Zima lubi zaskakiwać nie tylko drogowców, ale również kierowców zwlekających ze zmianą opon letnich na ostatni moment. Niespodziewane opady śniegu stanowią wówczas poważne utrudnienie, zwiększając ryzyko udziału w zdarzeniu drogowym. Czy w takiej sytuacji zasadna jest odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela? Sprawdzamy.
Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC. Natomiast pozostałe polisy komunikacyjne mają charakter dobrowolny. Z tego powodu tylko nieliczni kierowcy decydują się na przykład na ubezpieczenie AC czy pakiet assistance. W praktyce jednak okazuje się, że to nie wystarczy – szczególnie, jeśli przyczyną zdarzenia jest zimowa aura. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie auta razem z Rankomat.pl – w ten sposób można się zabezpieczyć, płacąc jednocześnie za polisę mniej nawet o 50%.
Kolizja zimą – jakie szkody pokryje polisa OC?
Zimowa aura wymaga od kierowców jazdy z dużą ostrożnością. Mimo tego wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do mniej lub bardziej groźnego zdarzenia drogowego. Mając ubezpieczenie OC, kierowca może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Trzeba jednak mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje wszystkich szkód.
Zgodnie z istotą polisy OC, ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową i wypłaca odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Jeżeli Ty jesteś sprawcą zdarzenia, nie otrzymasz pieniędzy – mimo że Twój samochód został uszkodzony.
Jak działa auto casco w razie zimowej kolizji?
Aby móc ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu podczas jazdy w zimowych warunkach, konieczne jest posiadanie polisy auto casco. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie zawsze najtańsze ubezpieczenie AC będzie zobowiązywało ubezpieczyciela do wypłaty świadczenia. Wszystko zależy od zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz ewentualnych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Kiedy ubezpieczenie AC nie będzie miało zastosowania?
Ma to miejsce np. wtedy, gdy do uszkodzenia pojazdy dochodzi na skutek zderzenia z innym samochodem. Jeśli kierowca ma wykupione mini AC, wówczas ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, w których stłuczka była spowodowane np. jazdą na oponach letnich a nie zimowych. Co prawda w polskim prawie nie istnieją przepisy, które zobowiązywałyby kierowców do zmiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Zgodnie z aktualnymi przepisami, przez cały rok można jeździć na dowolnym ogumieniu – pod warunkiem, że jego bieżnik nie jest mniejszy niż 1,6 mm. Trzeba jednak mieć świadomość, że – mimo tego – niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają możliwość odmowy wypłaty odszkodowania, gdy kierowca będzie jeździł na oponach letnich zimą i spowoduje kolizję lub uszkodzi samochód w inny sposób.