W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, ceniony aktor, satyryk, scenarzysta, reżyser oraz felietonista. Informację o jego śmierci przekazała w piątek redakcja tygodnika Polityka, z którym Tym przez lata współpracował jako autor felietonów.
„Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru” – napisano na stronie tygodnika.
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Jego droga zawodowa była niezwykle różnorodna – zanim trafił do świata satyry i filmu, studiował chemię na Politechnice Warszawskiej oraz przetwórstwo na SGGW. Swoje powołanie artystyczne odkrył podczas nauki na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Już w tym czasie pisał teksty oraz występował w studenckich kabaretach, rozwijając swój talent komediowy.
Pierwsze kroki w filmie postawił w 1959 roku, występując w obrazie Cafe pod Minogą w reżyserii Bronisława Broka. Jednak największy rozgłos przyniosły mu role w kultowych polskich filmach – Rejsie Marka Piwowskiego, Rozmowach kontrolowanych Sylwestra Chęcińskiego oraz w niezapomnianym Misiu, który współreżyserował i do którego napisał scenariusz. Tym był również reżyserem filmu Ryś, będącego kontynuacją losów bohatera Misia.
Oprócz kariery filmowej Tym był także obecny w telewizji. Grał w takich serialach jak 40-latek, 40-latek 20 lat później, Bank nie z tej ziemi, Tylko miłość czy Spadkobiercy. Jego wyjątkowy talent komediowy i umiejętność łączenia humoru z inteligentną analizą rzeczywistości sprawiły, że zyskał uznanie zarówno widzów, jak i krytyków.
Stanisław Tym przez wiele lat współpracował z tygodnikiem Polityka jako felietonista. Jego teksty cechowały się nie tylko humorem, ale również przenikliwością i trafnymi obserwacjami społecznymi.
Dorobek artystyczny Tyma został wielokrotnie doceniony. W 1992 roku otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 1998 roku uhonorowano go Nagrodą Kisiela za wybitną publicystykę, a w 2002 roku został laureatem nagrody telewizyjnego Pegaza za poczucie humoru i przenikliwość umysłu.
Stanisław Tym na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako twórca, który potrafił łączyć humor z głęboką refleksją nad rzeczywistością. Jego dzieła, takie jak Miś czy Rejs, weszły do kanonu polskiej kultury, a liczne cytaty z jego ról i scenariuszy stały się częścią języka codziennego.
Zmarły artysta pozostawia po sobie bogaty dorobek, który jeszcze przez wiele lat będzie inspirować kolejne pokolenia twórców i widzów.