18 lipca w miejscowości Lipie Góry doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia, w którym śmierć poniósł około 50-letni mieszkaniec w wyniku pogryzienia przez szerszenie. Niestety mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.
Do wypadku doszło podczas prac w lesie, które wykonywało dwóch mężczyzn w miejscowości Lipie Góry. Mieli oni obcinać i wywozić martwe i suche gałęzie drzew. Podczas podnoszenia gałęzi znajdujących się już na ziemi, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia gniazda szerszeni. Owady wydostały się na zewnątrz i w amoku zaczęły atakować mężczyzn, którzy zaczęli uciekać. Po chwili jeden z nich stracił przytomność upadając tym samym na ziemie. Kolega wezwał pomoc i próbował go reanimować. Po przybyciu na miejsce służb ratunkowych stwierdzono zgon.
CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O SZERSZENIACH?
1. Gdzie można się spodziewać szerszeni?
Ze względu na ich rozprzestrzenienie, połączone z zanikaniem naturalnych siedlisk, na szerszenie możemy natrafić wszędzie. Nie przeszkadza im bliskość ludzkich zabudowań, a często są one idealnym miejscem do założenia nowego gniazda. Mogą również zamieszkiwać opuszczone ule czy też budki lęgowe dla ptaków. Do tego w miarę możliwości szerszenie co roku migrują, zakładając gniazda w nowych miejscach.
2. Dlaczego szerszenie atakują?
Atakują wtedy, kiedy czują, że zagrożenie zbliża się do ich gniazda. Dlatego jeżeli zauważymy gniazdo tych owadów, najlepiej powoli się wycofać, by nie prowokować ataku. Same szerszenie są z natury mniej agresywne niż ich kuzynki osy.
3. Jak zachowywać się w obecności szerszeni?
Najlepiej w ogóle się do nich nie zbliżać, ale jeżeli znajdziemy się w pobliżu większej ich grupy, powinniśmy się powoli wycofać. Dodatkowo przyda się zapanowanie nad własnym ciałem, czyli powinniśmy nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie wymachiwać rękami. Jeżeli to możliwe, powinniśmy również zakryć najbardziej wrażliwe miejsca na naszym ciele.
4. Czy jad szerszenia może zabić?
W przypadku, gdy u osoby ukąszonej występuje uczulenie na jad błonkoskrzydłych, może dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. W pozostałych przypadkach po ukąszeniu dochodzi przeważnie do bolesnych obrzęków i zaczerwienień. Jeden szerszeń potrafi wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Statystyki wykazują, że dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10 do 90 mg jadu na każdy kilogram ciała, a więc potrzeba wielokrotnie większej liczby użądleń, aby zabić człowieka.
5. Jak pozbyć się gniazda szerszeni?
Jeżeli wiosną zauważymy pojedynczego szerszenia, który kręci się blisko budynku mieszkalnego, najprawdopodobniej jest to królowa, która poszukuje miejsca na nowe gniazdo. To jedyny moment, w którym możemy poradzić sobie sami poprzez eliminację tego owada. Gdy gniazdo odnajdziemy dopiero latem, oznaczać to będzie, że mieszka już w nim nawet kilkaset szerszeni i wtedy nie mamy już szans na samodzielne pozbycie się gniazda. Należy wtedy skorzystać z odpłatnej pomocy firm, które specjalizują się w tego typu zabiegach. Straż pożarna wyjeżdża do zgłoszeń dotyczących bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia w miejscach użyteczności publicznej.
źródło informacji: wyborcza.pl