(0)|
Czytano: 7,368 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
I Konferencja Uczestników Programu Edukacyjnego ARISS.
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ogłosiło Rezolucją 54/68 z 6 grudnia 1999 roku ustanowienie w dniach 4-10 października Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. Tydzień ten ma na celu uczcić wkład badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości.
Daty wytyczające obchody Tygodnia upamiętniają wystrzelenie w kosmos pierwszego sztucznego satelity - Sputnik I (4 października 1957 r.) oraz wejście w życie Układu o Zasadach Działalności Państw w Dziedzinie Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej (10 października 1967 r.). Do popularyzowania przestrzeni kosmicznej przystąpił MDK w Kole poprzez konkurs plastyczny pt.: „Mój dom w Kosmosie”, zaadresowany do dzieci ze szkół podstawowych i przeszkól miasta Koła. Termin nadsyłania prac przypada na 10 października - ostatni dzień Tygodnia.
Od prawie 11 lat nad naszymi głowami lata wielkie laboratorium badawcze – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (MSK), wspólny projekt realizowany przez 15 krajów świata i sześć agencji kosmicznych. Jedno z głównych zadań astronautów na stacji to propagowanie nauki i techniki z ich tymczasowego domu na orbicie okołoziemskiej. Rozmowa z ludźmi na Ziemi jest niewątpliwie bardzo potrzebna astronautom-naukowcom, dlatego często uczestniczą oni w konferencjach. Aby dać szansę dzieciom powstał program edukacyjny pt.: „szkolny kontakt ARISS”. Dzięki temu można zrealizować w szkole eksperyment - kilkuminutową amatorską telekonferencję pomiędzy uczniami, a astronautą przebywającym w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to niewątpliwie niesamowite przeżycie dla ucznia oraz okazja do zdobycia wiedzy i zainteresowanie go: nauką, techniką, łącznością. Przez prawie 11 lat obecności MSK na orbicie, wykonano ponad 180 szkolnych kontaktów ARISS w Europie, w tym 6 z Polski! Najbliższy bezpośredni Szkolny Kontakt ARISS w Polsce ma mieć miejsce w październiku tego roku w Mikołowie na Górnym Śląsku. Więcej można poczytać na stronie: http://ariss.pzk.org.pl
Każda szkoła może przystąpić do szkolnego kontaktu radiowego ARISS w Polsce. Aby to uczynić należy zainteresować uczniów i młodzież tym tematem, techniką, nauką, badaniami naukowymi, nauką języków obcych (angielski, rosyjski, etc.). Jest to dla uczniów niepowtarzalna życiowa szansa udziału w czymś wyjątkowym, a dla szkoły możliwość zainteresowania uczniów nauką przez przygodę. Kolejne wyzwanie dla szkoły to promowanie tego wydarzenia. Ponadto należy zorganizować miejsce konferencji, nagłośnienie, fotografa, nagrać dźwięk z wydarzenia, wykonać reportaż wideo, sprawozdać imprezę. Utrudnieniem często jest znajomość języka angielskiego. Kontakt taki pokazuje młodym, jak ważna jest znajomość języków obcych. Szkoła musi zaopatrzyć się w sprzęt do telekonferencji, a w przypadku kontaktu bezpośredniego dwie radiostacje do łączności. W obu przypadkach łączność radiową ze stacją zapewniają krótkofalowcy.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na bezpłatnej konferencji uczestników programu edukacyjnego ARISS, zorganizowanej w Kole w dniach 14-16 X przez Koordynatora ARISS w Polsce przy Polskim Związku Krótkofalowców (PZK), Grupę ARISS Polska, Miejski Dom Kultury w Kole, Zespół Szkół Technicznych w Kole oraz Kolski Klub Krótkofalowców SP3PGZ.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 15 X do MDK w Kole o godz. 9:30. Wówczas to przewidziane jest również oficjalne wręczenie nagród za konkurs plastyczny pt.: „Mój dom w kosmosie”. Wstęp jest wolny, jednak zachęcamy do rejestracji na stronie internetowej: http://www.konferencja.arisspolska.info, dla zarejestrowanych będą identyfikatory i planujemy drobne upominki.