Państwowy Powiatowy Inspektor w Kole informuje, że dzień 1 grudnia został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowym Dniem AIDS. W tym dniu na całym świecie, w tym i Polsce odbywają się m.in. konferencje, przemarsze, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS oraz z ich bliskimi.
W ramach obchodów „Światowego Dnia AIDS” corocznym zwyczajem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole podjęła się organizacji „Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS” dla uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego. Współorganizatorami tegorocznej Olimpiady byli: Powiat Kolski oraz Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole.
Do Olimpiady przystąpiło 21 uczniów z 7-u szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego:
- Liceum Ogólnokształcące w Kole,
-Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole,
- Zespół Szkół Plastycznych w Kole,
- Zespół Szkół Technicznych w Kole,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,
- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.
Uczestnicy rozwiązywali test, który składał się z 36 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Zgodnie z regulaminem maksymalnie można było uzyskać 36 punktów.
Laureatami Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV i AIDS w roku 2017 zostali:
I miejsce: Katarzyna Sulińska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Powierciu,
II miejsce: Julia Mikołajczyk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,
III miejsce: Magdalena Krajewska - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie .
Celem przeprowadzenia Olimpiady jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na ciągle aktualny problem zdrowotny jakim jest HIV/AIDS. Choroba rozszerza się w zastraszającym tempie.
Na świecie żyje z HIV blisko 33 mln osób. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2017 r. w Polsce odnotowano już ponad 22 164 osoby zakażone wirusem HIV, 3 506 zachorowań na AIDS, a 1 374 chorych zmarło. Codziennie średnio 2 -3 osoby dowiadują się że są nosicielami wirusa.
Podczas oczekiwania na wyniki Olimpiady młodzież wysłuchała szkolenia w ramach programu „Wiem –nie biorę! Jestem bezpieczny” . Szkolenie prowadził Mariusz Rumiejowski Komendy Powiatowej Policji w Kole – Wydział Prewencji z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. Młodzież dowiedziała się jakie zagrożenia zdrowotne i skutki prawne niesie z sobą zażywnie dopalaczy. Szkolenie urozmaicone było prezentacją krótkich filmików z udziałem sportowców i muzyków popierających projekt: „Wiem - nie biorę! Jestem bezpieczny”.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole prowadzi działania profilaktyczne HIV/AIDS nie tylko w dniu 1 grudnia, ale i na co dzień, wśród młodzieży szkolnej i społeczeństwa powiatu kolskiego rozpowszechniając informacje na temat choroby, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, możliwości testowania.
Kilka faktów o HIV
Zakażeni wirusem HIV przy odpowiedniej kuracji mogą żyć z chorobą wiele lat. Nie poradzą sobie jednak z otaczającą obłudą.