Nie ma chyba mieszkańca Koła, któremu obce jest słowo "KORUND". Z tym przedsiębiorstwem związane były losy wielu z nas, albowiem jeśli nawet nie pracowaliśmy w niej osobiście to pracowali tam nasi rodzice, dziadkowie, czy inni członkowie naszych rodzin... Fabryka odegrała ogromną rolę w życiu społecznym Naszego miasta...
Pomysł powstania fabryki zrodził się już w 1957 r., kiedy to Ministerstwo Przemysłu zleciło znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla tej inwestycji. O wyborze Koła jako siedziby przedsiębiorstwa zadecydowało m. in. dogodne położenie komunikacyjne oraz stosunkowo bliska obecność okręgu energetycznego w Koninie. Projekt inwestycji przygotowywało Przedsiębiorstwo Projektowe „Prozamet” Oddział w Warszawie.
Jednym z pierwszych aktów prawnych w sprawie budowy fabryki była uchwała Nr 172/61 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 maja 1961 r. Zarządzeniem nr 237 Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 24 listopada 1961 r. powołano przedsiębiorstwo pod nazwą Fabryka Materiałów i Wyrobów Ściernych w Budowie z siedzibą w Kole, które rozpoczęło swoją działalność od 1 stycznia 1962 r.
Z początkami fabryki nierozerwalnie łączy się postać jej pierwszego dyrektora Zdzisława Owczarka. Urodził się 14 sierpnia 1928 r. w Końskich (obecne województwo świętokrzyskie). W 1956 r. zdobył tytuł inżyniera metalurga. W 1961 r. przeprowadził się do Koła, gdzie uruchamiał poszczególne etapy inwestycji. Pełnił swoją funkcję do 1975 r. Zmarł w dniu 3 grudnia 2007 r. w wieku 78 lat.
Pierwszy etap budowy zrealizowano w latach 1964-67. Wybudowano wtedy drogi i bocznice kolejowe, doprowadzono również prąd i wodę. Wzniesiono wówczas Wydział Regeneracji, Mechaniczny, Energetyczny, Laboratorium Centralne, hotel zakładowy, budynek administracyjny, stołówkę oraz cztery bloki mieszkalne. Najważniejszym momentem pierwszego etapu budowy było oddanie w 1967 r. Wydziału Węglika Krzemu, który rozpoczął produkcję ziarna.
W drugim etapie, w latach 1968-1972, wybudowano Wydział Elektrokorundu, który w 1972 r. rozpoczął produkcję ziarna ściernego z elektrokorundu. W tym czasie fabryka zatrudniała już 900 osób.
W ostatnim etapie budowy zwrócono uwagę na konieczność uzyskania narzędzi o wysokim standardzie światowym. Kupiono licencję od amerykańskiej firmy NORTON i w pierwszych dniach 1975 r. przystąpiono do budowy wydziału tarcz ściernych. Hale fabryczne postawiła w 1976 r., szwedzka firma BPA. W grudniu 1977 r. ruszyła produkcja.
W 1978 r. kolski KORUND zatrudniał 2000 osób. Fabryka była ogromnym czynnikiem miastotwórczym. Pomogła wybudować Dom Kultury, oczyszczalnię ścieków, żłobek, przedszkole, ulice, oświetlenie, ale w szczególności dzięki niej powstało wiele bloków mieszkalnych istniejących do dnia dzisiejszego. Ponadto, własnością fabryki był ośrodek wypoczynkowy w Mąkolnie, gdzie pracownicy i ich rodziny spędzali wakacje. Sam do dzisiaj z rozrzewnieniem wspominam wakacje nad jeziorem, lub wyjazdy na basen do Konina...
To ogromna pozytywna rola tej fabryki. Dzięki niej, Koło – miasto wcześniej słabo uprzemysłowione stało się wyraźnym i znaczącym punktem na gospodarczej mapie Polski.
W 1999 r. KORUND przejęła francuska firma Saint-Gobain...