(3)
Słonecznie -0.4

Ryszard Borysiewicz po ponad roku odebrał tytuł Zasłużonego dla Miasta Koła

Autor: UM Koło 20 Grudzień 2023 przeczytasz w ok. 8 min.
Ryszard Borysiewicz po ponad roku odebrał tytuł Zasłużonego dla Miasta Koła
© UM Koło
(3) | Czytano:
5,099 razy | przeczytasz w ok. 8 min.

Na grudniowej sesji Rady Miejskiej w Kołach doszło do ważnego wydarzenia. Ryszard Borysiewicz oficjalnie został uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Miasta Koła oraz otrzymał zasłużoną statuetkę.

R E K L A M A
3
Czytano:
5,099 razy
Udostępnij

 Inicjatywę w sprawie tego wyróżnienia zgłosił sam burmistrz miasta, Krzysztof Witkowski. Pomysł został jednogłośnie zaaprobowany przez Komisję Honorową, a uchwała w tej sprawie została podjęta już w listopadzie poprzedniego roku przez Radę Miejską.

Jednakże, dopiero dzisiaj formalności zostały dopełnione, umożliwiając Ryszardowi Borysiewiczowi oficjalne przyjęcie tego zaszczytnego tytułu. Odznaczony to znany aktywista społeczny, którego wieloletnia praca jako kierownik Klubu LOK „Kolska Starówka” jest uznawana za jedną z najwybitniejszych w kraju. Jego zaangażowanie w promocję, rozwój i wzbogacanie życia społeczności w Kołach jest niepodważalne.

Wyróżniony wygłosił krótką wypowiedź, w której odniósł się do swojej długoletniej pracy i zaangażowania społecznego. Podczas tej wyjątkowej chwili skierowano w jego stronę wiele serdecznych słów uznania.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Biografia Ryszarda Borysiewicza

Ryszard Kazimierz Borysiewicz to wyjątkowa osobowość w środowisku kolskich społeczników. Urodził się 11 lutego 1949 roku w Mirsku (woj. dolnośląskie). W 1952 roku jego rodzice Paweł i Walentyna Borysiewicz powrócili do Koła, gdzie zamieszkali na stale. Po ukończeniu studiów wyższych z tytułem mgr socjologii podjął w Kole pracę zawodową i jednocześnie rozpoczął działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży, pierwotnie z Kolskiej Starówki, gdyż w tym rejonie mieszkał przeszło 20 lat i znał tutejsze problemy środowiskowe, doświadczył negatywnych zjawisk i upokorzeń jako „dziecko z Wyspy”. Dlatego postanowił zająć się problemami dzieci i młodzieży żyjących często w skandalicznych warunkach na skutek transformacji społeczno-polityczno-gospodarczej Polski na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku, dostrzegając w młodych kolanach obraz siebie samego walczącego o byt w latach dziecięcych.

Gdy w 1994 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej w Kole z Kolskiej Starówki oraz delegatem na Sejmik Samorządowy woj. konińskiego postanowił spełnić swoje wcześniejsze zamierzenia organizując pierwotnie Radę Mieszkańców oraz Radę ds. Rodziny w tej części miasta, a następnie Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole. Od samego początku jego pasją stała się organizacja dla dzieci z Koła różnorodnych, atrakcyjnych zajęć kształtujących ich pozytywne postawy, zachowania wolne od zagrożeń cywilizacyjnych, uczące koleżeństwa i wrażliwości na krzywdę i niepowodzenia innych dzieci. Potrafił nakłonić do realizacji swoich zamierzeń wiele podobnych mu osób, którym nieobca była krzywda dziecka. Z myślą o tym pomógł reaktywować się grupie związanej z AA, AL ANON i AL ATIN przy Klubie Abstynenta PRZYSZŁOŚĆ w Kole, wspierającej osoby i rodziny uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Na łamach lokalnej prasy jako dziennikarz ukazywał zagrożenia socjalne głównie w okresie transformacji społeczno-gospodarczej w naszym kraju. Za tę działalność został wyróżniony medalem im. dr Perzyny. Z jego inicjatywy powstał i funkcjonował przez ponad 10 lat (lata 1995-2006) Klub Emerytów i Rencistów w staromiejskiej dzielnicy Koła. Wraz z tym Klubem realizował w ciągu roku wiele przedsięwzięć, m.in. „Białe Niedziele” obsługiwane przez kolskich lekarzy oraz porady prawników Sądu Rejonowego w Kole.

Podczas wyjazdów artystycznych z Zespołem Ludowym „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa (jako skrzypek) na koncerty zagraniczne w latach 2004 – 2013 do wielu krajów Europy (do 19 krajów, od Litwy po Grecję i Albanię) promował Koło, prezentował flagę miejską (np. w Parlamencie Europejskim w Brukseli). Pomimo licznych obowiązków w pracy zawodowej i działalności społecznej, wysiłkiem i wytrwałością ukończył studia podyplomowe: pedagogiczne, ekonomia samorządowa, kurs prawa pracy. W 1991 roku przyjął propozycję Sądu Rejonowego w Kole - funkcję społecznego kuratora sądowego a w 1998 mediatora sądowego, które nadal sprawuje. Praca kuratora sądowego ułatwiła mu wielokrotnie głębsze dotarcie do problemów młodych mieszkańców Koła, znalezienie ich rozwiązywania oraz pomogła w owocnej współpracy z kolską Policją. Miało to wspływ na zmianę negatywnej opinii o Kolskiej Starówce oraz obniżenie wysokiego dotąd stopnia przestępczości. Pan R. Borysiewicz zdołał namówić do współpracy z Klubem LOK „Kolska Starówka” znanego redaktora radiowego Zygmunta Chajzera. Za jego staraniem byli prezesi PZPN Michał Listkiewicz i Zbigniew Boniek przyjęli, ku radości kolskiej młodzieży, honorowe członkostwo Klubu LOK. Bardzo ważna była również przychylność aktorki Anny Dymnej. Tymi kontaktami „pozytywnie rozsławiał” miasto Koło. Będąc radnym Rady Miejskiej i delegatem na Sejmik Koniński przyjął sobie za cel aktywne zbliżenie władz samorządowych do problemów mieszkańców, głównie staromiejskiej dzielnicy Koła, organizując m.in. spotkania z parlamentarzystami. W 2004 roku czytelnicy tygodnika „Przegląd Koniński” doceniając szczególną aktywność społeczną i wkład w rozwój Regionu Kolskiego uhonorowali Ryszarda Borysiewicza tytułem „Człowiek Ćwierćwiecza”.

Ryszard Kazimierz Borysiewicz to osobowość wyjątkowa w środowisku kolskim. Przez około 30 lat w ramach społecznej działalności, wsparty pomocą przyjaciół i społeczników, zorganizował m.in.:

- w latach 1996–2015 - 20 obozów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży z Koła w Dźwirzynie i w Borach Tucholskich oraz w Anastazewie nad Jeziorem Powidzkim – 836 dzieci,

- w latach 2003-2004 „wakacje pod chmurami” w Aeroklubie Konińskim (w Kazimierzu Biskupim) – loty samolotami WILGA i ANTEK – 48 dzieci,

- wycieczki turystyczno-krajoznawcze na terenie Polski do miejsc pamięci narodowej a także ciekawych przyrodniczo – 825 dzieci,

- wyjazdy do Teatru Animacji w Poznaniu - 180 dzieci,

- rajdy rowerowe na trasie Koło-Waki – Kolski Zamek- Kolo – 86 dzieci,

- wyprawy edukacyjne do Lasu w Dąbrowicach i spotkania z leśnikiem (p. Leszek Płachecki) – 40 dzieci,

- zawody latawców na Kolskiej Starówce – 32 dzieci,

- zawody dwuboju sportowo/obronnego w LOK – około 1120 dzieci i młodzieży (głównie strzelectwo sportowe),

- wyprawy do Sejmu, Senatu i Belwederu w Warszawie dwukrotnie, ostatnio w 2016 r. – 40 dzieci,

- spotkania ze św. MIKOŁAJEM – zabawy noworoczne pod choinką w Klubie - 182 dzieci,

- w okresie zimy lat 1996 – 1998 kuligi saneczkowe na trasie Koło – Ruiny Kolskiego Zamku - 42 dzieci,

- zbiórka żywności w okresie przed Bożym Narodzeniem w kolskich sklepach dla rodzin w akcji: Pomóż dzieciom przetrwać zimę oraz włączanie się w akcje WOŚP - około 90 dzieci + 42 dorosłych,

- udział w Turnieju Tenisa Stołowego w Zujunach na Litwie - 6 dzieci,

- w latach 1998 – 2016 - obiady dla dzieci z Koła w Klubie w okresie ferii zimowych - około 170 dzieci,

- w 2006 r. Klub zawarł porozumienie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole dotyczące wspólnej edukacji kolskiej młodzieży w temacie propagowania wiedzy historycznej dotyczącej miasta Koła i naszej ojczyzny.

Powyższe działania zostały zainspirowane przez p. Ryszarda Borysiewicza na rzecz mieszkańców Miasta Koła w okresie minionego 30- lecia. W okresie lat 2014 – 2018 ponownie został wybrany radnym Rady Miejskiej w Kole na terenie Kolskiej Starówki. Ten okres, jak i poprzednie lata, poświęcił głównie mieszkańcom Kolskiej Starówki, a w szczególności dzieciom i młodzieży. Za społeczną działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Medalem – Krzyż „Za Wybitne Zasługi Dla LOK” Brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” Odznaką „Za Zasługi dla Woj. Wielkopolskiego” Brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Natomiast Klub LOK „Kolska Starówka”, który zorganizował, i którym kieruje od 28 maja 2002 roku, w tym okresie uzyskał wyróżnienia: Najlepszy Klub Młodzieżowy w Wielkopolsce Przyjaciel Dziecka Optimus Hominum (za działalność charytatywną) Medal „Za Zasługi dla LOK” Mistrz Powiatu Kolskiego.

Obecnie Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole dzięki niezwykłej aktywności Pana Ryszarda Borysiewicza i jego przyjaciół zaliczany jest do jednego z najlepszych tego typu klubów młodzieżowych w Kraju (źródło ZW LOK w Poznaniu i LOK Koło) czym promuje, rozwija i ubogaca nasze Koło.

źródło: UM Koło

 

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Kolanka. · 26 Grudzień 2023
Gratulacje. Jest to wyróżnienie za wieloletnią pracę na rzecz Kolskiej Starówki. BRAWO za docenienie Pana działalności.
anna · 25 Grudzień 2023
Brawo , należało się p.Ryszardowi już dawno, super gość!
Janusz Kupczak · 21 Grudzień 2023
Duże uznanie Ryszardzie Zawsze wyspa górą
Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!
13 godziny temu 1,389

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim
18 godziny temu 6,022

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim

Gmina Kłodawa
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy
18 godziny temu 674

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy

Inne
Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego
18 godziny temu 8,095

Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego

Powiat Kolski
33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji
20 godziny temu 1,773

33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji

Powiat Kolski
Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie
21 godziny temu 1,580 1

Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie

R E K L A M A