Dziś traktujemy ją jedynie jako zabytek, lecz w nieodległej przeszłości stanowiła ważny element kolejowej infrastruktury.
Wieże ciśnień to niegdysiejszy stały element kolejowej infrastruktury. W budynkach tych, u góry znajdował się zawsze zbiornik wodny z którego rozprowadzano rurami wodę do parowozów, ale także często do innych obiektów technicznych stacji kolejowych. Zbiornik był u samej góry, aby nadać wodzie odpowiednie ciśnienie.
Kolska wieża wybudowana została, wraz z dworcem, w latach 20-tych XX wieku. Posiada dwa zbiorniki usytuowane koncentrycznie. Przez całą wysokość budynku, poprowadzony jest komin, który uniemożliwiał zamarznięcie wody w okresie zimowym.
Na dole wieży znajdowały się mieszkania przeznaczone dla obsługi obiektu.
Swoim stylem, wieża dostosowana jest do budynku dworca.
Była atrakcyjna dla niemieckich wydawców widokówek w okresie okupacji, czego dowodem jest chociażby prezentowana pocztówka z lat 1940-45 wydana przez Wydawnictwo Fotograficzne Hannsa Kanngiessera z Łodzi.
Budynek jest obecnie własnością prywatną (przeznaczony na sprzedaż). Właściciel położył na obiekcie nowy dach, lecz niestety zaprzestał dalszych remontów i obiekt nadal niszczeje.
Miejmy nadzieje, że ten unikatowy zabytek techniki zostanie wreszcie wyremontowany i oddany do użytku, np. na cele kulturalne tak jak stało się to w pobliskim Koninie.
Tego sobie życzmy.