W dniach 23 - 29 lipca 2017 r. uczennice klasy II e Gimnazjum nr 2: Paulina Kołodziejczak, Katarzyna Pawłowicz, Wiktoria Pluskot, Weronika Rembowska, Patrycja Suliburska, Zuzanna Szypulska wzięły udział w projekcie STORMINI, który był realizowany w Reinbek w Niemczech, mieście partnerskim miasta Koła. Polegał on na stworzeniu przez młodych ludzi, w wieku od 9 do 12 lat, MIASTA DZIECI – STORMINI. Każdego dnia mogli się przekonać, poprzez zabawę i gry, jak to jest być dorosłym.
W sobotę, 23 lipca br., po powitaniu przez p. Katję Voβ – Koordynatorkę ds. Miast Partnerskich - uczestnicy zostali zakwaterowani w namiotach. Poznali swoje grupy i opiekunów, którzy całą dobę, przez 7 dni, sprawowali nad nimi opiekę. W związku z tym, że hasłem tegorocznego projektu było „Alle Anders - Alle Gleich”, czyli „Wszyscy inni - wszyscy równi”, każdy namiot miał inną nazwę, która była jednocześnie nazwą wyspy.
W dn. 24 - 28 lipca br. uczestnicy od godz. 10.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 16.00 „pracowali” w zawodach wybranych samodzielnie w Urzędzie Pracy m. Stormini. Do wyboru było m.in. szycie na maszynie, przygotowywanie konfitur, murowanie, majsterkowanie, wyrabianie świec, malowanie, dziennikarstwo, pieczenie ciasteczek, a także praca w banku i Urzędzie Pracy m. Stormini. Po zakończonej pracy młodzież otrzymywała wynagrodzenie w walucie m. Stormini, czyli Stormark, od którego płacili podatek w Urzędzie Skarbowym. Resztę pieniędzy mogli przeznaczyć na zakup rzeczy przez nich wykonanych, wpłacić na książeczkę oszczędnościową lub wydać na przyjemności dostępne w czasie wolnym, m.in. na popcorn, kosmetyczkę, studio tatuażu, jazdę gokardami, kino. Mieszkańcy m. Stormini wybrali spośród siebie radnych i burmistrza. Na zakończenie projektu, w piątek, odbyła się dyskoteka, na której bawili się wszyscy uczestnicy wraz z organizatorami projektu.
29 lipca br. o godz. 11.00 odbyło się pożegnalne spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Reinbek, m.in. p. Katją Voβ oraz członkami Komitetu Partnerskiego. Uczennice miały możliwość zwiedzenia zabytkowego zamku Reinbek. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.
Dzięki udziałowi w projekcie dziewczyny zawarły znajomość z innymi osobami biorącymi udział w projekcie. Ponadto przełamały barierę językową, nieśmiałość i obawy przed kontaktem z Niemcami oraz wzbogaciły zasób słownictwa i nauczyły się, jak praktycznie używać języka obcego w sytuacjach codziennych.
Udział w projekcie był możliwy dzięki p. Arturowi Szafrańskiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Koła oraz dyrektorowi szkoły p. Tomaszowi Ponieckiemu. Urząd Miasta zapewnił transport. Za prowadzenie dokumentacji i rozmów dotyczących udziału gimnazjalistek w projekcie odpowiedzialna była p. Aldona Krawczyk - nauczycielka języka niemieckiego, która również sprawowała opiekę nad uczennicami w Reinbek.