Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, się bieżący sezon może okazać się rekordowo obfitujący w te niebezpieczne pajęczaki – kleszcze. Korzystanie z różnych form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszenie lżejszego ubioru, zwiększają ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.
Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego kleszcze szukają żywiciela, rozpoczynają swoją aktywność sezonową, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Aktywność życiowa kleszczy jest związana również ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.
Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:
Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:
Choroby odkleszczowe w kolejnej odsłonie …..
Przygotowała: Asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło - mgr inż. Beata Biskupska
W województwie wielkopolskim badanie kleszczy na obecność Borelia burgdorferii wykonuje Centrum Badań DNA Sp. z o. o. ul. Inflancka 25, 61-132 Poznań Centrum Badań DNA - NZOZ Laboratorium Genetyki Medycznej Centrum Badań DNA.