(0)|
Czytano: 3,242 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Gdy nadchodzi jesienna plucha, pociechę niesie wspominanie przyjemnych, wakacyjnych chwil. Dlatego powracamy pamięcią do letnich warsztatów artystycznych, jakie odbyły się na terenie ośrodka wypoczynkowego w Lipinach.
Po raz czwarty Ilona i Krzysztof Mazurkiewiczowie zorganizowali letnie warsztaty artystyczne. Zajęcia od początku cieszą się popularnością wśród wypoczywających nad tym malowniczo usytuowanym jeziorem, dlatego w tegorocznej edycji wzięli udział nie tylko nowi, ale i stali bywalcy tych okolic. W każdym tygodniu na bezpłatnych warsztatach pojawiała się około 20-osobowa grupa chętnych, co daje przez cały sezon przeszło 200 uczestników.
Zarówno 4-letnie dzieci jak i 16-letnia młodzież miała okazję zapoznać się z różnorodnymi technikami plastycznymi z użyciem tuszu, węgla czy pasteli. Młodzi projektowali logo ośrodka w Lipinach, próbowali swych sił w tworzeniu martwych natur, pejzaży, przenieśli na brystol wakacyjne marzenia. Jednak największą frajdę twórcom sprawiła praca w glinie. – Obserwowałam, z jakim zainteresowaniem tworzyli z tej materii miski, kubki, dzwonki, talerze, formy zwierzątek a nawet proste płaskorzeźby, glina daje wiele możliwości w poszukiwaniu nowych form wypowiedzi, rozwija wyobraźnię przestrzenną i umiejętności twórcze – mówiła z podziwem pani Ilona. Prace stworzone w ubiegłym roku po wypaleniu na biskwit zostały pomalowane farbami akrylowymi. Nowym doświadczeniem dla uczestników było malowanie na płótnie, doznali tego wcielając się w role artystów plenerowych. Po wykonaniu szkiców, samodzielnie wybierali najciekawsze prace. Tworzyli pejzaże związane z jeziorem Mąkolno i jego otoczeniem. Zakątek ten został przedstawiony z wielu perspektyw w rozmaitych ujęciach. – Myślę, że pod względem eksplozji i nasycenia koloru mogliby konkurować nawet z Jackiej Malczewskim, natomiast pod względem tempa malowania z Jacksonem Polokiem; zaangażowanie z jakim pracowali, kreatywność oraz staranność w wykonaniu jest godna podziwu – zapewniała pani Ilona podczas wernisażu prac będącego jednocześnie podsumowaniem tygodniowych warsztatów artystycznych, okazją do wręczenia dyplomów i nagród.
Ten czas był dla młodych namiastka tego, co można osiągnąć w danej dziedzinie. Jak zapewniają organizatorzy, za rok znów będzie możliwość zgłębić swoje umiejętności i wiedzę plastyczną. Warto dodać, że w tym roku odbyły się także wykłady dotyczące historii starożytnej, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród chłopców. W oczekiwaniu na kolejne wakacyjne przeżycia, pozostaje wierzyć, że ten artystyczny zapał dzieci i młodzież wykorzystają na zajęciach proponowanych przez lokalne instytucje kultury.