(1)
Zachmurzenie 6

Dziękczynienie za 780 lat Grzegorzewa

Autor: Grzegorzew - Gazeta Samorządowa 06 Styczeń 2017 przeczytasz w ok. 7 min.
Dziękczynienie za 780 lat Grzegorzewa
© Gazeta Samorządowa
(1) | Czytano:
5,610 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

W uroczystość Świętej Rodziny w kościele parafialnym w Grzegorzewie odbyło się dziękczynienie za dar wiary z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, w 780-lecie Grzegorzewa. Na zaproszenie Pani Wójt Bożeny Dominiak i ks. proboszcza Krzysztofa Pietrygi uroczystościom przewodniczył Ksiądz Biskup Włocławski Wiesław Mering. Licznie zgromadzili się na nich mieszkańcy Grzegorzewa i gminy wraz z m. in. posłem na Sejm RP Leszkiem Galembą i Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem. Towarzyszyły im poczty sztandarowe prowadzone przez druha Tadeusza Cieślaka, prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Grzegorzewie.

R E K L A M A
1
Czytano:
5,610 razy
Udostępnij

Historyczne znaczenie przekazania w 1236 r. Grzegorzewa - „z rąk piastowskich w dłonie arcybiskupów gnieźnieńskich” zostało przypomniane odczytaniem na początku Mszy św. przez kapelana Biskupa Włocławskiego ks. Janusza Bartczaka aktu darowizny księcia wielkopolskiego Władysława Odonica dla arcybiskupa Grzegorza Pełki, w którym po raz pierwszy wymieniona została nazwa miejscowości Grzegorzew. Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć ten dokument wystawiony w świątyni, dzięki udostępnieniu go przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Wiesław Mering podkreślił potrzebę kształtowania życia rodzinnego na wzór Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa poprzez przyjęcie Chrystusa jako punktu odniesienia, wsłuchanie się dzięki modlitwie w słowo kierowane do nas przez Boga oraz naszą pracę jako współdziałanie z samym Bogiem przyczyniające się do poszerzenia sprawiedliwości społecznej. Nawiązując do 780-lecia Grzegorzewa powiedział - „Wspominamy początek naszej małej ojczyzny. Odnosimy się do historii, która została zapisana wiarą przodków, naszą religią, kulturą. To jest ogromna sprawa, żeby z małej ojczyzny człowiek był dumny, żeby znał jej historię. Nie można kochać wielkiej ojczyzny, jeżeli nie kocha się małej ojczyzny, nie można kochać gminy, jeżeli nie troszczy się o swój dom. Nie można kochać Polski, jeżeli nie kocha się małej ojczyzny. Tak ważne są te dzisiejsze nasze uroczystości, które kierują nas zarazem w stronę małej i wielkiej ojczyzny” - podkreślił Pasterz Diecezji. Nawiązując do obecnej sytuacji w kraju wezwał - „Próbujmy bronić swoich serc i umysłów przed narzucaniem myślenia drugiemu człowiekowi. To też ściśle łączy się z rodziną. Myślenie ideologizujące potrafi podzielić nawet nasze rodziny, ludzie także w rodzinach nie potrafią znaleźć wspólnej płaszczyzny. Co jest tą wspólną płaszczyzną, która powinna Polaków jednoczyć ? - Praca dla dobra wielkiej ojczyzny, czyli dla dobra Polski. Tylko troska o wspólne dobro może poprowadzić nasz naród w stronę dobrych rozwiązań” - powiedział ubolewając nad pojawiającymi się w naszym życiu społecznym brakiem szacunku dla wyboru dokonanego przez ludzi, zniewagami i rozmaitymi błazenadami. Kończąc swoje rozważanie postawił pytanie: „kiedy ta praca dla ojczyzny małej czy dużej może się udać ? - Tylko wtedy, kiedy jej fundamentem będzie Chrystus” - odpowiedział Ksiądz Biskup.

Wyrażając wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Banasiakiem wdzięczność Księdzu Biskupowi za jego obecność wśród wspólnoty parafialnej i samorządowej w tak ważnym dla niej dniu, Pani Wójt Bożena Dominiak powiedziała, że uroczystość Świętej Rodziny z jednej strony wskazuje potrzebę, konieczność i zadanie troski o nasze własne rodziny, a z drugiej strony wspólnota jaką jest nasza gmina jest przecież także rodziną rodzin. Podkreśliła, że dzieje Grzegorzewa, tak jak i dzieje Polski od samego początku związane są z chrześcijaństwem. Stąd same nasuwają się na myśl takie wartości jak – pamięć, tożsamość i historia. Wezwała, by one nas jednoczyły jako wspólnotę, ponieważ stajemy się zjednoczeni, gdy utożsamiamy się z miejscem, w którym żyjemy i pracujemy będąc gotowi wzajemnie sobie pomagać. Również Pan Poseł Leszek Galemba podziękował Pasterzowi Diecezji za odprawioną Eucharystię i wygłoszone słowo Boże zwracając uwagę na to, że symboliczne znaczenie i jednocześnie przesłanie płynie dla nas z tego, że kończąc rok 1050-lecia Chrztu Polski spotykamy się, by przypomnieć sobie o znaczeniu w naszym życiu rodziny, bez której nie mielibyśmy przyszłości ani my sami, ani nasz naród, ani jakakolwiek wspólnota – większa czy mniejsza. Podkreślił, iż dla niego udział w tych uroczystościach w tym grzegorzewskim kościele ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie w tej świątyni można powiedzieć narodziła się - została stworzona jego własna rodzina poprzez zawarcie sakramentu małżeństwa. „Jestem dumny, że to Grzegorzew jest tą kolebką - właśnie to miejsce, które pojawiło się na kartach dziejów naszej Ojczyzny z wezwaniem: „w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa”, bo od tych słów polskiego odwiecznego pozdrowienia rozpoczyna się przecież dokument sprzed 780 lat, w którym po raz pierwszy pojawia się nazwa Grzegorzew” - powiedział poseł, apelując abyśmy pamiętając o tej chlubnej przeszłości nierozerwalnie związanej z naszym chrześcijańskim dziedzictwem starali się zawsze nasze wspólne działanie i wzajemne relacje inspirować przesłaniem Ewangelii. Parlamentarzysta pogratulował Pani Wójt i Księdzu Proboszczowi przynoszącej owoce współpracy samorządu i parafii, życząc aby jeszcze bardziej się rozwijała i pogłębiała dla skutecznego osiągania dobra we wspólnotach lokalnych.

Po zakończeniu liturgii Tomasz Nuszkiewicz, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przedstawił rys historyczny powstania Grzegorzewa. Opierając się na treści dokumentu z 1236 r., będącego pierwszą wzmianką historyczną o Grzegorzewie stwierdził, że musiał być on już wtedy większą i znaczniejszą majętnością książęcą, siedzibą jakiegoś bliżej nieokreślonego obszaru administracyjnego nazywanego - „districtus”. Znajdując się od 1236 r. we władaniu arcybiskupstwa, Grzegorzew pozostał nadal ośrodkiem okręgu gospodarczo – administracyjnego, który zaczął się formować w jego bliższej i dalszej okolicy, by sto lat później być już nazywany miastem - „civitas”. Wiadomo także, że w Grzegorzewie znajdował się dwór będący rezydencją właściciela miasta, a także siedzibą klucza majątkowego. Często przebywali w nim arcybiskupi gnieźnieńscy i członkowie kapituły, czego dowodem są liczne dokumenty, w których jako miejsce wystawienia figuruje Grzegorzew. Prelegent podkreślił, że pierwszy zapis w gruncie rzeczy nie podaje daty powstania miejscowości w rzeczywistości, lecz jest zaledwie początkiem występowania jej w źródłach historycznych. O ile zatem w oparciu o dokument z 1236 r. można z pewnością szukać początków Grzegorzewa w XII stuleciu, to na podstawie jego położenia na starych szlakach handlowych, zachowanych do dnia dzisiejszego wczesnośredniowiecznych układów urbanistycznych oraz obronnego znaczenia jako punktu na pograniczu kasztelanii łęczyckiej i lądzkiej można przypuszczać, że powstał on u zarania Państwa Polskiego.

Na zakończenie uroczystości wykonawcy łączący wszystkie pokolenia wystąpili w koncercie pieśni nawiązujących do kultury i tradycji Grzegorzewa. Wśród nich byli: Zespół Ludowy „Grzegorzewianki”, uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Grzegorzewie z wierszem „Kto ty jesteś Polak mały”, których do występu przygotowała Pani Kinga Kołodziejczak, Wojciech Woźniak z utworem Lecha Makowieckiego - „Rok 966”, Paulina Lewandowska, uczennica klasy III Gimnazjum w Grzegorzewie z kolędą - „Mario, czy już wiesz ...” oraz Justyna Glapiak, uczennica klasy III Gimnazjum w Grzegorzewie z utworem - „Tam się rodzi nowy Bóg”. Natomiast prezentację multimedialną towarzyszącą koncertowi przygotował Pan Jacek Czaplewski. Dzięki Pani Wójt Bożenie Dominiak i ks. proboszczowi Krzysztofowi Pietrydze, każdy z uczestników uroczystości opuszczając grzegorzewską świątynię otrzymał pamiątkową kopię dokumentu z 1236 r., w którym Grzegorzew pojawił się na arenie dziejów, opatrzoną wyciśniętą w lace pieczęcią z herbem Gminy Grzegorzew. Tak chlubna przeszłość została wpleciona w teraźniejszość dając lokalnej społeczności tożsamość i budując jej wspólnotę.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
pisior · 12 Styczeń 2017
święto samorządowe zamieniono w kościelne, oj idą ciężkie czasy, prawie średniowiecze.
Dawno temu
Parafia zorganizowała Orszak Trzech Króli [FOTO]
21 minuty temu 728

Parafia zorganizowała Orszak Trzech Króli [FOTO]

Kino
Mufasa: Kto jest prawdziwym królem? Zapowiedź wyjątkowego filmu z uniwersum Lwiej Ziemi
1 dzień temu 2,219

Mufasa: Kto jest prawdziwym królem? Zapowiedź wyjątkowego filmu z uniwersum Lwiej Ziemi

Miasto Koło
Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego: uważajcie na drogach!
1 dzień temu 4,660

Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego: uważajcie na drogach!

Miasto Koło
Harmonogram wizyt duszpasterskich kolskich parafii [30.12.2024 - 04.01.2025]
1 dzień temu 8,835

Harmonogram wizyt duszpasterskich kolskich parafii [30.12.2024 - 04.01.2025]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [29-12 - 05-01-2025]
1 dzień temu 6,200

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [29-12 - 05-01-2025]

Wydarzenia
Stand-up w Kole - Rafał Rutkowski z nowym programem! Jeszcze zostały ostatnie bilety
1 dzień temu 1,608

Stand-up w Kole - Rafał Rutkowski z nowym programem! Jeszcze zostały ostatnie bilety

R E K L A M A