(7)|
Czytano: 13,826 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
Można powiedzieć, że zadania Straży Miejskiej zna od podszewki, bowiem pracuje w jej strukturach od 20 lat, kiedy to została utworzona. Ostanie 7 lat doskonalił pracę na stanowisku zastępcy komendanta, zaś od 1 stycznia br. został powołany przez burmistrza na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej. Krzysztof Ossowski, komendant Straży Miejskiej w Kole, złożył Radzie Miejskiej sprawozdanie z działalności za rok 2013 oraz przybliżył założenia działań w roku bieżącym.
Komendant Ossowski po raz pierwszy dopełnił obowiązku corocznego sprawozdania z realizacji zadań, bowiem pełni funkcję komendanta dopiero trzeci miesiąc. Dokument dotyczył okresu, w którym pracą funkcjonariuszy kierował Bogumił Nuszkiewicz.
Obecni dowiedzieli się m.in., że w 2013 r. strażnicy, realizując
zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego, w wyniku podjętych działań zakończyli postępowania w 2199 sprawach o wykroczenie; wystawili ponad 800 partoli, w tym przeszło 220 wspólnie z policjantami; obywatele zgłosili 622 sprawy pod bezpłatny numer 986; zaś Strefa Płatnego Parkowania, obecnie licząca 318 miejsc, przyniosła wpływy do miasta na kwotę ponad 362 tys. zł.
Ze sprawozdaniem zapoznać się można na stronie http://www.bip.kolo.pl/?p=document&action=show&id=8470&bar_id=3224.
Obecny komendant podziękował poprzednikowi za lata wspólnej działalności podkreślając, że był to czas solidnej pracy i dobrych pomysłów.
Zapytaliśmy komendanta, jak czuje się w nowej roli. – Decyzja pana burmistrza była dla mnie zaskoczeniem, spodziewałem się, że kiedyś mogę stanąć przed takim wyborem, jednak nie zakładałem, że tak szybko – tak skomentował pan Ossowski objęcie nowych obowiązków. - Zawsze rodzi się pytanie, czy kontynuować działania poprzednika, czy realizować nową koncepcję – przyznał rozmówca. – Zadania straży są jasno określone, więc trudno tu o diametralne zmiany, praca musi przebiegać w ramach kompetencji, ale na pewno inaczej spojrzę na niektóre zadania.
Jak się dowiedzieliśmy, komendant dołoży starań, by zaufanie i przekonanie obywateli do Straży Miejskiej cały czas wzrastało, zamierza wsłuchiwać się w głosy mieszkańców i informować o realizowanych zadaniach. By poznać oczekiwania społeczne, zachęca do częstszego korzystania z bezpłatnego numeru 986, nie tylko by zgłaszać zajścia, ale również proponować rozwiązania lokalnych problemów, jeśli tylko mieszczą się one w kompetencji straży. Pomimo zmniejszenia etatów, patrole prewencyjne są wystawiane jak dotąd, jest prowadzona kontrola ruchu drogowego, szczególnie wykroczeń uciążliwych, jak parkowanie na chodnikach, przejściach dla pieszych, strażnicy zabezpieczają uroczystości lokalne, mają za zadanie informować mieszkańców o ewentualnych zagrożeniach, prowadzić wiele drobnych działań odciążających policję, reagować na uciążliwe problemy miejskie. Jednym z nich, wraz z nastaniem ciepłej aury, będą zapewne psie odchody i wyprowadzanie czworonogów bez smyczy. O ile zwiększyła się wykrywalność sprawców zanieczyszczeń i dzikich wysypisk, tak „psi temat” pozostaje gorący i wymaga konsekwentnych działań w ramach realizacji regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście. W kwestii poprawy bezpieczeństwa, skutecznym narzędziem w walce z jazdą na czerwonym świetle okazał się rejestrator, dlatego w bieżącym roku w Kole pojawią się dwa kolejne stacjonarne urządzenia rejestrujące wykroczenia.
Podczas dyskusji na sesji radni proponowali wiele dobrych rozwiązań, nad których wdrożeniem trzeba będzie się zastanowić. Radni sugerowali wprowadzenie elektronicznego systemu płatności za parkowanie, rozważenie unowocześnienia lub zlikwidowania monitoringu wizyjnego miasta, większą dbałość o porządek w mieście i odławianie bezdomnych zwierząt.
O tych i innych pomysłach każdy obywatel będzie mógł porozmawiać ze strażnikami osobiście, nie tylko za sprawą bezpłatnego numeru, ale także podczas spotkań z mieszkańcami, jakie w tym roku w mieście będą organizowane.
Niech Straż Miejska zwraca więcej na parkowanie samochodów, które okraczają linie parkingowe i blokują 2 miejsca.
To też jest karalne. widzę też że przeważnie panie za kierownicą beztrosko sobie jadą po mieście i rozmawiają przez telefon a Strażnicy nie reagują , ani Policja może to ich kochanki i się nie boją?
Baltazar ·
04 Kwiecień 2014
Niech się cieszy gościu póki jeszcze S.M. istnieje bo od dawna wiadomo... w Turku ich nie ma i wszystko jest OK nie wspominając już o oszczędnościach, które już ktoś tu zauważył.
Onufry ·
04 Kwiecień 2014
Czy Straż Miejska istnieje już 20 lat jak piszecie? coś mi się wydaje, że nie. Czy ten pan pracował w strukturach S.M. nim sama powstała ? Sprawdzajcie wiadomości nim coś napiszecie a nie wychodźcie z założenia, a kto to zauważy...
. ·
03 Kwiecień 2014
A na tym zdjęciu to jest Cezary Pazura?
bartek ·
02 Kwiecień 2014
Zarobili 360tys ze strefy platnego parkowania a sama straż to wydatek 800tys zlotych. Czyli nie zarobiliśmy a tracimy caly czas no ale co tam cieszmy sie ze mamy \"bardzo potrzebna\" sluzbe w 23-tysięcznym mieście gdzie wydatek miliona złotych na jej prowadzenie to przeciez nic wedlug obecnej rady miasta. JK ktoś nie wierzy to wydatki miasta mozna znaleźć na kolskim bip
Jerzy ·
02 Kwiecień 2014
Chyba sam wyjdzie na ulice i będzie szczerzył kły do mieszkańców żeby się przypodobać zmniejszyli etaty w straży i chcą poprawy bezpieczeństwa i wizerunku w cuda nie wierzę bynajmniej świeckie ......
dzordz ·
02 Kwiecień 2014
Podali ile zarobiło miasto na płatnych parkingach, ale jakimś dziwnym trafem zapomnieli w sprawozdaniu podać ile kosztowało miasto wystawianie tych mandatów za \"psie kupy\" w 2013 roku, ot takie małe niedopatrzenie. Warto dopowiedzieć - blisko milion złotych! dokładna kwota jest w bip kolo, można poszukać