczecin są i pozostaną miastami Polski”. Napis ten związany jest z ówczesną polityką międzynarodową i napięciami pomiędzy PRL a RFN, związanymi m. in. ze sprawą powojennych granic. Okres ten zakończyło dopiero podpisanie w 1970 roku w Warszawie układu dwustronnego o podstawach normalizacji stosunków, w którym Niemcy zachodnie uznały nowe granice na Odrze i Nysie.
Obecnie budynek RDT jest jaśniejszym punktem na mapie naszego miasta. Pięknie wyremontowany dodaje blasku tej części Koła.