Bezchmurnie 9.3

Zwolnienie lekarskie z powodu migreny - kiedy masz prawo do L4?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 22 Październik 2024 przeczytasz w ok. 5 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Zwolnienie lekarskie z powodu migreny - kiedy masz prawo do L4?
© part
(0) | Czytano:
831 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Migrena to poważne schorzenie neurologiczne i choroba przewlekła, które u wielu pacjentów uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Atakowi migreny towarzyszy wiele silnych objawów, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków, również tych związanych z pracą. Oprócz tego pacjenci z migreną, nawet nie w chwili ataku, mogą zmagać się ze zwiększoną wrażliwością na niektóre bodźce, a także zmiennym nastrojem. Kluczowe jest zatem pytanie - w jakich sytuacjach lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na migrenę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

R E K L A M A
0
Czytano:
831 razy
Udostępnij

Czy migrena uprawnia do zwolnienia L4?

Warto zacząć od tego, że migrena jest chorobą neurologiczną, na którą można uzyskać e-zwolnienie lekarskie. Dotyczy to sytuacji, gdy pacjent(ka) cierpi na atak migreny, który może trwać od kilku godzin do kilku dni. Typowe objawy występujące w rozwiniętym ataku migrenowym to:

  • silny i pulsujący ból głowy po jednej stronie, który może trwać od kilku godzin do kilku dni,
  • światłowstręt (fotofobia) i inne zaburzenia widzenia (mroczki przed oczami, zamazane widzenie),
  • nadwrażliwość na hałas i dźwięki, tzw. fonofobia, które pozornie nie są irytujące dla osób bez migreny,
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi,
  • wymioty i nudności.

Oprócz tego pacjenci zmagający się z migreną (niezależnie, czy z aurą, czy bez) mogą doświadczać tzw. objawów prodromalnych, czyli zwiastujących atak. Wymienia się wśród nich m.in. zmiany nastroju, nadmierną senność oraz uczucie zmęczenia.

Mając na uwadze, jak ciężkim schorzeniem jest migrena, nie dziwi fakt, że pacjenci z tą chorobą mogą starać się o uzyskanie L4. Wszystko zaczyna się od konsultacji neurologicznej i wywiadu lekarskiego, na podstawie którego może zostać wystawione zwolnienie, o czym decyduje lekarz neurolog. Warto pamiętać, że specjalista może w określonych sytuacjach wystawić L4, np. na tydzień, także w przypadku innych silnych bólów głowy, takich jak klasterowy lub napięciowy ból głowy, jeśli wymagają one dalszej diagnostyki, np. mogą świadczyć o innych chorobach ośrodkowego układu nerwowego.

Jak uzyskać L4 online na migrenę?

Zwolnienie lekarskie z powodu migreny można uzyskać w trakcie konsultacji neurologicznej, która może odbyć się stacjonarnie lub online. Wiele platform telemedycznych oferuje możliwość skonsultowania się z lekarzami różnych specjalizacji, w tym z neurologiem, bez konieczności wizyty w gabinecie, co jest uzasadnione medycznie, szczególnie w przypadku trwającego lub zbliżającego się ataku migreny.

Od czego zacząć, jeśli czujesz zbliżającą się migrenę i chcesz odbyć konsultację z neurologiem oraz starać się o L4?

  1. Wybierz platformę telemedyczną – zarejestruj się na stronie oferującej konsultacje online, takiej jak np MED24.
  2. Zarezerwuj wizytę – wypełnij formularz, opisując swoje objawy i historię migreny, a także załącz niedawno przeprowadzone badania, jeśli takie posiadasz.
  3. Przygotuj niezbędną dokumentację – warto przed wizytą zgromadzić dokumentację medyczną np. wcześniejsze diagnozy, wypisy, zalecenia, listy przyjmowanych leków
  4. Weź udział w konsultacji z neurologiem – podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad i oceni zasadność wystawienia L4. Może również przepisać inne leki przeciwmigrenowe, które do tej pory nie były stosowane przez pacjenta.

L4 na migrenę – jak długo można przebywać na zwolnieniu?

Długość zwolnienia lekarskiego na migrenę zależy od nasilenia objawów oraz częstotliwości ataków. Lekarz neurolog, po ocenie stanu zdrowia, może wystawić L4 na okres od kilku dni do nawet kilku tygodni, jeśli migrena jest szczególnie uciążliwa i uniemożliwia normalną pracę ograniczając normalne funkcjonowanie.

Ostatecznie długość zwolnienia zależy również od typu migreny, który wykracza poza migrenę z aurą (klasyczną) i bez aury (prostą). Inne postaci i podtypy migreny obejmują m.in.:

  • podtypy migreny z aurą (migrena z typową aurą, aurą o ostrym początku, przedłużoną aurą, a także aurą migrenową bez bólu głowy),
  • migrenę okoporaźną, w której dochodzi do częściowego lub całkowitego porażenia mięśni okoruchowych,
  • migrenę siatkówkową (oczną),
  • migrenę powikłaną,
  • migrenę przewlekłą, w której ból występuje częściej niż 15 dni w miesiącu.

Leczenie migreny a zwolnienia lekarskie online

Leczenie migreny obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i unikanie wyzwalaczy, które mogą prowokować ataki. Leki stosowane w migrenie (np. tryptany, w tym dostępny bez e-recepty almotryptan) nie działają natychmiastowo, a na pełny efekt terapeutyczny leków przeciwbólowych stosowanych w migrenie (kwas acetylosalicylowy+kofeina+paracetamol, paracetamol+propyfenazon+kofeina lub kwas tolfenamowy) należy poczekać 1-2 godzinę lub dłużej, a porcje leku powtarza się 2-3 krotnie w ciągu dnia.

Warto wziąć pod uwagę realne zależności między leczeniem migreny, czasem trwania jej objawów a tym, dlaczego na „ból głowy”, który towarzyszy migrenie, wystawia się e-zwolnienie lekarskie. Na uwagę zasługują następujące fakty:

  • opóźnione działanie leków doraźnych, co zostało opisane wyżej;
  • skutki uboczne leków stosowanych na ból w migrenie – niektóre z nich mogą wywoływać działania niepożądane (np. zawroty głowy, senność, osłabienie), które uniemożliwiają prowadzenie samochodu i/lub wykonywanie czynności wymagającej zwiększonej uwagi i koncentracji;
  • konieczność wprowadzenia leczenia profilaktycznego (lub jego zmiany), które może obejmować stosowanie leków z różnych grup, np. beta-blokerów, antydepresantów lub innych leków, jak iprazochrom – ich celem jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia ataków migreny.
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 23.10.2024
5 godziny temu 2,335

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 23.10.2024

Inne
Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Pod wpływem alkoholu przewoził dzieci ciągnikiem
11 godziny temu 9,077

Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Pod wpływem alkoholu przewoził dzieci ciągnikiem

Miasto Koło
Zostań wolontariuszem i ocal kolskie zabytki - Weź udział w 22. Kweście Cmentarnej!
16 godziny temu 1,585

Zostań wolontariuszem i ocal kolskie zabytki - Weź udział w 22. Kweście Cmentarnej!

Gmina Przedecz
Uroczyste otwarcie długo oczekiwanej hali sportowej w Przedczu [FOTO]
69
1 dzień temu 4,750

Uroczyste otwarcie długo oczekiwanej hali sportowej w Przedczu [FOTO]

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 22.10.2024
1 dzień temu 4,238

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 22.10.2024

Miasto Koło
Zajęcia z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole z okazji Dnia Resuscytacji
1 dzień temu 1,963

Zajęcia z pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole z okazji Dnia Resuscytacji

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych