W miejscowości Waki, gmina Kościelec od lat funkcjonuje przeprawa promowa na rzece Warcie. Przeprawa promowa jest traktowana jako część drogi gminnej i z tego powodu koszty utrzymania przeprawy są ponoszone przez Gminę Kościelec. Warto zaznaczyć, że prom „Zdzisław” pływa po rzece, która jest własnością Skarbu Państwa, zarządzanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Konstrukcja statku promowego jest prosta, nie ma on napędu mechanicznego ale przed rozpoczęciem każdego sezonu konieczne jest przeprowadzenie przeglądu oraz prac remontowych i konserwatorskich. W bieżącym roku wykonany został przegląd techniczny na wodzie i przegląd techniczny na lądzie. Szczególnie przegląd na lądzie należy do trudnych i kosztownych, prom jest podnoszony, wyciągany na brzeg a następnie wodowany. Efektem tych przeglądów jest uzyskanie uproszczonego świadectwa zdolności żeglugowej wydawanego przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy.
Dodatkowym problemem, związanym z przeprawą promową były namuliska w korycie rzeki Warty oraz zły stan umocnień brzegowych. Na podstawie porozumienia z PGW Wody Polskie Zarządem Zlewni w Kole, Gmina Kościelec przyjęła w 2024 do wykonania roboty awaryjne w obrębie rzeki Warty na odcinku zlokalizowanym w km 423+500, w miejscu przeprawy promowej. W wyniku tych prac, w szczególności, dokonano naprawy umocnień brzegowych, tzw. przyczółków. To bardzo ważne elementy przeprawy promowej, od nich zależy komfort cumowania promu o wyporności 10 ton oraz bezpieczeństwo ludzi i ładunku. Ze względu na śnieżno-deszczowy ustrój zasilania Warty, naprawa umocnień musiała być wycelowana w odpowiedni stan wody oraz wykonana szybko i sprawnie. Naprawę umocnień wykonała firma „POLKOP” Roboty melioracyjne, Właściciel: Józef Grzelak, Gaj 9, 62-660 Dąbie. Koszty robót poniesione w całości przez Gminę Kościelec w roku 2024 to kwota około 126 000,00 zł.
Przeprawa promowa w miejscowości Waki jest dużym ułatwieniem dla okolicznych mieszkańców i nie tylko. Przede wszystkim umożliwia dotarcie na drugi brzeg rzeki, skraca czas dojazdu do pół i miejscowości ale stanowi też niewątpliwą atrakcję turystyczną. To jeden z niewielu tego typu środków transportu w kraju, który w każdym sezonie odbywa ponad 100 kursów. Korzystanie z przeprawy jest bezpłatne.