(3)
Częściowe zachmurzenie 19.4

Zmiany w okręgach wyborczych

Autor: 29 Czerwiec 2012 przeczytasz w ok. 7 min.
Zmiany w okręgach wyborczych
©
(3) | Czytano:
10,040 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Na XXII Sesji Rady Miasta jedną z istotniejszych uchwał które podjęli radni, oprócz uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2011 było uchwalenie nowego podziału miasta Koła na jednomandatowe okręgi wyborcze, w związku z wejściem w życie nowej ustawy zwanej Kodeksem Wyborczym.

R E K L A M A
3
Czytano:
10,040 razy
Udostępnij
Niniejszy Kodeks Wyborczy został uchwalony 5 stycznia 2011 i jest zbiorem wszystkich dotychczasowych ordynacji wyborczych. Reguluje on całe dotychczasowe prawo wyborcze określając tryb i zasady przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu RP, Parlamentu Europejskiego, na Prezydenta RP, na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które do tej pory były w różnych aktach prawnych. Jakie istotne zmiany zawiera niniejsza ustawa postanowiliśmy zapytać radnego Adrian Króla.

Panie Adrianie w 2009 roku pisał pan pracę dyplomową pt. „Samorządowe prawo wyborcze na przykładzie wybranej gminy w Polsce”, może pan nam po krótce opowiedzieć jakie istotne zmiany wprowadzona nowa ustawa w porównaniu z tymi które dotychczas obowiązywały i jakie to może mieć skutki dla samorządu oraz ilu radnych teraz będziemy wybierać?
Przepisy dotyczące wyborów do samorządu zostały zawarte w Dziale VII. Uchwalony w ubiegłym roku kodeks wyborczy początkowo miał regulować jednomandatowy tryb wyborów w gminach do 40 000 mieszkańców, lecz ostatecznie uchwalono zapis, iż wybory jednomandatowe odbywać się będą we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Zatem w przyszłych wyborach samorządowych, w każdym okręgu wyborczym wybierać będziemy tylko 1 radnego, a więc siłą rzeczy miasto musiało zostać podzielone na 21 jednomandatowych okręgów wyborczych, natomiast zgodnie z art. 17 ustawy o samorządzie gminnym w miastach do 50 000 mieszkańców wybieranych jest 21 radnych, a więc jeśli chodzi o liczbę radnych to w tej kwestii nic się nie mogło zmieć bo regulują to zupełnie inne przepisy. W przypadku gdyby w naszym mieście liczba mieszkańców spadła poniżej 20 000 mieszkańców, to wybierać będziemy 15 radnych.

Jak pan myśli czym się kierowano wracając po 10-ciu latach do poprzedniego systemu wyborczego? jakie to może mieć znacznie i skutki dla partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń?
Panie redaktorze, nadrzędnym celem wprowadzenia znowelizowanych przepisów wg mojej opinii było odpolitycznienie samorządów, gdyż do tej pory ówczesny system wyborczy preferował dobrze zorganizowane i ustrukturalizowane partie polityczne, chodziło głównie o to by wszystkie listy wyborcze były maksymalnie zapełnione, gdyż dany kandydat zbierał głosy na listę, a dopiero później w przypadku gdy został przekroczony wymagany próg wyborczy, ten komitet liczył się w podziale mandatów gwarantując mandat dla najlepszego kandydata z danej listy. Istotną zmianą w kodeksie wyborczym jest zapis paragrafu drugiego w art. 418 mówiący o tym iż komitet wyborczy w danym okręgu wyborczym może zgłosić tylko jednego kandydata, albowiem do tej pory było tak, że na 1 przypadający mandat można było zgłosić 2 kandydatów w ramach jednego komitetu wyborczego, także automatycznie liczba kandydatów z jednego komitetu maksymalnie wynosić będzie 21 a nie 42 jak to mogło być dotychczas.

Nie trudno się domyśleć, że ten system wyborczy preferuję osobowości lokalne i słabsze komitety wyborcze, takie jak PSL. Komitet wyborczy który miał problemy aby zapełnić czy zarejestrować listę kandydatów, teraz będzie mógł spokojnie wystawić jednego czy dwóch kandydatów w dowolnych okręgach, natomiast w przypadku ewentualnego sukcesu zdolność koalicyjna takiego radnego jest niemal zerowa. I tutaj widzę pewne niebezpieczeństwo, bo ile obecnie dwa czy trzy kluby są w stanie stworzyć większość w radzie, o tyle w przyszłości może być z tym problem. Zakładając że w 2014 roku będzie zbliżona ilość osób ubiegających się o mandat radnego czyli 210 kandydatów, dzieląc na 21 mandatów to nam daje 10 komitetów wyborczych. Niech teraz każdy komitet wprowadzi po 2 radnych, to wyobraża pan sobie współprace w radzie? - bo ja nie. Jak będzie to życie pokaże za 2,5 roku, bo nie można wykluczyć takiej sytuacji że jeden komitet wyborczy zdobędzie ponad 50% mandatów, co by znacznie ułatwiło pracę w radzie.

Wprowadzając nowy podział okręgów poprzez znaczne zmniejszenie okręgów wyborczych ustawodawcy chodziło też o to, aby radni byli bliżej ludzi, bo zostaną wybrani przez część osiedla i będą mieszkańcom dobrze znani. Co ważne radny w momencie uzyskania mandatu społecznego jest przedstawicielem wszystkich mieszkańców reprezentując ich interesy, a nie tylko swojego okręgu o czym niektórzy zapominają.

Czy ten system wyborczy będzie miał wpływ na prowadzenie kompani?
Oczywiście że tak. Zupełnie zmieni się styl prowadzenia kampanii w wyborach do Rady Gminy. Siła masmediów będzie żadna. Kampania prowadzona w internecie, TV Kablowej, czy w prasie będzie zbyteczna, bo nie będzie miała żadnego przełożenia na wynik wyborczy. Nie jest żadną tajemnicą jeśli powiem, że kampania będzie prowadzona głównie metodą „door to door”, co jest w zupełności oczywiste i zrozumiałe. Po za tym nie będzie potrzeba wielkich nakładów finansowych. Bez względu na to jaki byśmy wzięli styl prowadzenia kampanii wyborczej, to żaden nie daje 100% gwarancji, ponieważ wybory rządzą się swoimi prawami.


A Pan jaki system wyborczy preferuje?
Byłem zwolennikiem proporcjonalnych wyborów, ponieważ były większe możliwości marketingowe prowadzenia kampanii, po za tym przy odpowiednim doborze kandydatów i motywacji cała lista pracowała na wynik i sukces partii.

Czy to oznacza, że w kolejnych wyborach zobaczymy pana na listach do Rady Powiatu?
Zawsze jest to jakieś nowe doświadczenie i wyzwanie, ale i z tym wiąże się pewne ryzyko. Do wyborów pozostało bardzo dużo czasu więc nie chcę tak daleko wybiegać w przyszłość, tym bardziej że o takich sprawach nie decyduje się at hok i nie zależy to tylko ode mnie.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję również.

Poniżej przedstawiamy Państwu nowy podział miasta Koła na jednomandatowe okręgi wyborcze:
Okręg nr 1 zawiera następujące ulice: Akacjowa, Bema, Dąbrowskiego, Harcerska, Kazimierza Wielkiego, Kręta, Leśna, Poniatowskiego, Powstańców 1863 r., Północna, Słoneczna, Spokojna, Straszkowa, Szpitalna, Świerkowa, Wierzbowa, Wrzosowa, Zamkowa.
Okręg nr 2: Bogumiła, Cicha, Cisowa, Jaśminowa, Kasztanowa, Krańcowa, Lipowa, Miłosna, Oliskiewicza, Południowa, Topolowa, Wesoła, Wiatraczna, Żytnia.
Okręg nr 3: Jasna, Kajki, Kardynała Wyszyńskiego, Kilińskiego, Klasztorna, Kościelna, Mickiewicza, Pułaskiego, Rzeźnicza, Sejmikowa, Stary Rynek.
Okręg nr 4: Asnyka, Długosza, Fornalskiej, Grodzka, Joselewicza, Krótka, Krzywa, Kuśnierska, Nowowarszawska, Nowy Rynek, Ogrodowa, Orzeszkowej, Starowarszawska, Wodna, Wschodnia, Zawiszy, Żelazna.
Okręg nr 5: Ceramiczna, Garncarska, Sportowa, Zawadzkiego, Zduny, Zielona.
Okręg nr 6: Broniewskiego nr 3,5,7,9,11, Toruńska nr 1-89, Zegarowa.
Okręg nr 7: Broniewskiego 8, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 19A, 20, 21, 22, Wojciechowskiego 3-23/23
Okręg nr 8: Kolejowa 2, 4, 5, 6, 10, 12, 14, 16, 18, 20
Okręg nr 9: 20 Stycznia, Kolejowa 22, 24, 26, PCK, Tuwima.
Okręg nr 10: Brzozowa, Dojazdowa, Energetyczna, Klonowa, Kolejowa nr 1, 13, 13a, 19, Piaski, Przemysłowa, Składowa, Sosnowa, Ślusarska, Toruńska nr 90 – 417, Towarowa, Wiejska, Zachodnia, Zakładowa.
Okręg nr 11: Kolejowa nr 32-54,
Okręg nr 12: Kolejowa nr 56-78,
Okręg nr 13: Blizna, Ks. Popiełuszko, Kolejowa nr 80-92, Ks. Opałki, Miodowa, Witosa.
Okręg nr 14: Sienkiewicz nr 1-57
Okręg nr 15: Chełmońskiego, Chopina, Kopernika, Matejki, Narutowicza, Plac Narutowicza, Plater, Skłodowskiej – Curie nr 1-43 i 2-84, Słowackiego, Wyspiańskiego, 3 maja nr 3- 61, 2-86, Żeromskiego nr 1–43 i 2-52.
Okręg nr 16: Baczyńskiego, Brylantowa, Bursztynowa, Diamentowa, Kasprowicza, Kochanowskiego, Kołłątaja, Koralowa, Kraszewskiego, Łąkowa, Nałkowskiej, Norwida, Opalowa, Perłowa, Reja Rubinowa, Staszica, Szafirowa, Szmaragdowa, 3 maja 63-79 i 88 – 112, Żeromskiego 45 – 101, 54 – 122
Okręg nr 17: Buczka, Cegielniana, Dąbrowskiej, Dąbska, Fleszarowej – Muskat, Konarskiego, Konopnickiej, Korczaka, Krasickiego, Leśmiana, Orkana, Reymonta, Skłodowskiej – Curie nr: 49 – 73 i 90 – 96, Staffa, Struga, Szkolna, Zapolskiej.
Okręg nr 18: Beksiaka, Boguszyniecka, Czereśniowa, Grabskiego, Klimaszewskiego, Krokusowa, ks. bp. Lewandowskiego, mjr Ryszarda Malczewskiego, Malinowa, Morelowa, Nagórna, Poległych, Powstańców Wielkopolskich, Różana nr 41-74, Sienkiewicza nr 58-130, Storczykowa, Wiśniowa.
Okręg nr 19: Konwaliowa, Narcyzowa, Różana nr 26 – 36, Tulipanowa.
Okręg nr 20: Mikołajczyka, Przesmyk, Wąska, Włocławska nr 10 – 29.
Okręg nr 21: Bąkowskiego, Niezłomnych, Prusa, Spółdzielców, Włocławska nr 1-9, Wojciechowskiego 4-34.

Foto: F&A MEDIA


R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
~krycha · 30 Czerwiec 2012
Dlaczego został pominięty blok nr 74 76 i 78 ?
~R · 29 Czerwiec 2012
dlaczego nie ma wszystkich bloków? czyzby wywalili je z okregów wyborczych?
~Onufry · 29 Czerwiec 2012
Ciekawe dlaczego co chwila na tym portalu czytamy tylko o jednym radnym i jego wypowiedzi?? czyżby wspierał go tu kolega? lans lans pana, niech się nacieszy ze swojej popularności tu pan radny bo mam wątpliwości co do jego dalszej kariery radnego z tego co słychać na mieście. Ciekawe kto go zatrudni gdzieś po jego sądowych pozwach... nie pomyślał chyba jeszcze o przyszłości żyje tylko chwilą....
Aktywności
Wakacyjne gry i zabawy integracyjne dla całej rodziny
6 godziny temu 253

Wakacyjne gry i zabawy integracyjne dla całej rodziny

Aktywności
Co mama może robić w czasie wolnym w wakacje w Kole?
7 godziny temu 561 1

Co mama może robić w czasie wolnym w wakacje w Kole?

Miasto Koło
Nowy dział na naszym portalu i grupa facebookowa - Mamy w Kole
7 godziny temu 1,818

Nowy dział na naszym portalu i grupa facebookowa - Mamy w Kole

Porady
Bezpieczne kąpiele w jeziorach i basenach
7 godziny temu 316

Bezpieczne kąpiele w jeziorach i basenach

Zdrowie
Jak dbać o zdrowie dzieci latem?
7 godziny temu 235

Jak dbać o zdrowie dzieci latem?

Miasto Koło
Mamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Która szkoła w Kole wypadła najlepiej?
8 godziny temu 9,352 5

Mamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Która szkoła w Kole wypadła najlepiej?

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych