Podczas dzisiejszej Sesji Rady Powiatu Kolskiego, radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Fiałkowski kolejny raz poruszył sprawę mandatów wypisywanych przez funkcjonariuszy policji za przechodzenie przez jezdnię na ulicy Broniewskiego (na wysokości restauracji APIS). Odpowiedź jaką otrzymał na swoją interpelację jest zaskakująca.
Kilka miesięcy temu Radny zgłaszał problem, iż mieszkańcy, którzy przechodzili przez jezdnię w tym miejscu, często natrafiali na patrol policji, który wlepiał mandaty. Grzegorz Fiałkowski interpelował o stworzenie na wysokości ulicy Zegarowej przejścia dla pieszych, z uwagi na to, że najbliższe przejścia są od tego miejsca znacznie oddalone. W otrzymanej odpowiedzi na interpelację wynika, że nie ma możliwości umieszczenia tam "zebry" lecz uwaga... można przechodzić przez jezdnię! i nie jest to jednoznaczne z łamaniem prawa ruchu drogowego- zatem mandaty nie powinny być wypisywane.
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację Radnego Fiałkowskiego:
W nawiązaniu do złożonej interpelacji Radnego Rady Powiatu Pana Grzegorza Fiałkowskiego na XXV sesji Rady Powiatu Kolskiego w dniu 29 września 2016r. w sprawie wykonania przejścia dla pieszych na ulicy Broniewskiego na wysokości ulicy Zegarowej w Kole, została powołana komisja w dniu 16.11.2016r. w sprawie zmian organizacji ruchu na drogach powiatowych i gminnych na terenie Powiatu Kolskiego celem rozpatrzenia powyższej sprawy. Członkowie komisji po rozpatrzeniu i przeanalizowaniu przedstawionego zadnienia informują iż zajmują negatywne stanowisko w powyższej sprawie. Argumentując to brakiem oparcia w obowiązujących przepisach dotyczących lokalizacji przejść dla pieszych na drogach publicznych, które to szczegółowo zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczenia ich na drogach. Wyboru miejsc w celu wyznaczenia przejścia dla pieszych dokonuje się po przeprowadzeniu analizy warunków drogowych i ruchowych oraz możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, uwzględniając w szczególności źródła i cele ruchu pieszych, kierunki ruchu pieszych, rozkład ruchu pieszych w ciągu doby, natężenia ruchu pieszych, natężenia ruchu kołowego na drodze, przez którą wyznaczone ma być przejście, geometrię drogi. Potrzebę wyznaczenia przejścia oraz jego lokalizację należy z tego względu szczegółowo przeanalizować i dokonać wyboru, stosując się do zasad określonych w/w przepisach w szczególności lokalizacji w miejscach zapewniających wzajemną widoczność pieszych i kierujących pojazdami, nie należy wyznaczać przejść dla pieszych między innymi na łukach poziomych i za tymi lukami co w tym przypadku ma zastosowanie (ulica w tym miejscu biegnie w łuku poziomym, przejście musiałoby być zlokalizowane na istniejącej zatoce parkingowej co skutkowałoby wyeliminowaniem kilku miejsc postojowych oraz przebudowę w zakresie obniżenia krawężnika i ścieżki rowerowej). Należny również podnieść, iż przejście pieszego wydłużonym przejściem dla pieszych poprzez zatokę postojową na wewnętrznej stronie łuku powodować będzie brak odpowiedniej wzajemnej widoczności pieszego i pojazdu. W związku z powyższym proponowana lokalizacja przejścia dla pieszych po analizie geometrii drogi i obowiązujących przepisów w ocenie uczestników spotkania nie wpłynie pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszego. Należy również podkreślić, iż przepisy ogólne pozwalniają na przekroczenie jezdni w przedmiotowym miejscu przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Podsumowując powyższe dokonanie zasadnego wyboru wyznaczenia miejsca przejścia dla pieszych oraz jego lokalizacja musi być oparta o szczegółową analizę stosując zasady określone w cytowanym rozporządzeniu.