(0)|
Czytano: 4,387 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Męski Zespół Śpiewaczy „Fratres” - (tzn. Bracia) działający społecznie przy kościele Ojców Bernardynów w Kole – zaprezentował patriotyczny program w Domu Opieki Społecznej, przy ul. Poniatowskiego; 11 listopada - z racji 96 rocznicy narodowego święta Niepodległości Polski.
W bieżącym roku – 2014-tym – w Ojczyźnie naszej przeżywaliśmy,
i nadal przeżywamy, ważne wydarzenia natury „ religijno -patriotyczno - wolnościowej”;
(kwiecień: kanonizacja Jana Pawła II, czerwiec: 25 lecie demokracji – wolności postkomunistycznej, sierpień: 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, październik: 30 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki), dlatego proponowane utwory zespołu „Fratres”, bardzo wyraźnie i znacząco podkreślają ten aspekt, a wynikają one z nauczania polskiego papieża. W hołdzie św. Janowi Pawłowi II Papieżowi Wolności i Honorowemu Obywatelowi Miasta Koła zadedykowano następujące utwory:
I.– „Niebiosa głoszą” - to dziękczynienie za Jana Pawła II - Naszego Wielkiego Rodaka - Syna Polskiej, Ojczystej Ziemi.
II.– „Va pensiero”, z opery Verdiego - „Nabucco” jest parafrazą psalmu 137; a nostalgiczna pieśń Hebrajczyków - będących w niewoli babilońskiej - wyraża tęsknotę za utraconą wolnością, ale ostatni jej motyw zapowiada optymistyczną nadzieję, że kiedyś przyjdzie upragniony dzień wolności. Tak było w przypadku Narodu Wybranego, jak również i naszego Polskiego Narodu!
III. – „Serenada” - Franciszka Schuberta to utwór liryczno - oratoryjny i jest on błagalnym wołaniem o miłość - jako fundament wolności.
IV.– Kolejny utwór: to niezwykle refleksyjna i pełna symboliki rosyjska pieśń „Wieczorny dzwon”, który swym dźwięcznym tonem wyraża głos wołającego Boga; bo w czasach nam współczesnych - pełnych wielorakich zagrożeń i niepokoju - jest on apelem i wezwaniem, by niestrudzenie podejmować zmagania o WOLNOŚĆ, która jest dana i zadana człowiekowi.
V.– „Alleluja” - Ferdynanda Cohena, które oznacza - „Chwalcie Pana” -to wielkie, patriotyczne dziękczynienie za dar wolnej i niepodległej Polski; a czynnikiem łączącym, wspierającym i jednoczącym jest „caritas, libertas, unitas et fraternitas” - miłość, wolność, jedność i braterstwo!
Dodatkowo jeszcze zostały wykonane takie utwory:
- „O Panie, któryś jest na niebie” - modlitwa obozowa,
- „Pochwalon bądź Panie”,
- „Oto jestem Panie - poślij mnie”,
- „Ave Maria” - Fr. Schuberta,
- „Siyahamba”
Należałoby nadmienić, że wszyscy uczestnicy i pensjonariusze DPS-u w Kole byli niezwykle poruszeni, szczęśliwi i zadowoleni! Natomiast dla chórzystów była to największa nagroda i zapłata, że udało się sprawić tyle radości, a wyrazem tego były wielkie brawa!
Oto członkowie chóru: Zdzisław Szymański, Jan Stępiński, Józef Kasznia, Stanisław Pajor, Stanisław Nadolski, Witold Łukomski, Zygmunt Gradomski, Stanisław Konieczka, Mirosław Kazimierski, Jakub Gustowski, Damian Sakwa, Zbigniew Sobolewski, Dominik Białecki, Arkadiusz - Józef Słysz (koordynator zespołu).
9 listopada we Wrzącej Wielkiej odbył się podczas nabożeństw( o godz. 10 i 12) tenże patriotyczny koncert z wielkim udziałem wiernych.