Jesteśmy obecnie świadkami wyburzania budynków fabryki ZREMB. To doskonała okazja do przypomnienia tego wycinka gospodarczych dziejów Naszego miasta, który na zawsze przechodzi do historii. Wielu Kolan rozpoczynało i kontynuowało w tym zakładzie swoją zawodową karierę...
Miejsce fabryki ZREMB związane było już wcześniej z działalnością gospodarczą, albowiem znajdowała się tam wcześniej Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych Michała Ostrowskiego.
Początek fabryki ZREMB sięga 1945 r., kiedy to powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, które miało swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 30. W 1948 r. nazwę firmy zmieniono na Techniczną Obsługę Rolnictwa. Od 1950 r. zakład przejęły Wojewódzkie Zakłady Remontowo-Montażowe w Kaliszu. W tym okresie nastąpiło poszerzenie działalności wytwórczej – zaczęto produkować części zamienne do maszyn rolniczych. W 1953 r. zakład zatrudniał 70 osób.
W 1954 r. nazwę firmy przemianowano na Oddział Remontowo-Montażowy podlegający Wojewódzkiemu Związkowi Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Poznaniu. W okresie od 1 stycznia 1955 r. do 31 grudnia 1956 r. przedsiębiorstwo wchodziło w skład Konińskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Koninie. Natomiast od 1 stycznia 1957 r. firma była samodzielnym zakładem funkcjonującym pod nazwą Kolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego, podległe Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Terenowego w Poznaniu.
Od stycznia 1964 r. zakład wszedł w skład Wielkopolskich Zakładów Mechanizacji Budownictwa ZREMB z siedzibą w Poznaniu.
W tym czasie przystąpiono do modernizacji przedsiębiorstwa. Wybudowano halę produkcyjną, kotłownię, budynek mieszkalny. Wykupiono również przyległe grunty. Nowa hala została oddana do użytku w 1969 r. Wyroby z Koła były cenionym materiałem eksportowym. W latach 1972-1977 zaczęto produkować nowy asortyment: mieszarki wirowe, pistolety do spoinowania oraz agregaty tynkarskie. W 1977 r. kolska fabryka weszła w skład Kombinatu Maszyn Budowlanych ZREMB w Poznaniu. Kolskiemu zakładowi podporządkowano Oddział w Słupcy.
Do końca swojego istnienia kolski ZREMB był przedsiębiorstwem państwowym. W czasach gospodarki rynkowej nadzór właścicielski nad nim sprawował wojewoda wielkopolski. Ostatecznie, po przeprowadzonej likwidacji, kolski zakład wykreślono z Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 września 2008 r.