Ekspozycję przygotowaną przez Związek Miast Polskich we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości objęli swoim patronatem honorowym Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek i Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek.
Deportacje z ziem wcielonych do III Rzeszy, m. in. z Kraju Warty, rozpoczęte jesienią 1939 r., to zapomniany rozdział historii niemieckiej okupacji. Mało kto wie także, że były one również oprócz agresji ZSRR z 17 września 1939 r. efektem współpracy Berlina i Moskwy. Bez ścisłego, sojuszniczego współdziałania Niemiec i ZSRR deportacje obywateli polskich i napływ Niemców ze Wschodu m.in. Niemców bałtyckich, wołyńskich i z Besarabii nie mógłby się w ogóle odbyć. Pakt Hitler - Stalin był przyczyną zdarzeń prowadzących do tragedii setek tysięcy deportowanych obywateli polskich.
Wysiedlenia dotknęły około półtora miliona mieszkańców tzw. Kraju Warty i wraz z masowymi egzekucjami były pierwszym ogniwem zbrodni niemieckich w Polsce, które znalazły potem swą kulminację w obozach zagłady. Na terenie powiatu kolskiego wysiedlano całe miejscowości. Zważywszy na skalę i znaczenie tych wypędzeń, nie zapisały się one należycie w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej, w której centralne miejsce zajmuje Zagłada Żydów, konspiracja i okupacja w Generalnym Gubernatorstwie oraz hekatomba Kresów wschodnich. Chcemy, by historia tych wysiedleń była obecna w świadomości dzisiejszych Polaków. Oprócz kilkuset fotografii i dokumentów na wielkoformatowych planszach, kolskie muzeum oferuje również projekcje filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dyskusyjne. Wśród seniorów szukamy świadków historii oraz dokumentów i zdjęć pozwalających na uzupełnienie ekspozycji o prezentację historii wysiedleń na Ziemi Kolskiej. Wystawa będzie czynna do 10 listopada 2017 r.
WYPĘDZENI 1939...
Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy",
w dniu 21 września 2017 r. (czwartek) o godz. 14.00
w siedzibie muzeum ul. Kajki 44.