(4)|
Czytano: 11,665 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Wczoraj 6 września w byłym hitlerowskim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem odbyły się w 72 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej uroczystości uczczenia pamięci pomordowanych w tym miejscu Żydów, Polaków, Romów, dzieci czeskich i jeńców radzieckich.
Mszy św. w intencji ofiar obozu przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: sekretarz ambasady Republiki Czeskiej Martin Mużik, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma dr Eleonora Bergman, senator RP Ireneusz Niewiarowski, przedstawiciele społeczności żydowskiej Jankiel Mitelman i Hubert Rogoziński oraz krewni ofiar obozu w Chełmnie. Wśród przedstawicieli władz samorządowych i społeczności lokalnych Ziemi Kolskiej w obchodach udział wzięli reprezentanci naszego miasta z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim, pocztem sztandarowym Miasta Koła, pocztami sztandarowymi kolskich gimnazjów i delegacją Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła. Ich obecność miała szczególne znaczenie, gdyż w tym roku obchodzimy 70 rocznicę zagłady społeczności żydowskiej naszego miasta dokonanej przez hitlerowskiego okupanta.
W swej homilii biskup Wiesław Mering podkreślił, że w tym miejscu budzącym grozę i lek z powodu dokonanego na nim ludobójstwa ze wszystkich sił musimy pamiętać. Ci którzy nie pamiętają historii ryzykują jej powtórzenie. Dlatego patrzymy z lękiem i niepokojem na to, co dzieje się w polskich szkołach – historia jest ograniczana, młodzież gubi się w najrozmaitszych nazwach, historia przestaje ją interesować. Kiedyś dla prawdziwej historii ludzie potrafili znosić wieloletnie więzienia, a dzisiaj kiedy jesteśmy w kraju nieporównanie wolniejszym historia wydane się nam mało istotna, mało znacząca – stwierdził ks. biskup.
Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem ofiar obozu w Chełmnie, a przedstawiciel społeczności żydowskiej zaśpiewał modlitwę za zmarłych.
Przecież na zdjęciu widać, że pocztów sztandarowych było kilkadziesiąt i gdyby portal miałby wymieniać je wszystkie to nie miałoby to najmniejszego sensu - biorąc pod uwagę kryteria informacji internetowej. Chyba, że chodzi wam o kronikę towarzyską, ale to już zupełnie inna bajka. Wiadomość mówi wyraźnie o reprezentantach MIASTA KOŁA na tych uroczystościach - w związku z przypadającą 70 rocznicą zagłady kolskich Żydów i tak i tylko tak należy ją czytać. Czy ZST w jakikolwiek sposób uczestniczy w obchodach tej rocznicy - niech o tym poinformuje poprzez portal - pracuje tam przecież wielu zdolnych informatyków. A jeżeli nie to stawia sprawę w zupełnie innym świetle.
~ZZ ·
08 Wrzesień 2011
\"w obchodach udział wzięli reprezentanci naszego miasta z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim, pocztem sztandarowym Miasta Koła, pocztami sztandarowymi kolskich gimnazjów i delegacją Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła.\" ZST jest szkołą podległą starostwu, stąd nie ma jej wymienionej w REPREZENTACJI MIASTA. - tekst prawdopodobnie pochodzi z Urzędu Miejskiego w Kole :)
~zyx ·
07 Wrzesień 2011
Zgadzam się z powyższym- ZST też było w Chełmnie z pocztem sztandarowym i czuję oburzenie,za to pominięcie!!!!!!!!!!!!!!!!! Szanowane źródła informacji podają wiadomość albo dokładnie albo wcale (to po co wtedy istnieją?) No chyba że Wasze \"aspiracje\" sięgają \"szmatławcom\" Nie psujcie proszę ,dobrego zdania jakie o Was do tej pory było u mnie!
~ZST ·
07 Wrzesień 2011
\"... pocztami sztandarowymi kolskich gimnazjów i delegacją...\" - a Zespół Szkół Technicznych to też Waszym zdaniem szkoła gimnazjalna?