(0)|
Czytano: 10,255 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
Powiat kolski liczy ok. 93tys. mieszkańców w tym ok. 58tys. to mieszkańcy terenów wiejskich, ok. 9tys. z nich to osoby ubezpieczone w KRUS (ok.4tys. gospodarstw rolnych)
Na terenie powiatu kolskiego dominują gospodarstwa małe do 15ha, które stanowią aż 90,1 % ich ogółu, są to w większości gospodarstwa rodzinne.
Najlepsze ziemie występują w gminach; Chodów, Kłodawa i Przedecz, a najsłabsze w gminach Kościelec i Osiek Mały. Agrotechnicznie właściwości gleb są bardzo zróżnicowane. Rolnictwo w powiecie jest dość różnorodne ze zdolnością do elastycznych zmian kierunków produkcji z uwzględnieniem rolnictwa ekologicznego. Duża Powierzchnia użytków zielonych przyczynia się do hodowli bydła mlecznego i mięsnego ( 3910 stad bydła i 4022 stad trzody). Na terenie powiatu znajduję się jedna ubojnia bydła(Koło), cztery ubojnie bydła plus trzody ( Tarnówka gm. Dąbie, Tarnówka gm. Grzegorzew, Osiek Mały i Przedecz) oraz ubojnia drobiu ( Ruchenna).
W powiecie znajduje się 12 zakładów przetwórstwa mięsnego( Koło, Grzegorzew, Babiak , Powiercie , Olszówka, Osiek Wielki).
Rolnicy powiatu kolskiego zajmują się też produkcją roślinną, głównie rzepaku, pszenicy i kukurydzy.
Z firm około rolniczych prężnie działa Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole (obecnie ma 2960 odbiorców, średnia cena skupu mleka wynosi 1,32zł), Zakłady Mięsne Sokółów S.A, firma nasienna „Agronas”, firmy skupujące rzepak i zboża; w Kłodawie PPH „Ruciński” , Krzewata PPH „Rolpex”, w Złotej Punkt Skupu Pawłowska.
Chlubą powiatu jest firma„WIPASZ”, która prowadzi skup jęczmienia, żyta, pszenicy, rzepaku i jest największym odbiorcą kukurydzy.
W powiecie kolskim funkcjonuje 30 gospodarstw ekologicznych. Jednym z najbardziej utytułowanych jest gospodarstwo położone w gm. Dąbie Państwa Grażyny i Mirosława Serafinowiczów, które w tym roku otrzymało III m-ce w krajowym konkursie gospodarstw ekologicznych w dziedzinie „ Ekologia środowisko” i I m-ce na w tej samej dziecinie na terenie województwa, ponadto w 2012r gospodarstwo to zajęło I m-ce w konkursie najlepsze wielkopolskie gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe”.
Na terenie powiatu znajduje się „Zielarskie Gospodarstwo Ekologiczne Rodziny Olejnickich” w Dębach Szlacheckich gm. Osiek Mały. Gospodarstwo to zajmuję się uprawą; rumianku, mniszka lekarskiego, rzewienia dłoniastego, róży rogowej, rokietnika, mięty, nagietka, tymianku, topinamburu, aroni i porzeczki. Surowce te sprzedawane są w formie półproduktów do dalszej produkcji w formie suszonej, krojonej, mielonej i granulowanej. Głównymi odbiorcami są firmy farmakologiczne i zakłady zielarskie.
Obecnie w Grzegorzewie ruszyła budowa przetwórstwa ekologicznego, która będzie zajmować się konfekcjonowaniem produktów ekologicznych, otwarcie planowane jest na wiosnę 2014r. Na chwilę obecną firma zajmuje się sprzedażą herbatek i musli, którą sprowadza z innych hurtowni. Pierwsze sklepy już funkcjonują w Kole i Koninie, w planach jest otwarcie we Wrześni i Gnieźnie.
ARiMR;
W Biurze Powiatowym ARiMR w Kole w 2013r. zostało złożonych 3743 wniosków ONW, 7211 o dopłaty bezpośrednie, 383 rolnośrodowiskowe, 2 wnioski na zalesianie(do tej pory złożono 27).
W tym roku w powiecie kolskim w wyniku powodzi i podtopień wystąpiły bardzo duże szkody w uprawach rolnych na terenie czterech gmin; Koło, Grzegorzew, Kościelec i Dąbie. Przyczyną powstania tych szkód był nie korzystny przebieg pogody a przede wszystkim nie prawidłowe gospodarowanie i zarządzanie na zbiorniku retencyjnym Jeziorsko.
W tym celu Samorząd Rolniczy wystąpił do władz Samorządu Województwa Łódzkiego i Wielkopolskiego o zmianę instrukcji i uelastycznienie procesów podejmowania decyzji aby w uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Procedury administracyjne związane ze zmianą instrukcji są w trakcie realizacji i również samorząd terytorialny miał możliwość wnieść swoje uwagi.
Wystąpiono również do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o stworzenie zintegrowanego systemu informowania o zrzutach wody ze zbiornika Jeziorsko dla mieszkańców gmin położonych poniżej tego zbiornika.
W ciągu roku wystąpiły na terenie powiatu również gradobicia i deszcze nawalne, największe straty z tego tytułu wystąpiły w gm. Grzegorzew.
Inną przyczyną obniżenia dochodów rolników są szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną i problemy wynikające z ograniczenia liczebności stad niektórych gatunków zwierzyny. Samorząd Rolniczy wystąpił z inicjatywą zmiany przepisów w celu uelastycznienia planów odstrzałów dla kół łowieckich. Przedstawiciele Samorządu Rolniczego uczestniczą również w komisjach szacujących szkody wyrządzane przez zwierzynę.
Zauważając zagrożenia Wielkopolska Izba Rolnicza stara się na bieżąco interweniować w celu poprawy przepisów ułatwiających prawidłową gospodarkę rolną, i tak np. wystąpienie do Rządu Rzeczpospolitej o zmianę w przepisach KRUS, tak aby osoby ubezpieczone wcześniej w ZUS a następnie podejmujące działalność rolniczą mogły otrzymywać emeryturę za cały okres ubezpieczenia.
Występowaliśmy również o zmianę w systemach wsparcia dla producentów owoców miękkich.
Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kole
Michał Wróblewski