Wakacje oraz upalne dni sprzyjają rodzinnym wycieczkom do lasu. Dużym zagrożeniem leśnych wędrówek są kleszcze. Z tego też względu postaramy się przybliżyć sposoby ochrony przed nimi.
Wbrew pozorom nie żyją one na drzewach. Ich siedliskiem jest ściółka leśna, trawy i krzewy. Wspinają się maksymalnie do wysokości 70cm. Występowanie kleszczy uzależnione jest od wilgotności i występujących roślin. Uwielbiają tereny lekko mokre i bogate w leśną florę.
Czy ukłucie klesza boli?
Nie. Miejsce wkłucia jest znieczulane przez kleszcza by spokojnie żerować nawet przez kilka dni.
W czasie ataku i wysysania krwi owady te przenoszą groźne choroby zakaźne – najczęściej występującą i najgroźniejszą jest Borelioza.
Jak usunąć kleszcza?
Jeżeli dostrzeżesz wczepionego kleszcza, usuń go jak najszybciej np. za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij go od skóry (nie obracając). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak to tylko możliwe.
UWAGA!
Paraliżowanie kleszcza olejem, kremem itp. może spowodować wstrzyknięcie większej ilości materiału zakaźnego do ciała – a więc nie używaj wazeliny, płonących zapałek, ani końcówek papierosów, pilników do paznokci lub innych przedmiotów.
Jeżeli masz kłopot z usunięciem kleszcza, zgłoś się do lekarza.
Jarosław Pawlicki
Opracowane na podstawie: www.kleszczinfo.pl
Foto: http://www.story.pl/fotka/135/135513_l/kleszcz.jpg