Uciążliwe, nawracające i silne bóle głowy mogą oznaczać migrenę. W takim przypadku warto udać się na konsultację do neurologa, który po przeprowadzeniu badań diagnostycznych, pomoże pacjentowi w skutecznym leczeniu.
Neurolog jest specjalistą w dziedzinie neurologii. W pracy zawodowej diagnozuje i leczy choroby dotykające obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Innymi słowy, rozpoznaje i podejmuje się leczenia pacjentów chorujących na schorzenia mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Zajmuje się przypadłościami, które są spowodowane procesem uszkadzającym układ nerwowy. Migrena jest jedną z nich.
Ból głowy nie zawsze oznacza migrenę. Schorzenie to objawia się jednostronnym, pulsującym bólem. Pacjent odczuwać może również inne symptomy towarzyszące, w tym:
Ból pojawiający się przy migrenie jest określany jako ostry, silny i utrudniający wykonywanie zwykłych czynności. Są i takie przypadki, gdy dolegliwości wyłączają pacjenta z aktywności społecznej, rodzinnej czy zawodowej.
Migreny nie można sprowadzać jedynie do bólu głowy, ponieważ jest to specyficzna przypadłość, w przebiegu której pojawia się określony sposób reagowania na bodźce zewnętrzne i nadwrażliwość.
Najczęściej na migrenę cierpią kobiety. Ma ona ścisły związek z hormonami – zazwyczaj migrena występuje tuż przed miesiączką u nastolatek lub w jej trakcie. Z wiekiem częstotliwość ataków bólów głowy maleje, choć nie u każdej pacjentki. Są i mężczyźni, którzy zmagają się z tym problemem.
Można wymienić co najmniej kilka różnych rodzajów migreny:
Każdy nawracający ból głowy powinien być podstawą do umówienia wizyty u lekarza – początkowo internisty, który najpewniej skieruje pacjenta na konsultację do neurologa. Objawami, które mogą niepokoić i wymagać diagnostyki u specjalisty są:
Kiedy silnym bólom głowy towarzyszą zaburzenia równowagi i widzenia, pojawia się tzw. aura, a także drętwienie, konieczna jest natychmiastowa diagnostyka.
Nie jest prawdą, że pacjenci ze zdiagnozowaną migreną mogą co najwyżej łagodzić ból głowy i żyć z tym schorzeniem przez długie lata. Istnieją metody jej leczenia. Najważniejsze jest podjęcie takich działań, które będą w stanie przerwać atak bólu głowy. W zależności od stopnia migreny i jej uciążliwości, terapia jest dobierana indywidualnie.
W leczeniu migreny stosuje się obecnie:
Migrena nie musi rządzić życiem pacjenta. Kluczowe jest jej rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zaleca się przy tym, aby niwelować ból, zadbać o zdrowy sen i wypijać odpowiednią ilość płynów każdego dnia. Leczenie z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest nowym, ale bardzo skutecznym sposobem pozbycia się migreny. Pozwala całkowicie zrezygnować z innych terapii, a przy tym nie odczuwać żadnych dodatkowych, niepożądanych skutków ubocznych.