(8)
Pochmurno 2.2

Uchwała ws. wód geotermalnych

Autor: 29 Marzec 2011 przeczytasz w ok. 4 min.
Uchwała ws. wód geotermalnych
©
(8) | Czytano:
18,587 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W porządku obrad na VII Sesję Rady Miejskiej w Kole, która odbędzie się w dniu 30 marca 2011 roku o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego w Kole znajduje się projekt uchwały w sprawie wyznaczenia kierunków działania Burmistrza Miasta Koła w zakresie wykorzystania wód geotermalnych.

R E K L A M A
8
Czytano:
18,587 razy
Udostępnij
W związku z pojawieniem się możliwości nawiązania przez Gminę Miejską Koło współpracy z zewnętrznymi podmiotami gospodarczymi w zakresie wydobycia wód geotermalnych, wybudowania i eksploatacji zakładu geotermalnego położonego na terenie miasta Koła produkującego energie cieplną, energię elektryczną oraz parę technologiczną do wykorzystania przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole podjęcie wspomnianej uchwały przez Radę Miejską w Kole jest niezbędne do wszelkich czynności związanych z realizacją powyższych zadań.

Podjęcie uchwały upoważni Burmistrza Miasta Koła do podejmowania wszelkich czynności związanych z realizacją wskazanych w uchwale kierunków działań, a w szczególności do prowadzenia negocjacji z zainteresowanymi przedsiębiorcami.

Swoją drogą już najwyższa pora aby w końcu złoża dostępne pod naszym miastem ktoś zaczął wykorzystywać.

Dla osób, które chcą się dowiedzieć więcej o możliwości wykorzystania złóż geotermalnych w Kole polecamy poniższy tekst. Tekst ten pochodzi z opracowania Starostwa Powiatowego w Kole pn.: „Raport z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Kolskiego - Listopad 2007”

(…) jedną z możliwości pozyskania źródeł energii odnawialnej na terenie Powiatu Kolskiego jest energia geotermalna. W rejonie Miasta Koła występują dwa główne piętra hydrogeotermalne związane z kompleksami piaskowcowymi jury dolnej i kredy dolnej.

Podstawowym piętrem użytkowym, którego wody można wykorzystać dla celów grzewczych, jest kompleks piaskowcowy kredy dolnej. Grube pakiety wodonośnych piaskowców występują w baremie, aptcie oraz albie dolnym i środkowym. Rozdzielone są one cienkimi warstwami izolującymi (iłowce i margle) o miąższości do 5m.

Deniwelacja stropu dolnej kredy na terenie Miasta Koła wynosi około 300 m (rzędne stropu od 2200 do 2500 m n.p.m.). Najwyższe temperatury występują w rejonie Miasta Koła, od 80 do 85°C na północy i od 90 do 95°C na południu. Miąższość całkowita utworów kredy dolnej w rejonie miasta wynosi od 140 do 160m. Sumaryczna miąższość wodonośnych piaskowców waha się w przedziale od 105 do 125 m i rośnie w kierunku wschodnim. Potencjalna wydajność pojedynczego otworu (przy średnicy filtra „17” i długości części czynnej filtra 100 m) wyniesie ok. 240 m3/h, przy depresji w warstwie wodonośnej od 30 do 40 m. Dzięki tym właściwością pokładów złóż geotermalnych zaproponowano dla Miasta Koła system ciepłowniczy, który eksploatowałby pokłady wód geotermalnych dolnej kredy, położonych na głębokości 2450-2600m pod poziomem terenu, w oparciu o dwuotworowy system esploatacyjnozatłaczający.

W układzie typu zamkniętego jeden otwór geotermalny jest otworem produkcyjnym, a drugi otworem chłonnym. Podstawowym źródłem ciepła będzie układ geotermalny o mocy max. 9,3MW wspomagany pracą istniejącej kotłowni szczytowej (opalanej miałem węglowym). Kotłownia pracowałaby przez około 4200 godzin w roku a w tzw. sezonie letnim potrzeby cieplne odbiorców byłyby pokrywane całkowicie przez ciepło geotermalne. Przy takich parametrach część geotermalna systemu zapewni 57,5% pokrycie rocznego zapotrzebowania na ciepło. Projektowana ciepłownia geotermalna w Kole wykorzystałby istniejący już system, a co najważniejsze posiada pewnych odbiorców ciepła (budownictwo wielorodzinne). Dlatego właśnie ta instalacja ma bardzo duże szansę stać się wzorcowym rozwiązaniem w skali kraju. W przypadku Koła otwór produkcyjny (co jest niezmiernie ważne z ekonomicznego punktu widzenia) zaprojektowano na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej natomiast otwór chłonny zaprojektowano w odległości 1000m, na obszarze umożliwiającym wykorzystanie „ciepła odpadowego” poprzez tzw. układ kaskadowy.

Warunkiem opłacalności wykorzystania ciepła geotermalnego jest całkowite wykorzystanie jego walorów. Aby to umożliwić stosuje się wspominany już układ kaskadowy, najpierw ciepło wykorzystywane jest w domach mieszkalnych, gdzie potrzeba najwyższych temperatur, potem do celów balneologicznych, rekreacyjnych, ogrzewania upraw pod osłonami, hodowli ryb. Możliwości takiego wykorzystania wód geotermalnych istnieją również w Kole. Jedno jest jednak pewne, poprzez częściowe pokrycie potrzeb na ciepło przez wody geotermalne mogłaby nastąpić redukcja miejscowego zanieczyszczenia powietrza. W chwili obecnej system ciepłowniczy zasilany przez kotłownię należącą do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole zasila w ciepło ok. 80% budownictwa wielorodzinnego oraz część odbiorców instytucjonalnych miasta. Energia geotermalna jest to bardzo duży niewykorzystany potencjał na naszym terenie, należy mieć tylko nadzieje że z czasem ten potencjał zostanie wykorzystany.



fot. „Aktualizacja Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Kolskiego” opr. Eko-Efek sp. z o.o.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
~Od urodzenia Kolanka · 27 Kwiecień 2012
Już na początku lat 2000, dokładnie nie pamiętam ale w Kole była pewna ważna Komisja europejska w tej sprawie. Wiem stad , iż w skład Jej członków wchodził mój znajomy znany działacz specjalista od tych spraw. Jeden z 10 w najważniejszych wówczas specjalistów w Europie. Już wtedy pisał do mnie: ale macie szczęście, że macie te możliwości, te wody ... I co z tego odpisałam... Skoro znając nasze miasto minie 10lat i nic się nie zrobi w tym kierunku. Ot i prawda minęło z 10 lat. Ale ja nie wykrakałam, ale nie poczuwam się do winy. Nie ja \" rządzę\" miastem...
~mizaj · 31 Marzec 2011
Przy okazji warto wspomnieć o tym, że położenie niedaleko siebie dwóch geoterm wcale nie spowoduje podziału dotychczasowych zysków z tej pierwszej. Zasada jest dość prosta, nowa geoterma przyciągnie nowe osoby, a \"starzy\" turyści jeszcze chętniej będą przyjeżdżać ponieważ zadziała tu efekt skali. Działa to na tej samej zasadzie co na przykład wyjście na zakupy. Kilka sklepów jubilerskich na tej samej ulicy ściąga w przeliczeniu na jeden sklep dużo więcej klientów niż sklep samotnie połozony.
~D · 31 Marzec 2011
Muszę się jak najbardziej z Tobą zgodzić. Uniejów, kiedy nie posiadał term mógł kojarzyć się tylko z zamkiem, teraz jest miejscowością słynącą z geotermy. Wydaje mi się, że bilans ekonomiczny byłby dodatni... Termy= turyści= pieniądze. A co do wykorzystania cieplnego, koszty wydobycia, wiercenia są wysokie, a reszta to już tylko zyski (wiercenie w Kole to ogromne koszty, wyższe niż w Uniejowie).
~mizaj · 30 Marzec 2011
Niewątpliwie. Tak jak pisałem Mszczonów i Uniejów niczym wcześniej się za bardzo nie wyróżniały zanim nie zainwestowały w geotermię. Ciężko powiedzieć czy da się w ogóle wyliczyć jaki efekt ekonomiczny daje taka inwestycja w rekreację, bo przecież nie da się jednoznacznie sprawdzić ile kapitału i inwestycji \"spłynęło\" dzięki temu do miasta. Nasi włodarze odpowiedzialni za brak tej inwestycji byli jednak trochę bez wyobraźni. Co do ogrzewania to ciekaw jestem jak to z tymi Pyrzycami jest, czy już im się to opłaca czy nadal nie bardzo. Choć UE na pewno grosza nie poskąpi, oni lubią takie inwestycje.
~D · 30 Marzec 2011
Wodę pod Kołem można by było wykorzystać do ogrzewania- to przede wszystkim, o rekreacji można pomyśleć później( pomogłoby to na pewno naszemu miastu)
~mizaj · 29 Marzec 2011
Tylko że oni tym razem nie mają zamiaru iść w stronę rekreacji. Ja już kilkanaście lat temu na studiach słyszałem o wykorzystaniu energii wód geotermalnych w Pyrzycach. Z tym że wtedy mówiło się o tym że nie bardzo coś tam to wyszło ekonomicznie. Nie wiem jak teraz tam sobie radzą. Co do planów sprzed kilkunastu lat, to tak do końca nie wiem jak to się wtedy stało że nasi kolscy decydenci spartolili tę sprawę. Ktoś pamięta? Bo nawet już pieniądza bodajże z BOŚ były załatwione. Mówiono już wtedy o planowanej \"geotermie\" w Kole w głównym wydaniu Panoramy na dwójce. Popatrzcie na Uniejów i na Koło. Uniejów konsekwentnie realizuje plany i rozbudowuje bazę sportowo-rekreacyjną, a Koło jest w ciemnej .... Kto słyszał 15 lat temu o Mszczonowie lub Uniejowie? A teraz wypoczywa tam \"Warszawa\" i \"Łódź\".
~Kuba · 29 Marzec 2011
Super, w końcu jakaś okazja do rozwoju gospodarczego w Kole i okolicach.
~obserwator · 29 Marzec 2011
Dobrze,że ktoś wraca do tego tematu,który od pocżątku XXI wieku miałbyć realizowany,ale zabrakło woli i konsekwencji w działaniu.Oprócz korzyści ekologicznych,można wzorem Uniejowa na szeroką skalę wykorzystać te ciepła źródła w celach rekreacyjnych.
Powiat Kolski
Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie
1 godzinę temu 590

Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie

Powiat Kolski
Pierwsza akcja poboru krwi w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
2 godziny temu 866

Pierwsza akcja poboru krwi w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Grzegorzew
Spotkanie Noworoczne Ochotniczych Straży Pożarnych w Grzegorzewie
19 godziny temu 6,290

Spotkanie Noworoczne Ochotniczych Straży Pożarnych w Grzegorzewie

Gmina Dąbie
Pożar budynku mieszkalnego w Karszewie
20 godziny temu 7,033 2

Pożar budynku mieszkalnego w Karszewie

Gmina Kłodawa
Gmina Kłodawa stara się o dofinansowanie remontu GOK
20 godziny temu 845

Gmina Kłodawa stara się o dofinansowanie remontu GOK

Kino
Wystawy w Miejskim Domu Kultury w Kole – morze sztuki i nostalgia PRL-u
21 godziny temu 3,852

Wystawy w Miejskim Domu Kultury w Kole – morze sztuki i nostalgia PRL-u

R E K L A M A