(2)
R E K L A M A
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 15.6

Rocznica wybuchu II wojny światowej: Tragiczne wydarzenia w Kole

Autor: Redakcja e-kolo.pl 01 Wrzesień 2024 przeczytasz w ok. 4 min.
Rocznica wybuchu II wojny światowej: Tragiczne wydarzenia w Kole
© WIkipedia
(2) | Czytano:
6,090 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, największy zbrojny konflikt w dziejach ludzkości, który na zawsze zmienił oblicze Europy i świata. Tego dnia Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając sześć lat brutalnych walk, zniszczeń i tragedii. W tym kontekście szczególne miejsce zajmuje historia miasta Koło, które doświadczyło brutalnych ataków, okupacji oraz dramatycznych losów jego mieszkańców.

R E K L A M A
2
Czytano:
6,090 razy
Udostępnij

Początek dramatu – naloty bombowe na Koło

Już 2 września 1939 roku, dzień po wybuchu wojny, nad miastem Koło pojawiły się pierwsze niemieckie bombowce. Ich celem była stacja kolejowa, która została zbombardowana, co doprowadziło do śmierci ponad 200 osób. Ofiarami byli głównie cywile ewakuowani pociągiem z Krotoszyna, Leszna i Jarocina, uciekający w głąb kraju przed nadciągającymi wojskami niemieckimi.

Zaledwie trzy dni później, 5 września, miasto ponownie stało się celem niemieckiego lotnictwa. W wyniku nalotu hitlerowcy stracili dwa samoloty w walce powietrznej. Mimo tego, sytuacja w mieście była coraz bardziej dramatyczna, a nadzieje na skuteczny opór szybko gasły.

Zniszczenia i okupacja

8 września 1939 roku przez Koło przeszła I Dywizjon Armii Poznań, który zdetonował dwa nowe mosty na Warcie, zmierzając w stronę rzeki Bzury. Ten desperacki akt miał na celu spowolnienie postępującej ofensywy niemieckiej. Jednakże już 18 września miasto zostało zajęte przez Wehrmacht. Dzień później w Kole zaczęła działać administracja niemiecka, a życie mieszkańców uległo drastycznej zmianie.

20 września hitlerowcy podpalili żydowską synagogę na Nowym Rynku, co było symbolicznym początkiem terroru wobec lokalnej społeczności żydowskiej. Właściciel Fabryki Fajansów, Czesław Freudenreich, oraz jego córka zostali aresztowani i rozstrzelani w Koninie. 26 października miasto i powiat kolski zostały włączone do tzw. ziem wschodnich, które wcielono do III Rzeszy.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Przebudowa miasta pod niemieckie potrzeby

Pod rządami niemieckimi miasto Koło przeszło znaczące zmiany. Rozpoczęto gruntowną przebudowę, w tym budowę kilkudziesięciu bloków mieszkalnych dla hitlerowskich żołnierzy przy ul. Garncarskiej. W planach była także utworzenie w Kole wielkiego ośrodka przemysłowego i górniczego, co miało całkowicie zmienić charakter miasta. Zmieniono także jego nazwę na Wathbrücken, a powiat przemianowano na Kreis Wathbrücken.

Jednocześnie rozpoczęły się masowe wysiedlenia Polaków z Koła na tereny Lubelszczyzny i Małopolski, co miało na celu germanizację regionu. W kwietniu 1940 roku zakonnicy z klasztoru bernardynów otrzymali zakaz opuszczania klasztoru i ograniczono ich działalność religijną do jednej mszy świętej w niedzielę.

Zagłada Żydów i dalsze represje

Jesienią 1941 roku rozpoczęła się najtragiczniejsza faza okupacji – wywózki kolskich Żydów do obozu zagłady Kulmhof w pobliskim Chełmnie nad Nerem. Niemcy zajęli kościół farny, który przekształcono w magazyn odzieży po zamordowanych Żydach.

Pod koniec wojny, liczba mieszkańców Koła wynosiła zaledwie 13 000, z czego 8000 stanowili Polacy, a 5000 Niemcy. Miasto, niegdyś tętniące życiem, zostało zredukowane do jednego z wielu ośrodków przemysłowych służących potrzebom niemieckiej machiny wojennej.

Ostateczne walki i wyzwolenie

W nocy z 19 na 20 stycznia 1945 roku rozegrały się ostatnie zbrojne walki o Koło pomiędzy Armią Czerwoną a niemieckim Wehrmachtem. Miasto, pomimo zaciętego oporu, nie zostało zdobyte z marszu. Najcięższe boje stoczyli żołnierze ppłk. Tierechina w rejonie cegielni na Nagórnej, gdzie dwóch żołnierzy – Władimir Lewakow i Mykoła Nosula – poświęciło życie, zakrywając własnymi ciałami niemieckie karabiny maszynowe. Dzięki ich heroizmowi Armia Czerwona zdołała przełamać opór i zdobyć miasto. Ostatecznie pierwsi żołnierze radzieccy wkroczyli do Koła o godzinie 16:30. W bitwach o miasto zginęło łącznie 132 radzieckich żołnierzy.

Pamięć i refleksja

Rocznica wybuchu II wojny światowej to czas refleksji nad tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce również w takich miastach jak Koło. Dziś wspominamy ofiary tamtych dni, ich heroizm i cierpienie, jakie przyniósł ze sobą konflikt, który na zawsze zmienił Europę i świat. Pamięć o tych wydarzeniach pozostaje żywa, przypominając o konieczności pielęgnowania pokoju i dążenia do współpracy międzynarodowej, by podobne tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Czytelniczka · 02 Wrzesień 2024
Ktoś się czepia szczegółu a nie docenia tekstu i zdjec
Mmn · 02 Wrzesień 2024
Uciekło Wam "r" w niemieckiej nazwie - Warthbrücken.
Powiat Kolski
20 najnowszych ofert pracy w powiecie kolskim
1 minutę temu 15

20 najnowszych ofert pracy w powiecie kolskim

Szkoły i Przedszkola
Sukces uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Konkursie Informatycznym w Jarocinie
1 minutę temu 139

Sukces uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Konkursie Informatycznym w Jarocinie

Powiat Kolski
Program Czyste Sołectwo – wsparcie finansowe dla lokalnych społeczności
1 minutę temu 166

Program Czyste Sołectwo – wsparcie finansowe dla lokalnych społeczności

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  22-04-2025]
13 minuty temu 75

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 22-04-2025]

Miasto Koło
Seniorzy i niepełnosprawność: jak uzyskać orzeczenie i jakie przysługują ulgi?
33 minuty temu 403

Seniorzy i niepełnosprawność: jak uzyskać orzeczenie i jakie przysługują ulgi?

Gmina Dąbie
Tradycyjny śmigus-dyngus przed kościołem w Chełmnie. Woda lała się strumieniami [FOTO]
11
1 godzinę temu 1,135

Tradycyjny śmigus-dyngus przed kościołem w Chełmnie. Woda lała się strumieniami [FOTO]