(3)|
Czytano: 6,422 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Mimo zimnej i deszczowej pogody do kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole na uroczystość święta Matki Bożej i uchwalenia 223 rocznicy Konstytucji przybyło wielu kolan.
O godz. 9.00 złożono kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajdującej się na budynku starostwa oraz pod tablicą pamiątkową Honorowego Obywatela Miasta Koła św. JP II na ratuszu Miejskim, następnie w pochodzie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, przemaszerowano do kościoła farnego, w którym o godz. 10.30 została odprawiona Msza Święta.
W świątyni, z wszelkimi należnymi honorami, ks. proboszcz parafii Józef Wronkiewicz powitał poczty sztandarowe, kombatantów II wojny światowej, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji Powiatowej, duchowieństwo, Sybiraków, władze powiatowe na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i jego zastępcą Markiem Banaszewskim, władze miejskie z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim i przewodniczącą Rady Miasta Urszulą Pękacz, młodzież szkolną, przedstawicieli partii politycznych Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła oraz wszystkich wiernych przybyłych na tą uroczystość.
Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Wronkiewicz powiedział m.in.: – Dziś 3 Maja obchodzimy Święto Matki Boskiej Królowej Polski. W tym dniu przypada też konstytucja 3 Maja, którą Polacy mieli jako drugą w świecie, a pierwszą w Europie. Z tej konstytucji czerpali siłę nie tylko nasi przodkowie, ale i nasze pokolenia. Jest też okazja, aby na dzisiejszej uroczystości podziękować Panu Bogu za to, że Papież Jan Paweł II nasz Rodak uznany za świętego.
Mszy Świętej koncelebrowanej przez kolskich duszpasterzy, przewodniczył ks. kanonik Józef Wronkiewicz proboszcz fary, ks. proboszcz Janusz Ogrodowczyk z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ojciec Ignacy Tuleja, Bernardyn. Oprawę muzyczną przygotował chór kolskiej fary „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.
Piękną homilię pełną słów patriotyzmu wygłosił ks. prałat Janusz Ogrodowczyk mówiąc m. in.: – Cieszmy się i radujmy oraz dziękujmy Jezusowi, że na naszych oczach, ten Papież z rodu Polaków wzrastał w światłości, a Kościół uroczyście i oficjalnie słowami papieża Franciszka to potwierdził. Teraz gdy mamy Orędownika w Niebie istnieje między nami łączność, której nic nie może zerwać ani zniszczyć. Jest to łączność, która ma swoje źródło w pochodzeniu od tej samej Matki którą jest Ojczyzna! Całe pokolenia przekazywały to dziedzictwo, zwłaszcza kiedy Ojczyzna była w potrzebie. Miłość do naszej Matki jest nie nieograniczona. Pomódlmy się za Polskę, Ojczyzną naszą niech Pan Bóg ma nas w swojej opiece.
Po odprawionej Liturgii, zebrani wyszli na zewnątrz, pod północną ścianę kościoła gdzie wmurowana jest tablica pamiątkowa Konstytucji 3 Maja. Przed tablicą wartę honorową pełnili policjanci. Tam delegacje poszczególnych organizacji i instytucji oraz partii politycznych złożyły wiązanki kwiatów, a kolski historyk doktor Krzysztof Witkowski – dyrektor Kolskiego Muzeum omówił rys historyczny Konstytucji 3 Maja, którego zebrani wysłuchali w ciszy i zadumie. Po odegraniu Hymnu Narodowego zebrani rozeszli się do domów.
Deszcz nie padał o czym świadczą nierozwinięte parasole. Trzeba oglądać zdjęcia też ze zrozumieniem. Dziwne, ze tylko do 10 potrafisz liczyc.
12345678901 ·
05 Maj 2014
Skoda że redagujacy te strone jak i zresztą inne myślą i pokazują tylko śmietanke a gdzie rerszta tych co stała mokła i marzła.Uczniowie ze sztandarami i kwiatami.
alojzy bombel ·
05 Maj 2014
brawo dla uczniów ze szkoły mundurowej za nie wzięcie udziału w pochodzie, bo deszcz padał...