(0)|
Czytano: 4,286 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Mamy coraz ładniejsze i lepiej wyposażone hale sportowe i gimnastyczne, mamy boiska, siłownie, licencjonowanych instruktorów oraz wykwalifikowanych nauczycieli wychowania fizycznego. Jednocześnie w Polsce w ostatnich 10 latach dwukrotnie wzrosła liczba otyłych dzieci i nastolatków. Choroby układu krążenia to już nie tylko problem dorosłych. Jego źródłem są głównie złe nawyki żywieniowe i mała motywacja do podejmowania aktywności fizycznej.
Cóż, dzieci często nie tyle nie słuchają zaleceń zdrowotnych, co biorą przykład z dorosłych. Nie pomogą prośby ani przekonywania, jeśli nie idą za nimi odpowiednie wzory zachowań. Połączenie diety opartej na fast foodowych i wysokokalorycznych przekąskach z godzinami spędzonymi biernie przed telewizorem lub komputerem, to prosty przepis na problemy zdrowotne. Kształtowanie świadomości w tym zakresie i podejmowanie działań profilaktycznych powinno zatem rozpocząć się we wczesnym dzieciństwie. To w rodzinie wyrabia się odpowiednie nawyki żywieniowe i zamiłowanie do aktywności ruchowej. Przedszkole czy szkoła nawyki te utrwalają.
Przedszkolaki z PM 5 w Kole objęte są m.in. programem szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Wychowując i ucząc , przedszkole pomaga dzieciom m.in. przełamywać uprzedzenia smakowe, tworzy okazje do podejmowania zabaw ruchowych, ćwiczeń porannych i gimnastycznych czy ruchu opartego na zabawach przy muzyce.
Tym razem do aktywności ruchowej PM 5 zachęcało najmłodszych z pomocą licencjonowanej instruktorki ZUMBY, pani Elżbiety Wiśniewskiej. Kontakt z nią nawiązała nauczycielka PM 5 pani Wiesława Garus. Efektem współpracy będą organizowane cyklicznie raz w miesiącu spotkania przedszkolaków z muzyką latynoamerykańską i tańcem.
Dlaczego akurat ZUMBA? Przy każdym intensywnym wysiłku fizycznym , a takiego wymaga także i Zumba rośnie tętno, serce i układ krążenia pracują intensywniej, poprawia się kondycja, wzrasta wytrzymałość. W ZUMBIE zamiast monotonnie powtarzanych skłonów, przysiadów, wymachów ramion ważny jest rytmiczny i energetyczny taniec. Co istotne , nie trzeba znać skomplikowanych kroków tanecznych, choreografia jest prosta. Kolorowe stroje do tańca nie są po to by śmieszyć, lecz po to, aby zapomnieć o szarości dnia i pobudzić zmysły. Pozwalają z dystansem spojrzeć na siebie, zrelaksować się , dodać energii, której w naszej szerokości geograficznej szczędzi nam słońce świecące przez niewiele dni w roku.
Poza tym, Zumba to także lekcja tolerancji. Tańczyć może ją każdy bez względu na status społeczny, możliwości fizyczne czy wiek . Ruch jest przecież dla wszystkich. Oprócz tego ZUMBA jest świetnym pretekstem do kontaktu z muzyką innych obszarów kulturowych.
Jak na propozycję zajęć zareagowały przedszkolaki z PM 5? Można powiedzieć , że entuzjastycznie. Szybko podjęły temat , bo energetyczne tańce to świetna zabawa. Gospodarzami spotkania z gościem , instruktorką Zumby panią Elżbietą Wiśniewską była grupa 4 i 5 latków z grupy V. W zajęciach uczestniczyły też 5 i 6 latki z oddziału III z panią Krystyną Dzikowską. Przedszkolaki od pani Elżbiety dowiedziały się najpierw skąd pochodzi Zumba, a potem same aktywnie odtwarzały proste układy choreograficzne zawierające elementy tańca i aerobiku.
I chociaż trudno im pewnie było zapamiętać brzmiące obco słowa takie jak hip-hop, samba, salsa, merengue, mambo, czy Bollywood, tańczyły z wielkim zaangażowaniem. Oprócz nowych propozycji tanecznych miały okazję przypomnieć sobie znaną im już Makarenę. Radości było mnóstwo, sam taniec sprawiał dzieciom wielką frajdę. Każdy tańczył tak jak potrafił, na miarę swoich możliwości i umiejętności.
Przedszkolaki świetnie wpisały się w filozofię Zumby, której podstawą jest uśmiech, dobra zabawa i przyjemne spędzanie czasu w miłym towarzystwie. Twórca ZUMBY , kolumbijski choreograf i tancerz Alberto"Beto" Perez miał nadzieję, że dzięki niej ludzie polubią wszystko co robią, nawet ćwiczenia fizyczne. PM 5 też ma taką nadzieję licząc, że spotkania z ZUMBĄ będą jeszcze jednym powodem do radosnego podejmowania aktywności ruchowej przez najmłodszych.