(0)|
Czytano: 3,915 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
W dniu dzisiejszym chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Chrystusa na Golgocie. Wierni trwają na adoracji w „ciemnicy”, a wieczorem uczestniczą w uroczystej liturgii. Katolików obowiązuje post ścisły.
Wielki Piątek dla chrześcijan jest dniem męki i śmierci Chrystusa – drugim dniem Triduum Paschalnego. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana, adoruje Krzyż i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i gorzkich żalów. Nie powinny one jednak przesłonić najważniejszej celebracji. Centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej, którą sprawuje się wieczorem.
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych, które mają symbolizować miłość zwyciężającą na krzyżu. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje uroczysta Adoracja Krzyża, podczas której wierni całują rany Jezusa. Po adoracji Najświętszy Sakrament zostaje przyniesiony z kaplicy adoracji i następuje Komunia. Po jej zakończeniu postacie eucharystyczne zostają przeniesione do przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej popularnie Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja aż do mszy Wigilii Paschalnej.
Kolscy wierni mają możliwość adoracji Chrystusa w „ciemnicy” w świątyniach już od samego rana. Wieczorem mogą wziąć udział w Liturgii Męki Pańskiej (zastępującej tego dnia mszę świętą).
Porządek nabożeństw Liturgii Męki Pańskiej w kolskich kościołach parafialnych:
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (fara) – 18.00
Kościół MB Częstochowskiej – 18.00
Kościół Świętego Bogumiła – 19.00