W naszym cyklu przedstawiliśmy już budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Teraz czas na obiekt znajdujący się naprzeciwko niego, czyli tzw. "Sejmik".
Willę zbudowano w latach 1880-1890. Do 1920 r. była własnością Aleksandra Cypriana von Kreutza, a w latach 1921 – 1929 dr med. Henryka Fiałkowskiego. Później w okresie międzywojennym willa należała do powiatu kolskiego i użytkowana była jako siedziba sejmiku powiatowego. Po wojnie mieściła się tam Szkoła Podstawowa, Wydział Oświaty oraz Biblioteka Publiczna, a od 1980 r. internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.Obecnie po przeniesieniu szkoły i internatu budynek stoi pusty. Miejmy nadzieję, że przedłużająca się taka sytuacja nie spowoduje tego, że budynek popadnie w ruinę, kiedy właściciel (Powiat Kolski) będzie czekał na intratnego kupca.
Już od lat istnieje pomysł, aby w budynku umieścić muzeum. Trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę jego kubaturę i plener wokół, jest to doskonały obiekt na ten cel. Nasze miasto doczekałoby się wreszcie muzeum z prawdziwego zdarzenia.
Willa jest murowana z cegły i tynkowana. Budynek założony na rzucie prostokąta, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku dłuższych elewacji. Willa jest dwupiętrowa, przykryta dachem dwuspadowym, daszki nad ryzalitami dwuspadowe, o kalenicy prostopadłej do głównej. Elewacje mają piękne boniowane naroża. Willa reprezentuje styl neoklasycystyczny.
Na widokówce wysłanej 6 marca 1917 r. widzimy ten budynek, jeszcze z drewnianym ogrodzeniem. Również ganek różni się obecnie nieco od stanu wcześniejszego (obecnie jest zabudowany).