Straż Miejska w Kole podsumowała swoje działania za rok 2023, prezentując dane, które wskazują na zauważalny spadek liczby nałożonych mandatów karnych oraz pouczeń w porównaniu z dwoma poprzednimi latami.
W 2023 roku nałożono 191 mandatów karnych na łączną kwotę 20 850 zł, co stanowi znaczną redukcję w porównaniu z 264 mandatami w roku 2022 i 325 w roku 2021. Zmniejszyła się również liczba pouczeń, z 759 w roku poprzednim do 303 w 2023.
Analiza rodzajów naruszeń wskazuje, że najwięcej mandatów, bo aż 159 sztuk na kwotę 16 400 zł, nałożono za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Dane te mogą sugerować, gdzie mieszkańcy Koła powinni skupić większą uwagę na poprawie bezpieczeństwa.
W 2023 roku Straż Miejska skierowała do Sądu Rejonowego w Kole 8 wniosków o ukaranie, co stanowi jeden z elementów szeroko zakrojonej działalności mającej na celu przestrzeganie prawa i porządku. Strażnicy przeprowadzili też 140 kontroli w zakresie przestrzegania zakazu spalania w kotłowniach przydomowych substancji zabronionych, co zaowocowało nałożeniem mandatów w 3 przypadkach.
Straż Miejska, wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, prowadziła kontrolę nieruchomości pod kątem prawidłowości składanych deklaracji o ilości osób zamieszkałych oraz segregacji odpadów komunalnych. Ponadto przeprowadzono kontrole dotyczące utrzymania czystości i porządku przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, gdzie nie stwierdzono nieprawidłowości.
Dzięki 41 kamerom umieszczonym w ośmiu punktach kamerowych, Straż Miejska wraz z Policją mogła efektywnie reagować na zdarzenia naruszające porządek publiczny. W 2023 roku zarejestrowano między innymi 21 zdarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych i 137 zdarzeń zakłócających porządek publiczny na Skwerze Wolności.
Podsumowując, działalność Straży Miejskiej w Kole w roku 2023 charakteryzowała się mniejszą liczbą mandatów i pouczeń, co może świadczyć o rosnącej świadomości mieszkańców w kwestiach porządku i bezpieczeństwa. Aktywna kontrola przestrzegania przepisów, w tym zakresu ochrony środowiska i utrzymania czystości, współpraca z organami sądowymi, a także skuteczne wykorzystanie systemu monitoringu miejskiego przyczyniły się do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i porządku w mieście.