Aktualnie sezon jesienny mamy w pełni, a przed nami sezon zimowy. Deszcz, wiatr czy nawet przymrozki to warunki z jakimi muszą zmagać się pracownicy oraz urządzenia, wykonujące zadania na zewnątrz.
Do jednych z nich należą wózki widłowe terenowe. Czy te zaawansowane podnośniki poradzą sobie z obsługą ładunków w ujemnych temperaturach lub podczas opadów śniegu? Sprawdź!
Wózki widłowe terenowe to największe spośród dostępnych na rynku wózków podnośnikowych jezdniowych czołowych. Napędzane są na paliwo, ale w przeciwieństwie do mniejszych wózków spalinowych bez możliwości wykorzystania jako źródła napędu butli gazowej.
Duże gabaryty urządzeń zapewniać mają im duże parametry - przede wszystkim niebagatelny udźwig i wysokość podnoszenia, do czego konieczne jest zastosowanie w wózkach sporej przeciwwagi dla zapewnienia stabilności.
Charakterystyczne dla wózków widłowych terenowych są również większe niż standardowe opony o głębokich bieżnikach oraz ich specyficzny montaż - mniejsze z tyłu, większe z przodu. Wynika on z typu napędu zastosowanego w pojazdach: napęd na przód (w niektórych przypadkach na dwie osie) i wpływa na poprawę zdolności jezdnych wózków terenowych.
Czy jednak wózki widłowe terenowe przystosowane są do pracy w ciężkich warunkach pogodowych?
Co sprawia, że wózki terenowe mogą wydajnie i sprawnie pracować o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych? Wszystkie elementy budowy, o których wspomnieliśmy już powyżej:
napęd spalinowy umożliwia intensywną pracę - podnoszenie i transport palet, a w przypadku skończenia się paliwa nie wymaga wyłączenia wózka widłowego z eksploatacji na dłuższy czas (nawet 6-7 h), tak jak ma to miejsce w przypadku wózków widłowych elektrycznych, które trzeba naładować, gdy ich akumulatory stracą moc;
zabudowana kabina wózka umożliwia obsługę ładunków na zewnątrz budynków nawet w trudnych warunkach pogodowych - deszcz, śnieg czy wiatr nie przeszkadza operatorom w wykonywaniu pracy. Szczególnie jeśli właściciel wózka terenowego wyposaży kabinę dodatkowo w ogrzewanie;
głęboko bieżnikowane opony to również nieprzypadkowy element - sprawiają one, że wózki widłowe terenowe sprawnie poruszają się po nawierzchni, nawet w przypadku gdy mowa o np. podeszczowym błocie;
ponadto, w wózkach terenowych występują opony dętkowe (pneumatyczne), na które można nałożyć łańcuchy, by zapewnić im bezpieczne i sprawne przemieszczanie się po śliskiej, oblodzonej nawierzchni.
Dzięki wszystkim tym elementom, wózki widłowe terenowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane nie tylko w trakcie dobrej, sprzyjającej pogody, ale także gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, występują opady czy kłopoty z przyczepnością na nawierzchni.
Jak zadbać o wózek widłowy terenowy jesienią, zimą i wczesną wiosną? Istnieje kilka zasad, które odnieść można właściwie do większości urządzeń, z których pomocy korzysta się na zewnątrz w tym okresie. Chodzi na przykład o:
przygotowanie bezpiecznego i suchego miejsca, w którym urządzenia będą zaparkowane w czasie, gdy nie są wykorzystywane do pracy;
regularne wykonywanie przeglądów technicznych oraz ogóle sprawdzenie stanu technicznego sprzętu przed sezonem zimowym (wraz ze sprawdzeniem stanu technicznego opon);
wykorzystywanie oleju o mniejszej gęstości, który lepiej sprawdza się w ujemnych temperaturach.
Dbanie o prawidłowy stan techniczny wózków oraz zapewnienie im odpowiednich warunków pracy przekłada się na ich dłuższą zdatność do eksploatacji oraz lepsze osiągi. Prawidłowo nadzorowany i konserwowany wózek widłowy terenowy z pewnością będzie mniej podatny na wszelkiego typu awarie.
Czy opłaca się wybierać używane wózki widłowe terenowe? Zdecydowanie, jak zresztą w przypadku zakupu dowolnych maszyn z drugiej ręki, wybierając wózek widłowy terenowy używany należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Należą do nich:
ogólny stan techniczny urządzenia,
historia napraw + dokumentacja wózka używanego,
ilość przepracowanych motogodzin,
(o ile możliwe jest ich poznanie) warunki dotychczasowej pracy,
a także wymieniane części do wózków widłowych.
W przypadku zaawansowanej, wymagającej pracy na zewnątrz przedsiębiorcy często decydują się na zakup używanego sprzętu. Wynika to zazwyczaj z faktu, iż w przypadku ciężkich prac nie liczy się wygląd i reprezentatywność urządzenia, a jedynie jego możliwości. A ponadto używane wózki widłowe są znacznie tańsze niż nowe maszyny. Zakup takiego urządzenia pozwala zaoszczędzić od około 30 do nawet 50% początkowej, fabrycznej ceny nowego wózka.
Duże możliwości, zdolność do pracy w każdych warunkach oraz niska cena - to idealne cechy, by terenowe wózki widłowe wykorzystywać w branży budowlanej. Udźwig do 10 ton w zaawansowanych modelach wózków oraz duża moc silnika pozwala im sprawnie wykonywać zadania związane z transportem ładunków nawet w najbardziej wymagających branżach.
Dzięki zastosowaniu wymiennego osprzętu, standardowy wózek widłowy terenowy łatwo zamienić można w mini koparkę, wysięgnik czy np. urządzenie z chwytakami do beczek czy zamiatarką, która ułatwia prace porządkowe.
Budownictwo to jedna z branż, w której doskonale sprawdza się wielofunkcyjność wózków terenowych. Duża wysokość podnoszenia pozwala im na transport pionowy ładunków na wyższe piętra, a możliwości jezdne sprawiają, że wózki terenowe z łatwością radzą sobie na nierównym gruncie placów budowy, nawet jeśli muszą poruszać się po błocie czy gruzie.
Terenowy wózek widłowy to dobry wybór w branżach i przedsiębiorstwach, gdzie liczy się duży udźwig oraz możliwość szybkiego, sprawnego przetransportowania ładunków na duże odległości. Pojazd terenowy może być wykorzystywany do prac na zewnątrz budynków, gdzie z łatwością radzi sobie nawet w ciężkim warunkach pogodowych. A modele wózków widłowych terenowych wyposażone w ogrzewanie w kabinie nadają się do pracy nawet, gdy panują ujemne temperatury.
Terenowy wózek widłowy jest wielofunkcyjny, wydajny i cechuje go łatwa obsługa. To sprzęt, który sprawdza się w intensywnym użyciu w wielu branżach - począwszy od budownictwa, przez rolnictwo aż po przemysł.