W dniu 26 listopada 2012 r. odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej prezentowanej w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, zatytułowanej „Okruchy historii - kolski fajans okolicznościowy”.
Ekspozycję zorganizowano w 170 rocznicę założenia kolskiej fabryki przez Józefa Freudenreicha. Po słowie wstępnym dyrektora muzeum dr. Krzysztofa Witkowskiego głos zabrał autor scenariusza wystawy Pan Bartłomiej Grzanka, asystent muzealny. „Wystawa ma na celu zaprezentowanie odbiorcy najciekawszych, przykładów takich wyrobów, których wykonywanie rozpoczęto już z górą sto lat temu, a które wytwarzano we wszystkich okresach funkcjonowania kolskiej wytwórni.
Przedmioty tego typu są ciekawym źródłem ikonograficznym uzupełniającym naszą wiedzę o historii kraju, regionu i miasta, jak również znajdujących się na tym terenie instytucji i zakładów przemysłowych. Jednymi z najciekawszych przykładów ceramiki okolicznościowej są te, które wytworzono w naszej fabryce po objęciu zarządu przez niemieckie władze okupacyjne, zwłaszcza dwie popielniczki – na jednej widnieje napis „Koło”, na drugiej – już „Wartbrücken”. Obie zdobione są motywem wysadzonego mostu na rzece Warcie, powstać musiały w bardzo niewielkim odstępie czasu, w październiku – listopadzie 1939 r.” – opowiadał oprowadzanym gościom autor.
Te i inne przykłady kolskiej ceramiki okolicznościowej, która, choć nie była głównym profilem produkcyjnym kolskiej fabryki fajansu, chyba najbardziej zapadła w pamięć mieszkańcom miasta i okolic, można będzie oglądać w kolskim muzeum do 31 stycznia 2013r.