(0)|
Czytano: 5,425 razy |
przeczytasz w ok. 4 min.
Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole gościła Małgorzatę Strękowską-Zarembę - pisarkę, autorkę podręczników, redaktorkę, korektorkę, dziennikarkę (recenzje, felietony, opowiadania, opracowania dotyczące najnowszej historii Polski, wywiady).
Pisarka urodziła się 16.07.1960 w Lemanie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim w 1985 roku. Jest Członkinią Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz (od 2008 r.) Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutowała w 1984 roku utworem prozatorskim zamieszczonym w jednodniówce Ruchu Artystycznego "Świat". Publikowała opowiadania w pismach literackich, m.in. w "Sycynie" i "Wyspie". Jest współautorką tekstów dziennikarskich w "Nowej Polszy", "Życiu", "Nowym Dzienniku" nowojorskim piśmie dla polonii, na tematy rosyjskie i na temat Katynia. Ponadto publikowała w "Tygodniku Solidarność", "Magazynie Literackim", lokalnym samorządowym piśmie "Co słychać?", dodatku do "Rzeczpospolitej" pt. "Bibuła", oraz w piśmie "Bibuła" poświęconym wydawnictwom niezależnym (pismo wydawane przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa). Opracowała "Kalendarium wydarzeń 1976–1979" (dotyczące działań opozycji); współpracowała przy powstaniu "Kalendarium stanu wojennego" (obie prace przygotowane dla Ośrodka KARTA, gdzie należała – w latach 2000 – 2003 - do zespołu Opozycja w PRL). Od 2006 roku przygotowuje noty biograficzne nt. uczestników drugiego obiegu wydawniczego i kultury niezależnej, a także, od 2007 roku, hasła do "Encyklopedii Solidarności" na temat opozycji w PRL (dla Stowarzyszenia Pokolenie); przygotowała również siatkę haseł dla Regionu Mazowsze. W 2006 roku współpraca przy gromadzeniu materiału do książki socjologicznej nt. szeregowych działaczy podziemia "Śpiący rycerze", Wyd. SWS, Warszawa. Opracowała teksty do katalogu wystawy "Bibuła – od wolnego słowa do wolności" (pokazanej w sierpniu 2007 w PKiN); oraz do katalogu wystawy "Plakat Solidarności 1980-1989" (czerwiec 2008 - PKiN); W 2007 i 2008 roku opracowywała hasła dla Encyklopedii Solidarności. W latach 1995, 1997–2002 systematycznie współpracowała z pismem dla dzieci "Miś", publikując cykle opowiadań ("Czy są leniwe literki?", "O smoku Fifku i jego gadającym ogonie", "A to pasztet!", "Co słychać w Smoczej Puszczy?"). W 1995 roku opublikowała cykl artykułów w piśmie dla dzieci "Świerszczyk" (artykuły o tajemnicach języka polskiego "W królestwie słów"). W 2004 r. współpracowała z Fundacją "Zdążyć z Pomocą", pisząc bajki dla dzieci. Od 2. połowy lat 90. do dziś współpracuje z pismem dla młodzieży - "Płomyczek" (m.in. "Akademia literatury – zostań pisarzem", "Co się kryje w wierszu", "O rety, znowu wypracowanie!", obecnie: "Zakręceni bohaterowie literaccy", "Szkoła, najstarsza instytucja"). W 2007 r. współpracowała z pismem dla dzieci "Projekt Planeta" (pismo poruszało tematy związane z ekologią).
Pisarka opublikowała szereg książek dla dzieci m. in.:
"Leniwe literki" (1996) Wydawnictwo DEBIT, (2005) MAC Edukacja SA
(książka przetłumaczona na Czeski i Słowacki); opowiadania; "Wyjątkowa Planeta", "Chrońmy przyrodę" (1997, 1998) Wydawnictwo DEBIT (książki przetłumaczone na Czeski i Słowacki); opowiadania; "Pierwszoklasista" (1998), Wydawnictwo DEBIT
(książka przetłumaczona na Czeski, Słowacki, Litewski); opowiadania; "Kłopoty z alfabetem", "Kłopoty z cyferkami" (2001, 2003)
Wydawnictwo DEBIT (książki przetłumaczone na Czeski i Słowacki); opowiadania; "Liski Rudaski" (2002) Wydawnictwo DEBIT
(książka przetłumaczona na Czeski i Słowacki, Litewski); opowiadania; "Kolorowe życzenia z różnych okazji" (2003)
Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza w Warszawie; zbiór wierszy; "Abecelki i duch Bursztynowego Domu" (2003)
Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza w Warszawie; powieść; "Abecelki i tajemnica Bursztynowego Domu" (2004)
Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza w Warszawie; powieść; "Bery, gangster i góra kłopotów" (2006)
wydawnictwo Nasza Księgarnia; powieść;"Złodzieje snów" (2008) Wydawnictwo Nasza Księgarnia; przypowieść; "Wakacje z krową czołgiem i przestępcą" (2008) Wydawnictwo Nasza Księgarnia; powieść.
Autorka jest posiadaczką szeregu nagród. m.in.:
1999 – wyróżnienie w dziedzinie prozy w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im Stanisława Grochowiaka;
2003 – wygrana w konkursie na redaktora naczelnego gazety samorządowej "Co słychać?" (Ząbki);
2004 – Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego dla książki "Abecelki i duch Bursztynowego Domu";
2004 – wygrana w konkursie na scenariusz filmu animowanego ogłoszony przez SMF ("Podróże na burzowej chmurze");
2006 – wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2006 dla książki "Bery, gangster i góra kłopotów";
2007 – wyróżnienie Fundacji "Świat Dziecka" w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2006 za książkę "Bery, gangster i góra kłopotów";
2007 – Mały Dong – nagroda dziecięcego jury za książkę "Bery, gangster i góra kłopotów".
W spotkaniu z pisarką wzięły udział dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Kole oraz grupa aktywu bibliotecznego z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kole.
Pisarka przeczytała dzieciom fragmenty niezwykle komicznej i barwnej książki pt. „Filipek i szkoła”. Historii tytułowego bohatera i jego przyjaciół, grupy wesołych, ciekawych świata młodych ludzi, którzy właśnie idą do szkoły i tam przeżywają pierwsze rozterki.
Opowiedziała o swoim warsztacie pisarskim oraz odpowiadała na pytania najmłodszych czytelników.
Zarówno pisarka jak i jej książki, osiągnęły sukces. Świadczył o tym zachwyt, który malował się na twarzach dzieci, opiekunów i bibliotekarzy.
Tekst : Filia dla Dzieci PiMBP w Kole
Foto: F&A MEDIA