W Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Kole 23 września odbyło się uroczyste spotkanie kolskich LOKowców wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Okazją były obchodów XV Rocznicy Powstania Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK Kolska Starówka w Kole. Spotkanie to miało charakter kameralny.
Dzień wcześniej w godzinach popołudniowych w Ośrodku LOK przy ul. Pułaskiego 8 klub zorganizował dla młodych mieszkańców miasta dwubój sportowo-obronny ,którym klub pożegnał tegoroczne lato i uczcił obchody wspólnie z jego młodymi uczestnikami XV Lecie swojego powstania.
Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole powstał 28 maja 2002 roku.W tamtym okresie potrzeba była zorganizowania podobnego klubu/świetlicy dla dzieci i młodzieży z Koła głównie z wyspowej części miasta Koła. Wtedy ,decyzją władz miasta jego organizację powierzono Ryszardowi Borysiewiczowi znanemu z aktywnego angażowania się w pracy społecznej na rzecz dzieci i młodzieży. Z wielu propozycji lokalowych wybrano w porozumieniu z władzami LOK w Poznaniu wymagające remontu pomieszczenia w LOK w Kole. Przychylność ówczesnych szefów LOK w Poznaniu była natychmiastowa. Grupa społeczników, których skupił wokół siebie kierownik Borysiewicz przystosowała do spotkań klubowych najpierw salkę o powierzchni 24 m2 a już rok później również po remoncie w własnym zakresie doszło kolejne 60 m2.Była to w tamtych latach jedyna świetlica / klub na terenie miasta gdzie nie tylko młodzież wprawiała się w posługiwaniu bronią głównie pneumatykiem w strzelaniu do tarczy i w rzutach rozbrojonym granatem F-1 do celu ale uczestniczyła w wielu wyprawach turystyczno edukacyjnych na terenie Polski czy też poznawała tajniki obsługi komputera i w wielu innych zajęciach, miała gdzie spotykać się po swoich zajęciach szkolnych. Klub w 2003 roku za swoją humanitarną działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa wyróżniony został ogólnopolską nagrodą OPTIMUS HOMINUM. Klubem zainteresowały się wtedy takie znane osoby jak m.in. aktorka Anna Dymna , redaktor Zygmunt Chajder, były prezes PZPN Michał Listkiewicz a ostatnio w 2016 r. legenda polskiej piłki nożnej Zbigniew Boniek. W różnych okresach przyjęli oni zaproponowane im honorowe członkostwo klubu. 23 października 2010 roku Klub „LOK Kolska Starówka” przeniósł się do nowego pomieszczenia po wyremontowanym magazynie i warsztacie w OSK LOK w Kole. Powstały wyśmienite warunki do pracy oczywiście społecznej z dziećmi i z młodzieżą . I ma klub obecnie czym się poszczycić. 19 obozów wypoczynkowych nad morzem w Dźwirzynie. Dwukrotnie letnie wypoczynki w Borach Tucholskich ,lokalne półkolonie, wyprawy rowerowe, wycieczki autokarowe a także i kontakty zagraniczne głównie z Polonią na Litwie. Z flagą klubową LOK jego członkowie objechali niemal pół Europy promując nie tylko stowarzyszenie ale również i flagami miasto Koło oraz naszą ojczyznę. „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” to jedna ze sztandarowych akcji ogólnopolskich Radia LUBLIN w jaką włączył się klub w latach 2003 – 2006 za namową redaktor Ewy Dados. Można by wymieniać w nieskończoność jego osiągnięcia ,przytaczać jego historię. Ale warto wstąpić do Klubu przy ul. Pułaskiego 8 i naocznie przekonać się o jego pracy. Zapraszamy.
W uroczystym spotkaniu - obchodach XV Lecia Klubu uczestniczyli m.in. z-ca Burmistrza Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska, v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Hanefeld , dyrektor BWZW LOK Poznaniu ppłk Bogdan Mrowiec, z-ca komendanta WKU w Koninie mjr Sylwin Donart, radny Radny Miejskiej Janusz Miłowski, dyrektor Kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych Tomasz Nuszkiewicz , delegacja LOK z Łęczycy i ze Świnic Wartkich, przedstawiciel posła na Sejm RP Leszka Galemby, szefowie kolskich firm i instytucji a także Prezes ZP LOK w Kole Andrzej Kowalewski oraz wielu innych znamienitych osób. Otrzymali oni od kierownika klubu stosowne podziękowania za współpracę oraz za wspieranie działalności klubu w tych minionych latach. W trakcie uroczystości odśpiewano hymn LOK , chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w tym roku przyjaciela klubu gen bryg Zdzisław Głuszczyka szefa LOK w Poznaniu, wysłuchano krótkiej informacji o pracy klubu i o jego historii . Najbardziej zasłużeni jego członkowie wyróżnieni zostali medalami Ligi Obrony Kraju. Srebrnym medalem „Za Zasługi dla LOK „ uhonorowano Romana Borysiewicza , brązowymi zaś Annę Grzebieluchę, Alinę Szadkowską, Irenę Tyburek i Monikę Strzelińską. Odznakę „Zasłużony działacz LOK „ otrzymała Anna Woźnicka. Kierownik klubu wręczył ponadto w podziękowaniu za pracę społeczną na rzecz klubu upominki Małgorzacie Stężewskiej, Andrzejowi Kowalskiemu oraz osobom uhonorowanym j.w. medalami .
Zaproszeni goście przekazali na ręce kierownika klubu wiele listów gratulacyjnych wraz z życzeniami kolejnych owocnych lat w pracy społecznej, były upominki dla klubu były także i kwiaty.