R E K L A M A
Bezchmurnie 1.6

23 marca: Imieniny, historia i ciekawe fakty

Autor: 23 Marzec 2025 przeczytasz w ok. 6 min.
23 marca: Imieniny, historia i ciekawe fakty
© pixelbay.com
(0) | Czytano:
916 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

23 marca: Historia, imieniny i ciekawe fakty. Dowiedz się więcej o tym dniu.

R E K L A M A
0
Czytano:
916 razy
Udostępnij

Dziś jest 23 marca

82 dzień roku. Pozostało 282 dni do końca roku kalendarzowego.
Wschód słońca: 05:28:59, Zachód słońca: 17:55:55
Faza księżyca: Ubywający sierp

Kto obchodzi imieniny: 23 marca

Eberhard, Feliks, Katarzyna, Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotra, Wiktorian, Zbysław
Kliknij w imię, aby poznać jego historię i znaczenie

Ciekawe święta:

  • Światowy Dzień Meteorologii
  • Dzień Windy
  • Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
  • Święto Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych

REKLAMA
dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Cytat dnia

Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, jest prawdziwe. - Pablo Picasso

Działo się w Kole:

  • 2000 - Oddano do użytku, po dwuletnim remoncie, salę gimnastyczną w Zespole Szkół Zawodowych.
  • 1995 - Posiedzenie Zarządu Miasta poświęcone restrukturyzacji Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole. Podjęto decyzje o powołaniu dyrektora. Jerzy Przybylski zrzekł się funkcji i stanął do dyspozycji Zarządu.

Ważne Wydarzenia Historyczne

REKLAMA
  • 2009: W Warszawie zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz, historyk, sowietolog; autor m.in. książek Łańcuch śmierci: czystka w Armii Czerwonej 1937?1939, Sprawa Tuchaczewskiego, Historia polityczna Polski 1935?1945, Historia wojen morskich.
  • 1909: W Wiedniu zmarł Wojciech Dzieduszycki, galicyjski polityk konserwatywny, pisarz, filozof, historyk sztuki.
  • 2019: W Warszawie zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska, pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik, córka pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny.
  • 2017: Uroczyście otwarto Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
  • 2016: W Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą zmarł Marek Bargiełowski, aktor teatralny, filmowy, także radiowy i telewizyjny; grał w filmach w reżyserii m.in. Stanisława Barei, Krzysztofa Zanussiego, Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Wajdy.
  • 2014: Kamil Stoch zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich.
  • 2008: W Paryżu zmarła Alina Margolis-Edelman, polska lekarka, działaczka humanitarna, przez ćwierć wieku związana z misjami Lekarzy Świata; uczestniczka powstania w getcie warszawskim; żona Marka Edelmana, jednego z dowódców powstania w warszawskim getcie; po marcu 1968 r. we Francji.
  • 1993: W Sztokholmie zmarł Adam Bromberg, wydawca, organizator Państwowego Wydawnictwa Naukowego, inicjator wydania Wielkiej Encyklopedii PWN; opuścił Polskę po kampanii antysemickiej w 1968 r.
  • 1978: W Montrealu zmarł Tadeusz Romer, dyplomata, ambasador rządu RP na uchodźstwie w ZSRS (1942?1943); minister spraw zagranicznych w rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943?1944); po wojnie na emigracji.
  • REKLAMA
  • 1977: W Warszawie zmarł Aleksander Dzwonkowski, aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z ról w filmach Kapelusz pana Anatola, Jutro premiera, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Duch z Canterville, oraz roli Dyndalskiego z telewizyjnej adaptacji Zemsty Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Świderskiego.
  • 1976: W Londynie zmarł gen. Stanisław Kopański, od kwietnia 1940 r. organizator i dowódca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Syrii i Palestynie, którą dowodził w czasie walk w Libii (Tobruk, Bardia, El Gazala); szef Sztabu Naczelnego Wodza w latach 1943?1947.
  • 1973: W Rybniku urodził się Jerzy Dudek, piłkarz, bramkarz reprezentacji Polski, zawodnik m.in. Sokoła Tychy, Feyenoordu Rotterdam, Liverpoolu ? z którym zdobył w 2005 r. Puchar Europy, a także Realu Madryt.
  • 1971: W Gdańsku urodził się Leszek Możdżer, kompozytor, pianista jazzowy, członek zespołu Miłość.
  • 1961: Premiera filmu Rozstanie w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
  • 1958: W Urbana w stanie Illinois zmarł prof. Florian Znaniecki, filozof, socjolog.
  • 1957: W Krakowie zmarł Juliusz Kleiner, historyk literatury polskiej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, członek PAU i Polskiej Akademii Literatury; autor Zarysu dziejów literatury polskiej.
  • REKLAMA
  • 1957: W Tatrach zginął Andrzej Wróblewski, malarz; szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje stworzony pod koniec lat 40. cykl Rozstrzelania, odnoszący się do przeżyć okupacyjnych.
  • 1952: W Sieprawiu urodził się Marek Oramus, dziennikarz, pisarz nurtu science fiction, autor powieści Senni zwycięzcy, Arsenał, Dzień drogi do Meorii.
  • 1947: W Warszawie ukazał się pierwszy numer Nowin Literackich, tygodnika pod redakcją Jarosława Iwaszkiewicza.
  • 1941: W niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zamordowany został Tadeusz Tański, inżynier, konstruktor samochodowy, autor pierwszego polskiego samochodu pancernego oraz cywilnych aut CWS T-1 i CWS T-4.
  • 1939: Po aneksji litewskiej Kłajpedy przez Niemców zarządzona została mobilizacja alarmowa.
  • 1938: W Giedlarowie urodził się Józef Zych, polityk, działacz ludowy, członek ZSL i PSL, marszałek Sejmu II kadencji, marszałek-senior Sejmu V kadencji.
  • 1936: W Krakowie podczas solidarnościowej demonstracji ze strajkującymi w fabryce Semperit doszło do walk z policją; zginęło 10 osób, ponad 40 zostało rannych.
  • 1935: Sejm uchwalił konstytucję kwietniową, podpisaną miesiąc później przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
  • REKLAMA
  • 1933: W Krakowie urodził się Andrzej Trzaskowski, kompozytor, pianista, dyrygent, krytyk muzyczny, autor muzyki do filmów Zuzanna i chłopcy, Lekarstwo na miłość, Album polski, Dreszcze.
  • 1932: Aleksander Juninskij z ZSRS został laureatem II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
  • 1931: W Lublinie urodził się Jerzy Krzysztoń, prozaik, dramaturg, tłumacz, autor m.in. Opowiadań indyjskich i powieści Obłęd.
  • 1930: W Warszawie urodził się Zygmunt Huebner, reżyser, aktor, dyrektor Starego Teatru w Krakowie i Teatru Powszechnego w Warszawie; odtwórca roli majora Sucharskiego w filmie Stanisława Różewicza Westerplatte i kapitana Siwego w kryminale Janusza Majewskiego Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię.
  • 1905: W Krakowie zmarł Walery Eljasz-Radzikowski, malarz historyczny, pejzażysta, fotograf, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego.
  • 1903: W Warszawie urodził się Zdzisław Karczewski, aktor teatralny i filmowy, odtwórca m.in. roli Johna Pawlaka w filmie Sylwestra Chęcińskiego Sami swoi, wielokrotny medalista lekkoatletycznych mistrzostw Polski w latach 1921?1925.
  • 1896: W Nowym Dworze urodził się Kazimierz Wilamowski (właśc. Knobelsdorf), aktor teatralny i filmowy, członek Reduty, znany m.in. z ról w filmach Serce matki Żołnierz zwycięstwa, Sprawa pilota Maresza.
  • REKLAMA
  • 1881: W Kozłowie urodził się Ignacy Wierzejewski, lekarz, ortopeda, generał brygady Wojska Polskiego, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, założyciel Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, senator II RP.
  • 1845: W Warszawie zmarł gen. Franciszek Młokosiewicz, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. i Powstania Kościuszkowskiego; oficer wojsk Księstwa Warszawskiego; jeden z dowódców Powstania Listopadowego.
  • 1824: We wsi Saracea na Podolu urodził się Zygmunt Miłkowski, ps. Teodor Tomasz Jeż, pisarz, publicysta, działacz społeczny i niepodległościowy; współzałożyciel i prezes Ligi Polskiej.
  • 1822: W Zadusznikach koło Tarnowa urodził się Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta, pionier przemysłu naftowego w Europie, wynalazca lampy naftowej; część źródeł jako datę jego urodzenia podaje 8 marca 1822 r.
  • 1768: Rada Senatu Rzeczypospolitej podjęła uchwałę o wezwaniu wojsk rosyjskich, które miały stłumić konfederację barską.
  • 1589: W Lidzbarku Warmińskim zmarł Marcin Kromer, biskup warmiński, dyplomata, historyk, pisarz, jeden z przywódców polskiej kontrreformacji.

źródło: dzieje.pl

Artykułu z przeszłości

SPRAWDŹ TO
Audyt MZECu zatrzęsie opinią publiczną?
Wyświetleń: 15,912
SPRAWDŹ TO
Sesja Rady Miejskiej w Kłodawie
Wyświetleń: 6,797
SPRAWDŹ TO
Pożar sadzy w kamienicy przy Starym Rynku
Wyświetleń: 10,541
SPRAWDŹ TO
Dziś kolanie poniosą krzyż…
Wyświetleń: 5,289
SPRAWDŹ TO
ZS2: Różnice nie muszą dzielić
Wyświetleń: 11,483
SPRAWDŹ TO
Święto Wiosny w ZSCKR w Powierciu
Wyświetleń: 4,541
SPRAWDŹ TO
Policja podsumowuje kolejne dni akcji
Wyświetleń: 11,687
SPRAWDŹ TO
Przez trzy godziny był Wójtem Babiaka
Wyświetleń: 20,061
SPRAWDŹ TO
Górnik Kłodawa wygrywa "ANDRE CUP" w Kole
Wyświetleń: 2,496
SPRAWDŹ TO
ZS nr 1 wygrywa Coca-Cola Cup
Wyświetleń: 4,953
SPRAWDŹ TO
Dzień Kolorowej Skarpetki w PM1
Wyświetleń: 3,889
SPRAWDŹ TO
Drugi Światowy Dzień Autyzmu w Kole
Wyświetleń: 3,930
SPRAWDŹ TO
39 Turniej Wiedzy Pożarniczej [VIDEO]
Wyświetleń: 3,570
SPRAWDŹ TO
Wielkanocny stół pod Ratuszem Miejskim [VIDEO]
Wyświetleń: 11,443
SPRAWDŹ TO
Pierwszy dzień wiosny w Ekonomiku
Wyświetleń: 2,926
SPRAWDŹ TO
Pożar w Pomarzanach Fabrycznych
Wyświetleń: 4,764
SPRAWDŹ TO
Mądra szkoła czyta dzieciom
Wyświetleń: 2,554
SPRAWDŹ TO
Uczniowie SP4 przywitali wiosnę
Wyświetleń: 2,206
SPRAWDŹ TO
Warsztaty profilaktyczne w Gimnazjum nr 2
Wyświetleń: 2,728
SPRAWDŹ TO
Zawody pływackie etap 1 [VIDEO]
Wyświetleń: 5,032
SPRAWDŹ TO
Szkoła Podst. nr 1 wygrywa MKL [F][V]
Wyświetleń: 2,859
SPRAWDŹ TO
NAJLEPSI W REJONIE KONIŃSKIM!
Wyświetleń: 6,093
SPRAWDŹ TO
Złodzieje zatrzymani przez policję
Wyświetleń: 7,753
SPRAWDŹ TO
Gdzie założyć najszybszy internet?
Wyświetleń: 9,759
SPRAWDŹ TO
English Freaks
Wyświetleń: 4,312
SPRAWDŹ TO
Ostrzegamy przed oszustami!!!
Wyświetleń: 7,051
SPRAWDŹ TO
Kolanie w czołówce
Wyświetleń: 3,648
SPRAWDŹ TO
Pobił automat do gier
Wyświetleń: 6,078
SPRAWDŹ TO
Ruszyły kwalifikacje wojskowe
Wyświetleń: 5,180
SPRAWDŹ TO
Nie wypalaj traw !!!
Wyświetleń: 3,182
SPRAWDŹ TO
Kolscy kryminalni przeciw narkotykom
Wyświetleń: 2,837
SPRAWDŹ TO
Pożar samochodu w Powierciu
Wyświetleń: 5,922

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Powiat Kolski
Wizyta byłego premiera Mateusza Morawieckiego w Starostwie Powiatowym w Kole
11 godziny temu 2,946

Wizyta byłego premiera Mateusza Morawieckiego w Starostwie Powiatowym w Kole

Szkoły i Przedszkola
Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
13 godziny temu 947

Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Miasto Koło
Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Sprawdź, czy 27 kwietnia to niedziela handlowa
15 godziny temu 1,115

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Sprawdź, czy 27 kwietnia to niedziela handlowa

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [18.04.2025-25.04.2025]
1 dzień temu 1,695

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [18.04.2025-25.04.2025]

Szkoły i Przedszkola
Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego w Liceum w Kole
1 dzień temu 1,966

Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego w Liceum w Kole

Inne
Tragiczny wypadek na terenie gospodarstwa. Osiem sztuk bydła nie żyje
1 dzień temu 25,560 4

Tragiczny wypadek na terenie gospodarstwa. Osiem sztuk bydła nie żyje