W 662. rocznicę nadania praw miejskich miastu Koło, Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” oraz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zorganizowali wyjątkową wyprawę dla młodych mieszkańców Koła. W sobotę, 9 sierpnia 2024 roku, mimo wysokich temperatur w lipcu, grupa wyruszyła do malowniczej miejscowości Warta, z której pochodził wójt Henryk – założyciel Koła sprzed ponad 660 lat.
Warta, znana z bogatej historii, powitała uczestników wyprawy. O godzinie 11-tej, w klasztorze OO. Bernardynów, grupę powitał o. Demetriusz, który w imieniu gwardiana o. Rubena oprowadził młodych gości po świątyni. Jego opowieści o klasztorze i jego historii były fascynujące i pełne szczegółów, które wciągnęły uczestników w opowieść o przeszłości tego miejsca.
Po zwiedzeniu klasztoru OO. Bernardynów, grupa udała się do sąsiedniego klasztoru sióstr Bernardynek. Ze względu na przybycie pielgrzymki pieszej z Włocławka na Jasną Górę, uczestnicy zatrzymali się również w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa. Ołtarz w tej świątyni zrobił na nich duże wrażenie.
Następnie, grupa odwiedziła Muzeum Rzeki i Miasta Warty, gdzie szczególną uwagę przyciągnął fortepian, na którym w przeszłości grała Maria Skłodowska-Curie. Muzeum oferowało również ciekawe eksponaty związane z historią rzeki Warty oraz samego miasta.
Spacerując po urokliwych uliczkach Warty, uczestnicy dotarli do pomnika płk. lotnictwa Stanisława Jakuba Skarżyńskiego, który urodził się w Warcie w 1899 roku. Skarżyński, znany z niezwykłych osiągnięć lotniczych, zginął w 1942 roku podczas lotu bojowego. W 1931 roku okrążył Afrykę w samotnym locie, a w 1933 roku jako pierwszy Polak przeleciał samotnie nad Atlantykiem, ustanawiając rekord długości lotu. Mimo że samolot, którym latał, był dostępny tylko z daleka, wrażenie zrobiło na wszystkich jego dziedzictwo.
W drodze powrotnej do Koła, grupa zatrzymała się na zaporze wodnej na rzece Warcie w Jeziorsku oraz w Turku, gdzie odwiedziła McDonald's.
Warto podkreślić, że organizacja wyprawy była możliwa dzięki wsparciu gwardiana kolskiego Klasztoru o. Cecyliana, który umożliwił kontakt z klasztorem OO. Bernardynów w Warcie. Kierownikiem wyprawy był Tomasz Nuszkiewicz, dyrektor Kolskiego Muzeum, wspierany przez Małgorzatę Stężewską, Marlenę Pigułę i Alicję Szymczyk.
Wakacyjna wyprawa śladami założyciela miasta Koło nie tylko wzbogaciła wiedzę uczestników o historii regionu, ale także była okazją do odkrywania lokalnych skarbów i dzielenia się wspólnymi przeżyciami.