Słonecznie 27.3

24 czerwca w kalendarzu: Imieniny i wydarzenia

Autor: 5 dni temu przeczytasz w ok. 5 min.
24 czerwca w kalendarzu: Imieniny i wydarzenia
© pixelbay.com
(0) | Czytano:
1,464 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Kartka z kalendarza na 24 czerwca: poznaj ważne daty, rocznice i osoby obchodzące dziś imieniny. Dowiedz się, ile dni zostało do końca roku.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,464 razy
Udostępnij

Dziś jest 24 czerwca

176 dzień roku. Pozostało 189 dni do końca roku kalendarzowego.
Wschód słońca: 04:13:14, Zachód słońca: 21:03:47
Faza księżyca: Ubywający księżyc

Imieniny obchodzą:

Imieniny dziś obchodzą: Danuta, Jan, Janina oraz Emilia, Jan Chrzciciel, Janisław, Longin, Longina, Romualda, Symplicjusz, Symplicy, Teodulf, Wilhelm, Janusz

Ciekawe święta:

  • Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
  • Dzień Przytulania

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Tego dnia w przeszłości

  • 1914: W Łodzi urodził się Jan Karski (wł. Jan Kozielewski), emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o okrucieństwach i masowych zbrodniach, jakich Niemcy dopuszczali się na Żydach na terenie Polski. Po wojnie na emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie przez czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu; autor kilku książek, najbardziej znaną jest Tajne państwo (Story of a Secret State), która została opublikowana w 1944 roku w USA i stała się bestsellerem, przetłumaczonym na wiele języków.
  • 1838: W Krakowie urodził się Jan Matejko, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego w XIX w.; autor m.in. obrazów Bitwa pod Grunwaldem, Kazanie Skargi, Hołd pruski, Sobieski pod Wiedniem, Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku, Unia lubelska, Stańczyk, Batory pod Pskowem, Konstytucja 3 Maja, Kościuszko pod Racławicami, a także cyklu Poczet królów i książąt polskich.
  • 2010: We Wrocławiu zmarł Kazimierz Paździor, bokser, złoty medalista olimpijski z Rzymu (1960).
  • 2010: W Gdyni zmarł Leszek Wiktorowicz, kapitan żeglugi wielkiej, przez 25 lat był komendantem Daru Młodzieży, żaglowca gdyńskiej Akademii Morskiej.
  • 2008: W Warszawie zmarł Józef Szajna, scenograf, reżyser teatralny, scenarzysta, teoretyk teatru, malarz i grafik; więzień KL Auschwitz, gdzie dwukrotnie trafił do bloku śmierci, i obozu w Buchenwaldzie; doświadczenia obozowe i wojenne obecne są w całej jego twórczości; międzynarodowe uznanie przyniosły mu Reminiscencje ? niemy spektakl teatralny, poświęcony pomordowanym w czasie niemieckiej okupacji artystom krakowskiej ASP.
  • 2005: We Lwowie z udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki uroczyście otwarto odbudowany Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt), zdewastowany w czasach Związku Sowieckiego.
  • 2004: Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Marka Belki.
  • 1990: Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się posiedzenie Komitetu Obywatelskiego, podczas którego doszło do ostrego sporu pomiędzy przewodniczącym NSZZ Solidarność Lechem Wałęsą i jego zwolennikami a stronnikami premiera Tadeusza Mazowieckiego; w wyniku konfliktu KO opuściła grupa 63 osób, zwolenników Mazowieckiego.
  • 1976: W transmitowanym przez radio i telewizję wystąpieniu sejmowym premier Piotr Jaroszewicz przedstawił informację na temat planowanej podwyżki cen detalicznych, która miała wejść w życie 28 czerwca. Ceny mięsa wzrosnąć miały średnio o 69 proc., masła i serów o 50 proc., a cukru o 100 proc.; podwyżka wywołała falę strajków i protestów robotniczych.
  • 1973: W Warszawie zmarł prof. Stanisław Herbst, badacz dziejów nowożytnych, historyk wojskowości, varsavianista.
  • 1963: W Paczkowie na Opolszczyźnie urodził się Paweł Kukiz, muzyk, wokalista, autor tekstów, lider zespołu Piersi; w maju 2015 r. wystartował w wyborach na prezydenta RP, zajmując w nich trzecie miejsce ? uzyskał 20,8 proc. głosów; po jesiennych wyborach parlamentarnych w 2015 r. wszedł do Sejmu jako lider ugrupowania Kukiz15.
  • 1950: W Bogatyni urodził się Ryszard Pawłowski, taternik, alpinista, himalaista; zdobywca dziesięciu ośmiotysięczników, jako jedyny Polak pięciokrotnie stanął na szczycie Mount Everestu.
  • 1946: We wsi Piotrówek na Mazowszu w wyniku obławy oddziałów m.in. KBW i UB zginął legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie mjr Marian Bernaciak ps. Orlik.
  • 1943: Niemcy rozpoczęli drugą fazę masowych wysiedleń ludności polskiej z terenów Zamojszczyzny; w ciągu kilku miesięcy 1942 i 1943 r. z ok. 300 wsi wypędzili ponad 100 tys. mieszkańców, w tym ok. 30 tys. dzieci, częściowo przeznaczonych do germanizacji.
  • 1943: W ruinach warszawskiego getta Niemcy zamordowali około 220 więźniów Pawiaka.
  • 1942: We Lwowie oddziały SS zamordowały 6?8 tys. Żydów, mieszkających poza terenem getta.
  • 1941: Wojna niemiecko-sowiecka: siły niemieckie zajęły Przemyśl i Wilno. W więzieniach na okupowanych przez Sowietów Kresach II RP NKWD: rozpoczęły ewakuację więzień oraz mordowanie części więźniów.
  • 1937: W Łodzi urodził się Erazm Ciołek, fotografik, fotoreporter, autor zdjęć dokumentujących wydarzenia związane z powstaniem Solidarności, stanem wojennym i pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski.
  • 1936: W Łodzi urodził się Andrzej Kostenko, operator filmowy, reżyser.
  • 1926: Papież Pius XI mianował Augusta Hlonda arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, prymasem Polski.
  • 1916: W Rogaczewie urodziła się Lidia Wysocka, aktorka, piosenkarka, reżyser, założycielka kabaretu literacko-artystycznego Wagabunda.
  • 1905: W Pernitz w Austrii zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, działacz PPS, teoretyk socjalizmu niepodległościowego.
  • 1902: W Tomaszowie Mazowieckim urodziła się Lidia Ciołkosz, z domu Cahn, historyczka, działaczka socjalistyczna, od 1979 r. przewodnicząca PPS na Obczyźnie.
  • 1900: W Bezwodnem koło Wołkowyska urodził się Rafał Lemkin, polski prawnik, pochodzenia żydowskiego, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie; twórca pojęcia ludobójstwa; jego prace z zakresu prawa karnego i międzynarodowego stały się m.in. podstawą aktu oskarżenia przeciwko nazistom w Procesie Norymberskim; opracował Konwencję w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa, przyjętą w 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ; wykładał prawo na Uniwersytecie Yale; autor książki Rządy państw Osi w okupowanej Europie.
  • 1866: W Kraju Zabajkalskim na Syberii wybuchło powstanie polskich zesłańców, którzy trafili tam po Powstaniu Styczniowym.
  • 1860: W Olszanie koło Korsunia urodził się Jan Stanisławski, malarz, reprezentant polskiego modernizmu.
  • 1812: Wojna z Rosją: Wielka Armia Napoleona przeprawiła się przez Niemen, kierując się na Kowno i Wilno.
  • 1768: W Wersalu zmarła Maria Leszczyńska, córka króla Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej; królowa Francji (1725?1768) ? żona Ludwika XV.
  • 1621: W Raciborsku w okolicach Krakowa urodził się Jan Andrzej Morsztyn, poeta epoki baroku; podskarbi wielki koronny (1668?1683), przywódca stronnictwa profrancuskiego; w opozycji wobec króla Jana III Sobieskiego; oskarżony o zdradę stanu wyemigrował do Francji.
  • 1390: W Kętach urodził się Jan Kanty, teolog, filozof, profesor Akademii Krakowskiej; kanonizowany w 1767 r.
  • 972: Pod Cedynią wojska Mieszka I i jego brata Czcibora pokonały oddziały niemieckie margrabiego Hodona.

źródło: dzieje.pl

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
Koło Bluesa Festival: Pierwszy dzień za nami, dziś bawimy się dalej! [FOTO]
16
1 godzinę temu 712

Koło Bluesa Festival: Pierwszy dzień za nami, dziś bawimy się dalej! [FOTO]

Powiat Kolski
Wójt Gminy Osiek Mały pierwszy raz bez absolutorium i wotum. Znamy stanowisko dwóch stron
16 godziny temu 6,650 18

Wójt Gminy Osiek Mały pierwszy raz bez absolutorium i wotum. Znamy stanowisko dwóch stron

Gmina Dąbie
Saperzy na terenie kościoła. W trakcie remontu natrafiono na niebezpieczne przedmioty
22 godziny temu 14,383 1

Saperzy na terenie kościoła. W trakcie remontu natrafiono na niebezpieczne przedmioty

Gmina Kościelec
Kościeleckie Powitanie Lata
1 dzień temu 3,839

Kościeleckie Powitanie Lata

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [21.06.2024 -27.06.2024]
1 dzień temu 1,399

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [21.06.2024 -27.06.2024]

Gmina Przedecz
Burmistrz Przedcza z jednogłośnym wotum zaufania i absolutorium
1 dzień temu 557 1

Burmistrz Przedcza z jednogłośnym wotum zaufania i absolutorium

1 dzień temu 3839
R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych