Bierzwienna Krótka, powiat kolski – Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" prowadziła kolejne prace ekshumacyjne na terenie tej miejscowości. W wyniku ich działań odkryto mogiły wielu osób, w tym niemieckich żołnierzy oraz uciekinierów z czasów II wojny światowej.
Prace archeologiczne, prowadzone przez "Pomost" w dniach 30 lipca – 1 sierpnia, zaowocowały odnalezieniem szczątków 22 osób. W skład zespołu wchodzili specjaliści, którzy z pełnym zaangażowaniem poszukiwali zaginionych miejsc pochówku. Była to kontynuacja działań rozpoczętych w ubiegłym roku, kiedy to zlokalizowano grób niemieckiego żołnierza oraz szkielety dwóch koni wrzuconych do transzei po zakończeniu działań wojennych w styczniu 1945 roku.
Informacja o mogile pochodziła z listu Pana Zdzisława Wojciechowskiego, który w 1994 roku skierował do Ambasady RFN w Warszawie. W liście tym Wojciechowski poinformował, że na polu, którego jest właścicielem, pochowano niemieckich uciekinierów oraz żołnierzy w wyniku działań wojennych z 21 stycznia 1945 roku. Wspomniana korespondencja stała się podstawą do podjęcia działań ekshumacyjnych przez Pracownię "Pomost".
W poprzednich działaniach, prowadzonych w dniach 5-6 września 2023 roku, odkryto pojedynczy pochówek niemieckiego żołnierza, przy którym nie znaleziono żadnych znaków tożsamości. Ponadto, zespół badawczy odkrył fragment transzei, gdzie grzebano konie. Relacje świadków sugerowały, że po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, na terenie i w pobliżu Bierzwiennej Krótkiej znajdowały się liczne zwłoki poległych niemieckich żołnierzy oraz koni. Zgodnie z relacjami, ich ciała były pochowane w transzejach na polach nieopodal wiejskich zabudowań.
Niestety, nieliczne odnalezione przedmioty nie pozwoliły ustalić tożsamości zmarłych. Wśród odkrytych artefaktów znaleziono jedynie fragmenty mundurów oraz kilka przedmiotów osobistych, które nie zawierały żadnych informacji umożliwiających identyfikację.
Znalezione ciała zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Poznaniu - Miłostowie